| Effy35 a întrebat:

De ce în religia musulmană nu este un păcat să ai patru soții, dar este un păcat să ai mai mult de patru?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că fiecare religie are propriile reguli privind căsnicia, numărul de neveste.
Ce este păcat pentru noi, pentru alții e normalitate!

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde ai auzit de asa ceva? Nu stiam ca exista o limita pentru asta.

| Effy35 explică (pentru darrio2007):

Am aflat acest lucru în timp ce studiam Coranul, acum patru ani.

Da, legea privind limita de patru soții a fost stabilită în timpul vieții Profetului Mahomed. Este important de menționat că, înainte de introducerea acestei legi, Profetul avea deja mai mult de patru soții.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios, au o limită?

| Effy35 explică (pentru suntserios):

Dap happy

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru suntserios):

Da, chiar au.

| suntserios a răspuns (pentru Effy35):

Am mai invatat azi ceva

| Effy35 explică (pentru suntserios):

Cu totii invățăm mereu lucruri noi unii de la alții.

| gabicoo a răspuns:

Nu este vorba despre păcat.

Băieții sunt practici: dacă îți iei una - te bate într-una la cap doar pe tine, dacă îți iei două - îți toacă nervii amândouă, câte una pe rând, dacă îți iei trei cele mai vechi se vor alia împotriva celei mai tinere și va trebui să intervii, dacă îți iei patru se vor certa doar între ele și tu vei avea doar beneficii! laughing

Lăsând gluma la o parte. Limita este de patru soții dar majoritatea musulmanilor au doar una pentru că dacă vrei să-ți mai iei o soție trebuie să primești acordul celei dintâi. Doar cei bogați își permit mai multe dar se căsătoresc cu toate deodată.

| Effy35 explică (pentru gabicoo):

Conform Coranului, respectarea limitei de patru soții este o regulă specifică și trebuie respectată. Încălcarea acestei limite ar fi considerată o transgresiune a legii divine, ceea ce este considerat păcat în contextul religios islamic.

| romeo78 a răspuns:

Cu cine și unde ai învățat Coranul? Dacă e vorba de un muftiu turc și o ediție a Coranului din Turcia ☪, da este corect cu cele 4 soții. Și, nu din Coran este această regulă, ci noul conducător al Turciei, după primul război mondial și dispariția Imperiului Turcia, Mustafa Kemal Atatürk, a hotărât ca nici un musulman în Turcia ☪ să nu mai aibă harem, ci în funcție de venituri, de la minimum 1 nevastă, la maxim 4 neveste. Dar, dacă nu greșesc, doar 1 singură nevastă e "sultana șefă", celelalte au rolul vechilor cadâne.
Pe internet există toate detaliile legate de acest subiect, eu aici am făcut un rezumat.

| Effy35 explică (pentru romeo78):

Am făcut referire exclusiv la limitarea numărului de soții, așa cum este reglementată în Coran, ca o normă religioasă, nu ca o lege seculară.

Este evident că, mai ales în timpurile moderne, comunitatea musulmană a avut oportunitatea de a adapta și îmbunătăți legi și practici în acord cu noile realități și standarde sociale.

| romeo78 a răspuns (pentru Effy35):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83s%C4%83toria_%C3%AEn_Islam

NU știu ce ai învățat, dar aici specifică clar condițiile de căsătorie. Și, mai ales că numărul e maxim 4, dar nu obligatoriu.

| Effy35 explică (pentru romeo78):

Se pare că ne înțelegem ca turcii...

Unde am spus eu că în religia mulsumană numărul soțiilor nu este de maxim 4?

| romeo78 a răspuns (pentru Effy35):

Eu am spus "nu e obligatoriu să ai 4 neveste", citește atent! Nu am spus că ai greșit numărul de neveste, doar că e un maxim.

| Effy35 explică (pentru romeo78):

Bineînțeles că nu este obligatoriu, dar nu înțeleg ce legătură are asta cu faptul că nu este un păcat să ai patru soții?

| Effy35 explică (pentru romeo78):

Foarte bine punctat!

| romeo78 a răspuns (pentru Effy35):

Pentru că fiecare religie are propriile reguli privind căsnicia, numărul de neveste.
Ce este păcat pentru noi, pentru alții e normalitate!

| 1onur a răspuns:

Matei 24:4-5 BTF2015
Și Isus a răspuns și le-a zis: Luați seama să nu vă înșele cineva. Fiindcă mulți vor veni în numele meu, spunând: Eu sunt Cristos; și pe mulți îi vor înșela.Și mulți profeți falși se vor ridica și vor înșela pe mulți.

Ei vor "soți" să se înmulțească nu să-și iubească o singura soție cu Adevărat. De aceia au mai multe soți. Europa este plină de ei fiindcă se iau între ei fără să mai țină cont de nimic în schimbul la orice...

| Effy35 explică (pentru 1onur):

Matei 24:4-5 se referă la profeții falși care vor apărea după moartea lui Hristos și care se vor pretinde a fi Hristos înviat.
Acest lucru nu se aplică lui Mahomed.

În plus, Mahomed însuși a încurajat respectarea învățăturilor lui Hristos.

| 1onur a răspuns (pentru Effy35):

Bine.✞=❤️✝️