| vRemi a întrebat:

De ce majoritatea crestinilor-ortodocsi sunt atat de naivi sa zic asa ( nu o zic cu rautate )?
Sunt de aceeasi religie, dar din punctul meu ar trebui daramate toate bisericile, sa nu existe popi, duhovnici si asa mai departe, sa nu existe biblia, cele 10 porunci, sa nu existe rugaciuni, sa nu existe nimic decat DUMNEZEU, si FAPTELE BUNE.

Poate acum ma credeti nebun sau pacatos, dar decat biserica, mai bine se construieste un spital, sau o scoala, ne ofera la fel de multe beneficii, sau chiar mai multe.
Dumnezeu te ajuta daca il respecti si faci fapte bune, tot ce tine de biblie, cele 10 porunci, rugaciuni, popi si asa mai departe a fost create / scrise de om, acum biserica devine mai mult o afacere, si unii popi fac asta doar pentru bani, aici nu mai exista religie, in plus, toate aceste lucruri au fost atat de mult modificate pe parcursul timpului incat putine din ele au mai ramas neschimbate.
Pentru mine aceasta religie reprezinta doar credinta in Dumnezeu, credinta directa, nu trebuie sa depindem de nici o conditie pentru a ajunge in rai, oricum toti v-om ajunge acolo, pentru ca NU exista fapte rele sau fapte bune.Tot ce trebuie e sa avem intentii bune.Nu ne trebuie biblie, porunci, lucruri scrise de oameni, ne trebuie doar ce ne-a dat Dumnezeu, nu ce au scris si modificat oamenii despre Dumnezeu.

Ce parere aveti? Sper ca mi-ati inteles punctul de vedere si ce reprezinta religia pentru mine.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu sunt ateu DAR nu doar ca te inteleg perfect dar sunt si de acord cu tine.

Ma dezgusta modul in care se poarta majoritatea popilor si cred ca sunt mincinosi si manati doar de interesul de a avea o viata facila intr-o casa parohiala obtinuta pe banii enoriasilor si ai statului. Nu mai spun de afacerile si proprietatile bisericii. Sunt putini cu har si foarte multi fie robotizati fie chiar pacatosi.

De ce sunt credinciosii naivi? Fiindca e mai simplu si comod sa crezi asa pur si simplu in ceva si sa faci totul habotnic si "fiindca asa se cuvine" decat sa judeci.

15 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Daca nu erau biserici si popi, ne-am fi numit Moldovaztan, Valachistan sau Ardelestan.
Si pe urma mai las-o pe asta ca esti crestin ortodox. Pute.

| danay72 a răspuns:

Biblia a fost scrisa sub inspiratie divina si daca o respectam ne ajuta in viata sa facem fapte bune. Ai dreptate legat de faptul ca Dumnezeu doreste sa avem fapte bune nu doar vorbe, util poate fi situl jw.org.

| milan9 a răspuns:

"Sa nu existe nimic decat Dumnezeu si fapte bune"?
Dar iata ca acest Dumnezeu a lasat o singura Biserica (pe care o repreyinta cu cinste doar cei care îi respecta învăţăturile sacre). La randul ei, aceasta Biserica a lasat Scriptura (Biblia) ca o confirmare a autoritatii si valorii ei. Aceasta este voia lui Dumnezeu, nu a oamenilor...

| ErrorFound a răspuns:

Nu baga in aceeasi oala religia cu biserica. happy
Una e mai putin rea ca cealalta.
Si nu spune ca o biserica va aduce la fel de multe foloase ca un spital.
(0)nu este egal cu (>=1)

Apropo, cum vrei sa "comunici" cu Dumnezeu daca nu prin rugaciune?

| Jardelin a răspuns:

Majoriatea crestinilor ortodcsi sint naivi dar ailalti care sint in minoritate cum sint?

| vRemi explică (pentru Jardelin):

Parerea mea e ca nu sunt asa naivi, de obicei majoritatea lumii se lasa condusa de sistemele noastre care sunt foarte proaste, etc. si cei destepti care se auto-educa, aceia sunt cu adevarat oameni de respectat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Apreciez că crezi în existenţa Creatorului şi ai dorinţa de a face bine altora, doarece şi eu consider importante aceste lucruri.

Mi-am făcut timp să studiez Biblia şi ştii care este concluzia la care am ajuns? Acea că conţine multe lecţii valoroase, dar oamenii au ajuns să renunţe la ea din cauza că au asociat-o cu unele religii care au comis atrocităţi în numele ei sau sub pretextul că urmrează sfaturile ei.

| Duhovnicul a răspuns:

Pai buey, astia care sunteti impotriva popilor!
Noi din ce sa mai traim?! Am rate de platit la banca, pentru masina luata in leasing!
Va veni apocalipsa, si atunci sa va vad, ca nu va mai spovedeste nici dracu`!
Mantuirea costa, bah, paganilor! Asa ca treceti si cotizati acolo la cutia milei!

| Mk01 a răspuns:

Dacă faptele bune nu există, la fel şi cele rele, atunci de ce mai avem iubire liberă? De ce nu ne-a pus Dumnezeu direct în rai, cum zici că vom ajunge toţi acolo.De ce noi cei care vrem să trăim în cuvântul lui Dumnezeu vom ajunge în acelaşi loc cu ateii sau cei care ucid şi nu se căiesc? Cele 10 porunci sunt nişte reguli importante, adică tu te rogi la alt Dumnezeu şi vrei în rai? Tu te rogi la chip cioplit şi vrei ca Dumnezeu să rămână indiferent? Dumnezeu a creat acestea pentru a ne ajuta, pentru a ne spune cum să trăim mai bine.Acestea lucuri sunt ca o cheie care deschide poarta raiului. Sper că m-ai înţeles.Îţi respect punctul de vedere.

| Roxy_9262 a răspuns:

Cele 10 porunci au fost scrise ca sa putem trai noi mai bine intre noi. Biblia este Cuvantul Lui Dumnezeu. si prin ea Dumnezeu comunica cu noi. dandu-ne sfaturi. Biserica este casa Lui Dumnezeu. Si prin rugaciuni comunicam cu Dumnezeu. Aceste lucruri sunt importante, din punctul meu de vedere.

| vRemi explică (pentru Roxy_9262):

Din punctul meu de vedere sunt niste porcari, scrise de oameni, afaceri, lucruri modificate prea mult ( ca biblia )

| Roxy_9262 a răspuns (pentru vRemi):

Mda. dar oamenii au scris cu ajutorul lui Dumnezeu... El a fost cel care i-a ghidat. happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Roxy_9262):

Esti constienta ca o entitate atat de complexa ca dumnezeu ( cel descris in biblie ) nu putea scrie acele ineptii?

| Roxy_9262 a răspuns (pentru vRemi):

Din punctul tau de vedere.