| 4inel a întrebat:

De ce nu-L vad oamenii pe Dumnezeu?
Multi afirma ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu-L vedem

Argumente
Biblia afiram ca Dumnezeu este Lumina:
Lumina nu este doar ce se poate vedea, ea are un spectru mult mai mare decat cel vizual. Lumina pe care nu o poti vedea nu inseamna ca nu exista, ea te poate ucide.

1 Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste intr-o lumina, de care nu poti sa te apropii pe care nici un om nu L-a vazut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vesnica! Amin.

Exodul 33:20 Domnul a zis: „Fata nu vei putea sã Mi-o vezi, cãci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

Apocalipsa 1:14 Capul si parul Lui erau albe ca lana alba, ca zapada; ochii Lui erau ca para focului, picioarele Lui erau ca arama aprinsa, ai arsa intr-un cuptor, si glasul Lui era ca vuietul unor ape mari, si fata Lui era ca soarele, cand straluceste in toata puterea lui.

Ce poate face lumina? Ex. o raza laser:
Poate auzi, poate vedea, poate masura, poate taia, poate ucide, poate vindeca, poate transmite informatii.etc.

Concluzie:
Ioan 8:12 Isus le-a vorbit din nou si a zis: „Eu Sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii."

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

In intunericul care creste, Domnul Isus spune:,, Eu sunt Lumina lumii''. Domnul ne cheama sa venim la El si sa-L urmam.Cine asculta aceasta chemare nu va ramane in intuneric.Viata lui se lumineaza.Dorinta mea este aceasta pentru toti!

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca daca vin la lumina sunt constienti ca li se vad faptele murdare.Si nici nu vor sa renunte la modul lor de viata.

| 4inel explică (pentru EmaS):

Cata dreptate ai.
Vedem atata vreme cata stam in lumina dar daca stam in intuneric ce sa vedem.
Daca umblam cu ochii inchisi sau suntem orbi Lumina nu inceteaza sa existe.
Un orb ar putea pe buna dreptate sa zica; Lumina nu exista pentru ca nu am vazut-o.
El ii poate simti caldura, chiar daca nu o vede, sau poate crede pe altii care au vazut-o, dar ii trebuie credinta.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Te rog eu nu accepta interpretarea bibliei cum o vrea acest om care da doar versete scurte

| soimos a răspuns:

Fals!
Nu de aia nu exista Dumnezeu pentru ca nu-l vedem ci pentru ca el NU EXISTA!
Iata ce inseamna a exista conform DEX:

EXISTÁ, exíst, vb. I. Intranz. A fi, a se afla, a se găsi în realitate; a trăi, a se manifesta.

Corespunde cumva Dumnezeu uneia din aceste definitii?

2) Lumina nu vine de la credinta a proasta ci de la STIINTA!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

ADEVARAT -Dumnezeu exista! El este Lumina care lumineaza intunericul nostru.Satan isi exercita deja domnia peste tine Soimos, el este duhul care lucreaza in fii neascultarii. Dumnezeu sa aiba mila si indurare de tine!

| 4inel explică (pentru soimos):

Pe vremea cand a fost scrisa Biblia, stiinta era atat de slabuta ca in case nu erau becuri ci poate un opait sau o lumanare, aia era stiinta vremii de atunci. Biblia este mai actuala decat ziarul care va aparea peste 50 de ani.
Ai dat o definitie a verbului a fi, si ai spus bine a se manifesta, Dumnezeu chiar daca nu se vede se manifesta, la fel ca lumina daca nu o vezi ea se manifesta.

| 4inel explică (pentru Raniia):

Biblia mai spune:
Ioan 12:40 „Le-a orbit ochii, si le-a impietrit inima, ca sã nu vadã cu ochii, sã nu înteleagã cu inima, sã nu se întoarcã la Dumnezeu, si sã-i vindec."
1 Ioan 2:11 Dar cine uraste pe fratele sau, este in intuneric, umbla in intuneric, si nu stie incotro merge, pentru ca intunericul i-a orbit ochii.

| andrey2012 a răspuns (pentru soimos):

Si stiinta de unde vine domnu soimos? Si oare de ce crede lumea ca au existat dinozauri? Ai trait acum 65 de milioane de ani si i-ai vazut? Sau te pomeni ca, cresti vreun dinozaur in curte? Stau si ma uit pe acest site la unele intrebari si raspunsuri despre religie si vad tot felul de porcarii scrise de niste copii care habar nu au pe ce lume traiesc.Copilasilor,nu va mai straduiti sa demonstrati ca Dumnezeu nu exista.Au fost alti cu mult inaintea voastra care au incercat sa o faca si nu au reusit.

| Raniia a răspuns (pentru 4inel):

In intunericul care creste, Domnul Isus spune:,, Eu sunt Lumina lumii''. Domnul ne cheama sa venim la El si sa-L urmam.Cine asculta aceasta chemare nu va ramane in intuneric.Viata lui se lumineaza.Dorinta mea este aceasta pentru toti!

| ateu123 a răspuns:

Poti inerpreta biblia cum vrei tu isi dau un exemplu ( vazand isus pe petru ea spus petru cel care imi va bea sangele si imi va manca trupul va ajunge in imparatia domnului ) de aici putem deduce 1 ca isus cere ca petru sal mance de viu 2 ca vrea ca cineva sai suga sangele cand realitatea e total opusa, la sfarsitul bibliei ni se spune ca interpretarea bibliei este o hula adusa domnului nu ai voie sa interpretezi sub nici o forma deloc

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Raymusic,sti ce e bine pentru tine,Dumnezeu nu tine cont de vremurile de nestiinta. Apoi a zis omului:,,Iata, frica de Domnul, aceasta este intelepciunea; departarea de rau este pricepere''.

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Eu stiu cei mai bine pentru mine

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Si acum noi cum putem sa mancam sangele si trupul Domnului Isus?

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Sangele lui este vinul care la facut apare si cina de taina si trupul painea dar biblia nu trebuie interpretata cum vrem noi

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Este un gest simbolic prin care ne aducem aminte de ceea ce a facut Domnul Isus pentru noi.Ma bucur ca stii.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Daca citesti biblia si nu o blasfemezi afli multe dar daca o blasfemezi e nu afli nimic

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Asa este. Daca cauti cu inima curata, vei gasi multe comori ascunse in ea.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Te duci maine la biserica

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Cand recunoastem,in lumina divina, cat de pacatoasa este viata noastra, ne ingrozim.

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Tu afirmi acum ca viata mea e pacatoasa poti sa te argumentezi prin dovezi?

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Raymusic iar intelegi pe dos,am folosit la plural verbul,, a recunoaste''.Era vorba despre toti oamenii, pentru ca toti suntem pacatosi.

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Ce imi pasa mie de ce fac alti? exista legi pentru cei care fac rau cuiva nu judecati divine

| ateu123 a răspuns:

Timotei 6:16 face referire la dumnezu, Exodul face referire la moise da tot versetul nu doar ce isi convine tie Apocalipsa 1:14 face referire la satana de ce nu dai tot versetul? citeste biblia toata nu pe versete care isi convin tie

| 4inel explică (pentru ateu123):

Dumnezeul Vechiului Testament este acelasi cu Dumnezeul Noului Testament.
Moise nu s-a intalnit cu un alt dumnezeu ci cu acelasi Dumnezeu care i-a vorbit si lui Pavel, lui Ioan.

| ateu123 a răspuns:

Eu unu nu cred pentru ca nu exista dovezi care sai dovedesca existenta, ce scrii tu acolo sunt interpretari blasfamatoare aduse bibliei pacat ca biserica nu face nimic sa apare biblia toti va bateti de ea

| 4inel explică (pentru ateu123):

Poate cauti dovezile unde nu trebuie, mai cerceteaza.
Pe un pictor nu il vei gasi in tablourile lui, sigur il vei gasi in afara acestor tablouri lui. Pe ceasornicar nu-l vei gasi in ceas, el este in afara acestuia.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Deja m-am saturat de pers ca tine credinta nu se demonstreaza asta o spune si vaticanul, credinta se baseaza pe sa crezi nu pe dovezi care nu exista si de care multi nici nu au nevoie

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Desi dumnezeul tau e in afara universului incredibil asa este si 2700 de alti zei in alt univers ba poti recunoaste orice pictor isi lasa amprenta pe un tablou daca te duce capu afli multe

| 4inel explică (pentru ateu123):

Dumnezeu si-a lasat in multe feluri amprenta in creatia Lui.
Trebuie sa ai ochi sa le vezi.
In univers este destul de multa informatie despre Dumnezeu,
asa ca nu-ti ajunge viata ca sa le vezi pe toate

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Cine la creat pe dumnezeu?

| 4inel explică (pentru ateu123):

Este ca si cum un "scaun" vrea sa stie cum se naste un copil.
Tu esti o creatura nu poti intelege, chiar daca ai vedea.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

De ce e mai real zeul tau mai sunt 2700? un scaun este un corp mort noi oamenii suntem rationali gandim

| EmaS a răspuns (pentru 4inel):

Iti recomand cu caldura sa urmaresti aceste episoade, arata stiintific cum este scris pe inima noastra numele lui Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=5p15_AicPOQ

http://www.youtube.com/watch?v=Qv07Pl-Uznk

| 4inel explică (pentru ateu123):

Bine draga un scaun nu are atata inteligenta in el decat ca ne sustine.
Hai sa o luam mai mai spre lucrurile inteligente.
Ce este un telefon mobil?
Este el o creatura facuta de mana omului?
Are el o inteligenta, poate rezolva probleme de matematica, vede, aude, memoreaza?
Dar nu este om, poate avea atribute omenesti dar nu este om.
Sa presupunem ca telefonul te percepe cumva si se intreaba in softul lui,
cine m-a creat? Oare am aparut la intamplare?
Sau cine l-a creat pe raymusic?
Crezi ca va intelege?
Incearca sa-i explici cine esti ca sa te inteleaga.
Poate vei gasi o cale de comunicare cu el, sa presupunem un calculator, te vei folosi de ceva cabluri ca sa intri in relatie cu el dar stradaniile lui de telefon vor fi minime sa te perceapa ca el este creat din piese si circuite si o baterie iar tu din carne si oase si respiri aer.
Oricat de mult ai incerca sa i te revelezi el tot va fi limitat in perceptie.
Poate daca te-ai face si tu telefon ca el te-ar percepe cumva.
Cum a facut Isus cu noi. El, din Dumnezeu, s-a facut om, ca sa putem sa-L intelegem pe Dumnezeu.
Asa suntem si noi oamenii, limitati in a-L intelege pe Dumnezeu.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Eu sincer nu te inteleg tu prin filozofie vrei sa ma convingi asa cum credeau multi acum mii de ani chiar si biserica catolica nu am nevoie de filozofie eu vreau dovada reala sa vad cu ochii mei ca exista dumnezeu nu filozofi nu traiesti din filozofi si din realitate

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Tu esti limitat in a intelege 2700 de alti zei care probabil se intreaba de ce nu-i recunosti? vampiri, fantome, personajele din basme sunt suparate ca nu le recunosti, omul nu este limitat in gandire chhestia asta e o alta propaganda de a biserici care se declara unicata omul a inventat multe, poate tu esti limitat dar nu considera pe alti ca sunt avem 2 mld de neronii putem intelege orice care e rational si se poate testa in loborator, faza cu telefonul tau daca el sar intreba cine ma creat ar observa ca softul e facut perfect ei bine eu nu vad ceva perfect in lumea asta

| 4inel explică (pentru ateu123):

Stii ceva, am cautat sa-ti dau cateva argumente destul de pertinente pe care vad ca nu prea am cu cine comunica. Daca as fi tatal tau ti-as trage si vreo doua la fund sa iti mai ridic un pic nivelul intelectual si te-as trimite la culcare.

Din fericire pentru tine Dumnezeu m-a invatat sa am rabdare cu capurile mai tari.
Un ultim cuvant pentru azi:
Dumnezeu este persoana, daca vrei sa vorbesti cu El, pune-te pe genunchi inainte de culcare si spune-i tot ce mi-ai scris mie, frustrarile tale, neintelegerile tale, faptul ca nu poti crede in El, si roaga-L sa ti se descopere si tie. Daca esti sincer nu va intarzia, poate este chiar langa inima ta.

Off, ai mila Doamne si de baiatul asta, ca Raiul Tau e destul de mare si poate sa intre si el.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Esti obsedat religios mai obsedat ca ema

| คlєxヅ a răspuns:

Dumnezeu este cu noi mereu, este pretutindeni langa noi toti.Este Tatal nostru ceresc.El ne pazeste de demonii rai al lui Satan si ne apara de el! Daca Dumnezeu nu se arata nu inseamna ca nu exista. Daca Dumnezeu nu ar exista, noi cum de mai vorbim acum? Cum de mai existam daca Dumnezeu nu exista? Nu te-ai intrebat nici-o data asta?

| CoquineNoire a răspuns:

Pai aia din sims 3 ma vad pe mine, dumnezeul lor?
d'oh!

Răspuns utilizator avertizat
| lauriss86 a răspuns:

Poate e in soare!

| 4inel explică (pentru lauriss86):

Sau pe Canis Majora, ca este mai mare.

| wizzardspin a răspuns:

Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuck Jesus!

| 4inel explică (pentru wizzardspin):

Sa nu uiti sa-i spui asta Lui Isus cand te vei intalni cu El.

| wizzardspin a răspuns (pentru 4inel):

Ok. da ma rog.eu zic mereu...da stai...nu exista laughing

| 4inel explică (pentru wizzardspin):

O sa descoperi tu si dilema asta. Oricum El te asteapta.
Este ca si cand ai nega cosciugul. Undeva departe el exista.

| wizzardspin a răspuns (pentru 4inel):

Nu exista si punct

| GreedyPenguin a răspuns:

Thinkingmanual.blogspot.com