| chuckmanson a întrebat:

De ce în cazul personajului Iisus Hristos care este caracterul central al creștinismului, cea mai răspândită religie și care joacă un rol important în multe alte religii se cunosc atât de puține lucruri legate de viața lui. Nu se știe aproape nimic despre copilăria lui sau în general primii 30 de ani din viața lui, iar în cazul restului vieții sale avem doar 4 evanghelii pline de contradicții.
Adică YHWH a putut crea lumea în 6 zile, inunda planeta, despărți o mare și este considerat atotputernic și atotștiutor, Iisus a putut exorciza demoni, vindeca bolnavi, merge pe apă, calma furtuni, învia morți și să se poată învia pe sine însuși și a ne ierta nouă păcatele, fecioara Maria a putut să îl nască pe fiul lui Dumnezeu, sfinții au putut să vorbească în limbi, vindeca oameni cu umbra, ierta păcate, să facă minuni, să lupte cu dragonii, să îndure persecuții împotriva lor, să aibă viziuni despre rai, iad, îngeri, demoni, apocalipsă, venirea lui Iisus etc. dar absolut niciunul din aceste personaje nu a putut scrie o biografie decentă?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ce este scris in Biblie este absolut adevarat prin Iisus ne este salvarea, salvarea speciei umane si nu in ultimul rand a sufeltului nostru si crede-ma ca e cat se poate de adevarat nu uita ca in lumea in care traim noi absolut ori ce e posibil, trebuie doar sa crezi.

| AC4S4 a răspuns:

Cele 4 evanghelii sunt scrise bine si sunt suficiente. Nu cred ca a sti despre copilaria lui Hristos pe pamant te ajuta la mantuire. Nu despre asta e Evanghelia. Iti spune tot ce ai nevoie sa stii. Omul a pacatuit, Hristos a venit, a murit si a inviat, prin El avem salvare. Ce este scris in Biblie este potrivit, nici prea mult, nici prea putin.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia se înțelege duhovnicește.Atât cat e, este îndeajuns pentru mântuire. Daca dorești sa o intelegi si sa îți răspundă ea la întrebări citeste-o cu rugăciune si vei primi răspunsul direct de la Duhul Sfânt. Daca nu, oricâte răspunsuri ai primi nu îți vor fi îndeajuns nici sa te determine sa crezi si nici sa nu crezi. Si peste câteva zile din nou ve-ti pune aceiași intrebare.

| chuckmanson explică (pentru TamplaruAnisoara):

Te înșeli. Coranul este adevăratul cuvânt divin! Citește Coranul cu rugăciune și vei primi răspunsuri chiar de la Allah cel milos și milostiv! Dacă nu, vei citi Coranul cum îți citesc eu biblia sau orice altă carte sacră.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia nu este o carte de istorie, cu toate ca sunt si anumite detalii istorice, biblia nu este o carte ce 10 miliarde de rafturi de carti ca sa iti spuna tie ce a facut Iisus pana la 30 de ani, si apropo, si aici ai mintit, biblia spune cateva parti din copilaria Lui Iisus.
Luca 2:41-52 :
Isus în Templu la vârsta de doisprezece ani.
În fiecare an, părinţii Lui se duceau la Ierusalim, la Sărbătoarea Paştelui. 42 Când era El la vârsta de doisprezece ani,[a] s-au dus la sărbătoare, potrivit obiceiului. 43 După ce au trecut zilele sărbătorii, la întoarcere, Copilul Isus a rămas în urmă în Ierusalim. Părinţii Lui n-au ştiut lucrul acesta. 44 Ei au crezut că se află undeva în caravană şi au mers aşa cale de o zi. Apoi au început să-L caute printre rude şi cunoştinţe, 45 dar nu L-au găsit, aşa că s-au întors la Ierusalim să-L caute. 46 După trei zile, L-au găsit în Templu, şezând în mijlocul învăţătorilor, ascultându-i şi punându-le întrebări. 47 Toţi cei care-L auzeau erau uimiţi de priceperea şi de răspunsurile Lui. 48 Când L-au văzut, părinţii Lui au rămas înmărmuriţi. Mama Lui i-a zis:

– Copile, de ce ne-ai făcut aceasta? Iată că tatăl Tău şi cu mine Te-am căutat cu îngrijorare!

49 El le-a răspuns:

– De ce M-aţi căutat? Nu ştiaţi că trebuie să fiu în Casa Tatălui Meu?[b]

50 Ei n-au înţeles ceea ce le-a zis El. 51 Apoi S-a coborât împreună cu ei, a venit în Nazaret şi le era supus. Mama Lui păstra toate aceste lucruri în inima ei. 52 Isus creştea în înţelepciune, în statură şi Îi era tot mai plăcut lui Dumnezeu şi oamenilor.

Biblia este revelatia descoperirii Lui Dumnezeu, Dumnezeu se descopera noua si ne da foarte foarte multe detalii. Este plina si de istorie, si de rugaciuni, de victorii si cader, de ridicari si imbarbatare, de incurajare si iubire, rabdare si indurare. Dar in plan principal, are ca scop cunoasterea adevarului si mantuirea oamenilor. Din nou iti spun draga prietene, iar incerci sa manipulezi lucruri ca sa clatini credinta oamenilor slabi in cuvantul Lui Dumnezeu. Intrebarea ta nu are logica, detaliile care ai spus ca nu se dau, ne sunt de fapt date. Nu cunosti sfanta scriptura, citeste noul testament, numai bine, o zi frumoasa in continuare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Irinel nu te supara imi cer scuze ca te deranjez acum dar as vrea sa ma ajuti cu o intrebare https://www.tpu.ro/......nav-boala/

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Desigur, Marius. Nu este nici un deranj, imi face placere sa raspund.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ok, intrebarea e postata in acel comentariu pe care ti l-am trimis atunci cand te-am rugat.

| Helper07 a răspuns:

Stim despre el ca "crestea in statura si intelepciune si era placut oamenilor si lui Dumnezeu". Ce vrei mai mult, cel mai probabil a dus o viata obisnuita de taran pana sa isi inceapa misiunea. Si Isus nu S-a inviat singur pentru ca era mort, la inviat Dumnezeu-l care era in viata.

| RaulAlmășan a răspuns:

Mi-ar place sa citesti inainte sa scrii.
Exista o singura Evanghelie scrisa de 4 oameni.
Nu exista contradictii intre aceste scrieri,exista pasaje scrise mai amanuntit,si altele cu mai putine amanunte,dovada ca erau despartiti, cand au fost scrise, dar intelesul nu se schimba.
Cat priveste Biografia iar te rog sa citesti inainte.
Nu e o Biografie cum te invata astazi la scoala, dar Biografie este.
Ai citit Geneza?
EVANGHELIA?
Se pare ca tu intai scrii despre ea, apoi citesti.

| RaulAlmășan a răspuns:

Matei 1
1. Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
2. Avraam a născut pe Isaac; Isaac a născut pe Iacov; Iacov a născut pe Iuda și frații lui;
3. Iuda a născut pe Fares și Zara, din Tamar; Fares a născut pe Esrom; Esrom a născut pe Aram;
4. Aram a născut pe Aminadab; Aminadab a născut pe Naason; Naason a născut pe Salmon;
5. Salmon a născut pe Boaz, din Rahab; Boaz a născut pe Obed, din Rut; Obed a născut pe Iese;
6. Iese a născut pe împăratul David. Împăratul David a născut pe Solomon, din văduva lui Urie;
7. Solomon a născut pe Roboam; Roboam a născut pe Abia; Abia a născut pe Asa;
8. Asa a născut pe Iosafat; Iosafat a născut pe Ioram; Ioram a născut pe Ozia;
9. Ozia a născut pe Ioatam; Ioatam a născut pe Ahaz; Ahaz a născut pe Ezechia;
10. Ezechia a născut pe Manase; Manase a născut pe Amon; Amon a născut pe Iosia;
11. Iosia a născut pe Iehonia și frații lui, pe vremea strămutării în Babilon.
12. După strămutarea în Babilon, Iehonia a născut pe Salatiel; Salatiel a născut pe Zorobabel;
13. Zorobabel a născut pe Abiud; Abiud a născut pe Eliachim; Eliachim a născut pe Azor;
14. Azor a născut pe Sadoc; Sadoc a născut pe Achim; Achim a născut pe Eliud;
15. Eliud a născut pe Eleazar; Eleazar a născut pe Matan; Matan a născut pe Iacov;
16. Iacov a născut pe Iosif, bărbatul Mariei, din care S-a născut Isus, care Se cheamă Hristos.
17. Deci de la Avraam până la David sunt paisprezece neamuri de toate; de la David până la strămutarea în Babilon sunt paisprezece neamuri; și de la strămutarea în Babilon până la Hristos sunt paisprezece neamuri.
Gandeste-te, ca toate persoanele sunt dovedite istoric, nu sunt inventiii.

| RaduCPM a răspuns:

Tu vorbești de faza 4 de la marvel? See face film din copilăria cuiva?