| AndreeaW123 a întrebat:

De ce la categoria religie raspund numai atei? Inteleg acum ca fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea, insa ma exaspereaza faptul ca eu caut raspunsul unei intrebari importante pentru mine si ma aleg cu chestii de genul `` Nu exista dumnezeu.Ai 11-12 ani.Esti drogata.Ai fumat cauciuc. ``.Nu crezi? Bravo tie,dar lasa-ne pe noi in prostia si durerea noastra absurda, bai desteptule.Revenind...Voi de ce credeti ca la categoria religie se avanta doar ateii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un paradox.Le place sa-si faca de lucru in domeniul unde sunt cel mai putin competenti.
Probabil ca asa fac si in afara spatiului virtual.
Sunt distractivi ca nu pot construi o fraza fara sa foloseasca expresia"toti oamenii de stiinta" sau cei care sunt ceva mai realisti"majoritatea oamenilor de stiinta".
Cei mai mici care au terminat de repetat tabla inmultirii folosesc "stiinta".

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Perspectiva din care vrei sa ti se raspunda depinde numai de tine. Atat timp cat mentionezi ca dorest raspunsuri dintr- o perspectiva pioasa, utilizatorii vor fi obligati sa iti raspunda in acest fel, indiferent de convingerea religioasa pe care o au.

| AragorN88 a răspuns:

"De ce la categoria religie raspund numai atei?"

Daca observi ca in raspunsurile la intrebarea ta sunt si crestini/teisti, deci nu sunt doar atei aici. Ateii raspund si la celelalte categorii, numai ca nu se gaseste rostul a aduce in disctutie faptul ca nu crede intr-un zeu.

"ma exaspereaza faptul ca eu caut raspunsul unei intrebari importante pentru mine si ma aleg cu chestii de genul `` Nu exista dumnezeu.Ai 11-12 ani.Esti drogata.Ai fumat cauciuc."

Strawman much? Stiu ca poate exista utilizatori care folosesc astfel de atacuri de persoana si jigniri, dar nu generaliza. A fi ateu inseamna ca nu crezi in zeu/zei, la fel ca a fi crestin/teist inseamna ca crezi intr-un Dumnezeu. Asta e singurul lucru care afli despre acea persoana si care o caracterizeaza, nu poti sa afli nici cat de inteligenta este, nici ce numar are la pantof. Daca vrei sa critici anumite persoane fa-o la un nivel individual, nu pe grupe de oameni.

"Bravo tie, dar lasa-ne pe noi in prostia si durerea noastra absurda, bai desteptule."

Eu unul nu ma simt mai destept decat un crestin, cunosc multi crestini foarte inteligenti, mult peste mine. Problema este ca orice forma de critica, indiferent de atitudine, la adresa religiei duce la o cenzura din partea religiosilor ( nu toti, aici ma refer in special la cazul tau ). Nu cred ca asa se ajunge la adevar, si eu am invatat unele lucruri de la crestini, cred ca putem sa aflam adevarul impreuna, nu doar sa ne dam in cap. Suntem mai identici in privinta asta decat am vrea sa recunoastem.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AragorN88):

Daca te uiti printre intrebarile ei si gasesti intrebarea cu pricina, o sa vezi ca nu erau atacuri.

| costis a răspuns:

Ateii nu pot trai fara religie.

| ady123 a răspuns:

Sunt peste tot!laughing Nu poti scapa de ei!laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca teistii nu au argumente valide, si din cauza asta doar citesc, fara sa raspunda, in rest ii gasesti la dragoste si sex, stiinta si filosofie, familie si relatii, propovaduind cuvantul lui dumnezeu [laughing] acolo unde pot santaja sau ameninta oamenii, si unde au succes, mai putin sau deloc la a 2-a categorie mentionata. Cat despre ce a zis Costis, eu, cel putin, stau pe aici pentru ca ma intereseaza cum gandesc altii, iar religia e singurul domeniu care se amesteca in toate domeniile posibile, pacat ca ei nu sunt capabili sa raspunda intrebarilor interesante, sau daca raspund, sa fie la subiect.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

N-au gasit altceva mai bun pentru ei

| sublime89 a răspuns:

Tu vezi "numai" atei la categoria asta? La intrebarea ta, de exemplu, vezi doar raspunsuri de la atei? Oricine are dreptul sa isi spuna parerea despre religie la aceasta categorie. Asta este scopul ei.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca si credinciosii sunt niste atei dar care ca in cazul tau nu constientizeza asta, si anume daca un ateu nu crede in 100 de de Dumnezei, credinciosul NU crede in 99 de Dumnezei, deci si ei tot din categoria atei fac parte, cu atat mai mult crestinii care nu au niciun Dumnezeu, ca daca aveau unul le inspira o Biblie a lor si nu ar fi trebuit sa fure Biblia religiei mozaice si sa o vanda incultilor ca fiind scriptura religiei lor!
Sau crezi cumva ca daca au furat scriptura religiei mozaice ...au reusit sa-l fure si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Sau la nivelultau de lipsa de cultura nici atat nu stii personajele din Scriptura sunt personajele religiei mozaice?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Eii, se mai avanta si cei credinciosi, pentru a vorbi cu ateii, deoarece, in mandria sau lipsa lor de cunostinta, de fapt vor sa-l caute pe Dumnezeu, caci viata lor depinde de El, nu de ei insisi, dar, pentru ca, dupa exprimarea taioasa, unii dau cu piatra in semeni, sunt de vina cei care au participat la modelarea lor, (parinti, dascali, amici, anturaje), si astfel de oameni pot ajunge crestini, daca in subconstientul lor realizeaza, ca de fapt doresc sa-l gaseasca pe Dumnezeul adevarat, si sa apuce,, viata vesnica ", la care este invitat fiecare, daca i-ar da importanta. Dar sa nu uitam, caci dusmanul lui Dumnezeu, a lui Isus, este si dusmanul nostru, adica Satan Diavolul, care induce in eroare intregul pamant locuit, si el nu doreste, ca tu si eu, si multi altii sa vina de partea lui Dumnezeu. Deci el este in spatele cauzei, el este un ateu inrait, si mereu isi cauta prieteni. Insa cine are o inima sincera, cauta adevarul, si adevarata viata. (Ioan 3:16; Ioan 17:3; 1 Ioan 5:19 )