| Azazel_2358 a întrebat:

De ce la trimis d-zeu pe lucifer in iad in loc sa-l omoare? Va imaginati o viata fara pacate? Drq se poate mantui? Daca duc o viata normala si nu cred in d-zeu unde ajung?(in caz ca exista) Cum arata d-zeu in viziunea voastra? Pentru admini nu stergeti inainte sa citati!

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In rai poti sa ajungi doar prin credinta in Domnul Isus primind iertarea de pacate in numele Lui.

| ramona30 a răspuns:

M-am saturat de intrebari cu d-zeu. Nu intelegeti o data pentru totdeauna ca nu exista asa ceva. Mai bine puneti intrebari despre mos craciun ca e acelasi lucru.

| miradoniz a răspuns:

Întrebările tale sunt interesante; îmi plac, pentru ca și eu le-am cautat răspunsurile. Poate ca ale mele diferă de cele pe care le cauți tu...Pt mine, Dumnezeu este Tatăl iubitor care ma cunoaște mai bine decât ma cunosc eu însumi(probabil pentru ca m-a făcut). Pentru El nu exista "un om normal"(pe asta l-a inventat societatea). Fiecare din copiii Lui este foarte special, în genul și felul lor.Cum îți trăiești viata depinde de deciziile pe care le iei și cel mai bine ar fi sa trăiești cu sufletul împăcat- în mod normal,diferența dintre bine și rău este evidenta! Restul întrebărilor vin din nesiguranță.Aceasta nesiguranță este păcatul-sau este păcat ca existawinkingPăcatul este ruperea legăturii intime dintre creat(om) și Creator(Dumnezeu). Nimeni dintre noi nu trăiește cu CERTITUDINEA ca cea ce face este plăcut în ochii Domnului sau măcar cu certitudinea ca El exista. Apostolii au fost foarte clari:în viata asta,nu putem avea decât credința! Certitudinile vin ulteriorhee heeÎn aceeași idee-fantastica mi se pare întrebarea ta,dacă dracul se poate mântui! Evident,relația dintre diavol și Dumnezeu ii privește,la fel cum relația ta cu Domnul este numai a voastră.În schimb, am descoperit de curând o interpretare interesanta al versetului "Fiindcă Dumnezeu găsește că este drept să dea întristare celor ce vă întristează"-și anume ca atunci când facem o fapta buna, dracul ar suferi...Este interesant,pentru toți cei care se bucura ca au făcut fapte bune -în ochii Dumnezeului Atotputernic,oricum cineva sfârșește prin a suferi. Poate de aceea,Iisus ne-a îndemnat sa acceptam ca suntem "servitori inutili", care fac doar ce pothee heeEste foarte greu sa acceptat asta, de aceea ma uimesc cei care considera ca a fi creștin înseamnă sa alegi calea cea
mai ușoară!

| Necrophagist a răspuns:

Nu că l-a trimis în Iadul ăla care ţi-l imaginezi tu,iadul este absenţa lui D-zeu iar Lucifer depărtându-se de lumina lui, de el, a cazut.De asta se spune ca moare vesnic.
Daca mai sunt multe intrebari cu Dumnezeu la stiinta si filozofie o sa imi fac carte de religie daca nu deja am 2 volume pana acum

| Necrophagist a răspuns:

Alphawolf: Ok, zicând faza cu absolutul atunci duci totul în teze negative cum ar fi existenţa răului atunci când binele cuprinde totul.

| FollowTheLight a răspuns:

Dumnezeu nu are cum sa ucida! Tu gandesti? In primul rand ingerii sunt spirite si nu mor.Si crezi ca Dumnezeu e genul care vine cu (,)cutitul pe la spate si te omoara? In nici un caz! O viata fara pacate ar fi o viata in care toti am face numai bine.Nu, diavolii nu se pot mantuii, sunt inchisi in iad pe vecie. Daca nu crezi in Dumnezeu, nu stiu...esti indiferent, deci...cred ca stii si tu unde! Dar daca oamenii fac bine numai pentru a ajunge in rai si pentru a evita iadul, chiar e rau! Dumnezeu asteapta sa ne intoarcem mereu la el, deci ne iarta.Si Dumnezeu nu "arata" el e spirit deci nu are infatisare! Sper ca te-am lamurit macar putin!

| Malphas a răspuns:

Ca să mănânce copiii tot din farfurie, altfel vine michiduţă şi le aduce vise urâte.
Adică nu tu alcool, nu tu sex înainte de căsătorie, nu tu chefuri, nu tu nimic? Doar soia şi mătănii? WTF?
Nu cred că o să-l vezi spunând tatăl nostru.
3 m sub pământ.
Inexistent.

| 1fluturas a răspuns:

Ai prea multe intrebari despre d.zeu.Se pare ca esti cu piciorul in doua balti si eziti in care sa ramai.Raspunsurile la intrebarile puse de tine tu trebuie sa ti le dai.Citeste mult, studiaza carti de specialitate(asta poti intreba aici) si nu te lua dupa raspunsurile de pe site.Cand te vei impaca cu tine insati vei gasi si raspunsurile la intrebarile tale, si in nici un caz nu te lasa influentat.Incearca sa fi tu insati, traiesteti viata asa cum e, cu bune si cu rele. Daca stai in fiecare zi sa dezbati la ce ai facut bine si ce ai facut rau, o sa-ti distrugi neuronii aiurea.

Eu nu cred in divinitati si mai putin in dracu(sa te citezhappy )

| DianaScorpio a răspuns:

Pentru ca Dumnezu este iubire, el nu omoara. Si probabil si pentru a ne da noua liberul arbitru de a fi de partea binelui sau de partea raului. El nu te obliga sa crezi in el sau sa ii fii credincios.
Cum arata? Din moment ce nu apartine planului fizic, iti poti da cred si tu seama ca este total diferit de orice ne-am puteam noi imagina. Se zice ca este o forma de energie.
Si sincer, mai bine iti traiesti linistit viata de zi cu zi, decat sa iti tot pui intrebari din astea fara un raspuns concret...

| Alphawolf a răspuns:

@Necrophagist, iadul nu poate fi absenta lui Dumnezeu daca Dumnezeu este absolut. Creatorul absolut a creat totul si a stabilit toate limitele. Nu poate fi ceva in afara lui, el a creat toate obtiunile.

| Alphawolf a răspuns:

@Necrophagist, nu pricep cum ai dedus ca binele cuprinde totul. Daca existenta a fost creata de un creator absolut, iar binele si raul exista, nu poti sa-i atribui doar binele creatorului, ca el a inventat si stabilit totul(bine-rau, sus-jos, noapte-zi etc).

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| Miauti a răspuns:

Exista cateva scrierei si legende...
1. se presupune ca Lucifer este fiul lui Dumnezeu
2. Lucifer este un simplu inger avand datoria si ordin de la D-zeu sa i faca pe oameni sa sufere si sa pacatuiasca (un fel de test)
3. Echilibru
4. cea mai intresanta legenda este ca adevaratul creator al omului si pamantului (universului) este chiar Lucifer... aici e mult de comentat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca lui dumnezeu nu-i placea piesa asta
http://www.youtube.com/watch?v=0L2M7Its9C4&feature=related

| Robert a răspuns:

Iadul sau raiul este...tot o moarte.
Cum ai formulat tu este pleonasm adica

| costyn162 a răspuns:

Lucifer a fost ingerul cel mai apropiat de Dumnezeu, si oricum exista pedepse mult mai dureroase decat moartea. O viata fara pacate este imposibila. Credinta este o notiune relativa, fiecare avem dreptul de a avea sau nu... Crede-ma nu vei afla daca exista credinta sau nu, asa ca intrebarile tale nu au nici un sens. Si probail te-ai uitat si la Supernatural suficient de mult...

Răspuns utilizator avertizat
| NuAmGăsitNume a răspuns:

D-zeu nu poate ucide,de aceea doar la izgonit pe Lucifer din rai, care pe pamant alaturi de ingerii ( deveniti demoni) care au fost de partea lui, s`au imperecheat cu oamenii si au iesit nefilimii (asta e alta poveste). Oricum, eu nu cred in D-zeu fiindca nu am nici un motiv.Nu stiu cum s-a creat lumea, pe mine ma intereseaza cine ma creat pe MINE.

Pt cei care cred in D-zeu: Unde e divinitatea voastra cand un copil se naste cu malformatii (ce vina are el sau parintii care au avut grija)? Sunt mai multe intrebari si D-zeu nu se oboseste sa dea raspunsuri ''creatiilor'' lui.

Peace!

| bebetho a răspuns:

@ "Dzeu nu are cum să ucidă"

Atunci cum e atotputernic, bre?

| HypnoticPoison a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si El exista ai pierdut totul...

Răspuns utilizator avertizat
| Alex66 a răspuns:

Ba tu esti complet dus de acasa, tampit big grin

| julia221 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a creat intreaga lume, inclusiv omul dupa chipul si asemanarea Sa, dar l-a inzestrat cu sentimente si vointa libera.In momentul in care Lucifer a pacatuit, cu primul pacat, mandria, el a fost izgonit alaturi de ceilalti ingeri care i s-au alaturat si au devenit demoni. Dumnezeu e asa de bun incat nu ne cere o viata fara pacate.Asa ceva nu se poate, doar Iisus a fost singurl de pe pamant fara pacate.Insa putem avea o viata buna, cu Dumnezeu in ea, care sa ne fereasca de pacate si sa ne calauzeasca.
Orice pacat poate fi mantuit.In cazul nostru prin Sfanta Spovedanie.Si da, chiar si diav. se poate mantui, daca se smereste.
Daca nu crezi in Dumnezeu, si nici in alti 'zei' inseamna ca esti ateu.Este printre cele mai grave pacate.Nimeni nu e in stare, sau in masura sa spuna unde ajungem. Dar ateismul duce la pierzare, si la iad.
Dumnezeu... arata diferit pentru fiecare.Noi nu ni-l putem imagina, pentru ca El spre deosebire de noi e o fiinta spirituala, ca si ingerii, iar ochii nostri nu pot vedea decat lucrurile fizice.Nu spune nimeni ca ar trebui sa aiba chip fizic, ca si noi.De exemplu, ingerii sunt doar duhuri.Ei iau forma unui om doar cand vor sa le vesteasca oamenilor ceva (de exemplu, ca Fecioarei Marie, nasterea lui Iisus, in Buna Vestire, de 25 martie). Deci ramane un 'mister'...
happy

| cannabiss6 a răspuns:

Îți dai seama că toată aberația asta rămâne...o aberațiehappy
Hai să analizăm. Lucifer, încearcă să se ridice deasupra lui dumnezeu, să fie mai puternic decât el. Dumnezeu se supără, și ce face? „Îl pedepsește" (cică). Cum îl pedepsește? Îi face un regat al lui peste care îl pune rege. Fain tare, nu?
Și hai totuși să zicem că e pe bune. Și să zicem că faci fapte rele, că „te-a pus diavolul să faci", nu? Și că ajungi în iad. Apăi diavolu îi prost mă să te pedepsească pentru că ai făcut fapte rele? Adică, practic, îi atât de cretinoid să te pedepsească din cauza faptului că l-ai ascultat? Că ai făcut cum ți-a zis el?

Îs atâtea și atâtea scăpări în asa zisa religie...

| misteryo2 a răspuns:

In primul rand dumnezeu nu ucide la drimis acolo pentru ca acolo era locul lui si tu daca nosa crezi in IIsus Hristos o sa ajungi in iad

| Razvan_8794 a răspuns:

O sa raspund scurt la toate intrebarile tale:
1 unde ar mai fi mers cei pacatosi daca nu mai era iad si lucifer.
2 NU - unele pacate sunt destul de frumoase.
3 daca vrea de ce nu.
4 probabil in cimitir.
5 nu pot sa raspund.

| arhdemon a răspuns:

Sa fiu sincer este o intrebare destul de buna... Eu sincer cred ca Dumnezeu ar fi facut ceva rau daca lar fii ucis pe Lucifer! si in plus ganditi-va ca Lucifer nu merita ura din partea tuturor! Chiar mai mult el merita iubit pentru ca de altfel este tot papusa atot puternicului Dumnezeu Care ne face sa credem ca el e vinovat de orice pacat! nu merita sa gandim pentru intrebarea asta! oare credeti ca un razboi intre diavoli si Dzeu este adevarat?! nu prieteni! Cum v-ati pus intrebarea asta puteati la fel de simplu sa ganditi ca Diavoli si ingeri sunt aceeasi! Ganditiva ca Dumnezeu oricat de pur este nu poate fii pur fara o parte negativa! voi credeti ca Dumnezeu este bun ( si eu sunt de aceeasi parere) dar il prefer pe lucifer si daca ar fi sa fiu crestin si satanist as fii satanist!