| anonim_4396 a întrebat:

De ce metoda folosita de dumnezeu pentru a-i ierta pe oameni este atat de barbara si de primitiva?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca, fara varsare de sange nu este iertare de pacate.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

De ce?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

La Golgota s-au intalnit justitia si dragostea lui Dumnezeu.Plata pacatului este moartea.In vechime jertfele animalelor erau un substitut.Ele mureau in locul pacatosului.Dar, oamenii continuau sa pacatuiasca..Sangele reprezinta viata. Fara varsare de sange nu este iertare.Dar, darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica.Isus a platit pretul pentru pacatele tale.Tu trebuie doar sa acceti Jertfa Lui.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Intrebarea ramane...da de ce? De ce ar avea un zeu atotorice nevoie de sacrificiu fie el animal sau uman? De ce are nevoie de "sange"? Chiar nu ti se pare barbar? De ce este zeul tau atat de insetat de sange?
"Fara varsare de sange nu este iertare (...) Trebuie doar sa accepti jertfa lui"... din moment ce exista o conditie pentru iertare, dumnezeu nu poate sa ierte neconditionat. Si nu-mi aduc aminte de vreun verset din biblie in care dumnezeu sa ierte pur si simplu fara sa ceara ceva in schimb.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca Dumnezeu este drept si sfant.Si El trebuie sa pedepseasca pacatul.Dar tot El in dragostea Lui a platit pretul, daruind ce avea El mai scump.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tot nu am inteles de ce ar avea un zeu "drept si sfant" nevoie de sange fie animal sau uman. Chiar nu ti se pare o apucatura barbara? Sa inteleg ca si sacrificiul uman al maiasilor ti se pare ok nu? Nu e cu nimic mai diferit zeul tau de zeii lor din moment ce in ambele cazuri se cere varsare de sange.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca plata pacatului este moartea.Animalele serveau drept substitut, adica mureau in locul pacatosului, insa doar temporar, iar acesta este motivul pentru care era nevoie să se aduca noi si noi jetfe. Jertfele animalelor au luat sfarsit odata cu Isus Hristos. El a fost ultimul substitut care S-a jertfit odata pentru totdeauna (Evrei 7:27) si acum este singurul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni (1 Timotei 2:5). Jertfele animalelor au prevestit jertfa lui Hristos pentru noi. Singurul motiv pentru care jertfele animalelor erau capabile sa aduca iertare pentru pacate, a fost Hristos - care urma sa Se jertfeasca pentru pacatele noastre, aducând astfel iertarea pe care jertfele animalelor puteau doar s-o ilustreze si s-o prevesteasca.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu exista asa ca nu foloseste nimic

| martzian a răspuns:

"Metoda" la care te referi este de fapt plata corecta. Ti se pare prea mult doar pentru ca nu pricepi cu adevarat cat de ingrozitor este pacatul. Trebuie sa stii ca, desi e greu de crezut, pedeapsa care a cazut pe Hristos nu a fost doar fizica. Citeste Apocalipsa la final si ai sa vezi ca nu moartea este cea mai ingrozitoare, ci tocmai viata in separare de Dumnezeu...

| 1Mihai1 a răspuns:

Îmi spui şi mie metoda aia barbară?

| Silviuloan a răspuns:

Cum adica barbara / primitiva?

| SakonSIUkon a răspuns:

Nu inteleg care e metoda aia barbara te iarta daca ii ceri tu.

| Kaleo a răspuns:

"Iertarea" este un termen in care multi va spargeti capul. Ea este alegerea lui Dumnezeu dar, desi El e gata sa o dea, nu era suficienta (nu pentru un Dumnezeu drept - care renunta la mania normala intr-un caz de ofensa dar TREBUIE sa judece diferit de cum o face justitia noastra uneori). Ce inseamna asta? Ca, desi e gata sa nu mai tina seama de pacat, mantuirea nu a fost gratuita. A costat destul de mult...

"Râzi de ce înţelegi prea bine dar şi de ce nu înţelegi deloc." (N.Iorga)

| SmexyBoy a răspuns:

Auzi, nu te supara... dar tu stii metoda folosita de Dumnezeu pentru a-i ierta pe oamenii?

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Sa iti explic ceva, mai tii minte la Potop cati au crapat? stii u de ce a fost potopul? pentru ca daca stii, atunci sa stii ca tot aia se intampla si daca nu venea El, pentru ca ce este mai scump si mai martir decat sa iti dai propriul Fiu sa moara pentru pacatele noastre, idea este ca daca vreodata o sa crezi in veci de veci sa nu mai judeci actiunile Lui, undeva este scris : Nu ispiti pe Domnul Tau, nu mai stiu unde e scris de asta nu am parafrazat

| arrondelissant a răspuns:

Asa vrea el. Poate gandirea noastra e mai primitiva!