| 4inel a întrebat:

De ce nu-L vad oamenii pe Dumnezeu?
Multi afirma ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu-L vedem

Argumente
Biblia afiram ca Dumnezeu este Lumina:
Lumina nu este doar ce se poate vedea, ea are un spectru mult mai mare decat cel vizual. Lumina pe care nu o poti vedea nu inseamna ca nu exista, ea te poate ucide.

1 Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste intr-o lumina, de care nu poti sa te apropii pe care nici un om nu L-a vazut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vesnica! Amin.

Exodul 33:20 Domnul a zis: „Fata nu vei putea sã Mi-o vezi, cãci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

Apocalipsa 1:14 Capul si parul Lui erau albe ca lana alba, ca zapada; ochii Lui erau ca para focului, picioarele Lui erau ca arama aprinsa, ai arsa intr-un cuptor, si glasul Lui era ca vuietul unor ape mari, si fata Lui era ca soarele, cand straluceste in toata puterea lui.

Ce poate face lumina? Ex. o raza laser:
Poate auzi, poate vedea, poate masura, poate taia, poate ucide, poate vindeca, poate transmite informatii.etc.

Concluzie:
Ioan 8:12 Isus le-a vorbit din nou si a zis: „Eu Sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii."

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

In intunericul care creste, Domnul Isus spune:,, Eu sunt Lumina lumii''. Domnul ne cheama sa venim la El si sa-L urmam.Cine asculta aceasta chemare nu va ramane in intuneric.Viata lui se lumineaza.Dorinta mea este aceasta pentru toti!

48 răspunsuri:
| 4inel explică (pentru wizzardspin):

O sa descoperi tu si dilema asta. Oricum El te asteapta.
Este ca si cand ai nega cosciugul. Undeva departe el exista.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Cine la creat pe dumnezeu?

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Te duci maine la biserica

| wizzardspin a răspuns (pentru 4inel):

Nu exista si punct

| 4inel explică (pentru ateu123):

Este ca si cum un "scaun" vrea sa stie cum se naste un copil.
Tu esti o creatura nu poti intelege, chiar daca ai vedea.

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Cand recunoastem,in lumina divina, cat de pacatoasa este viata noastra, ne ingrozim.

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Tu afirmi acum ca viata mea e pacatoasa poti sa te argumentezi prin dovezi?

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

De ce e mai real zeul tau mai sunt 2700? un scaun este un corp mort noi oamenii suntem rationali gandim

| EmaS a răspuns (pentru 4inel):

Iti recomand cu caldura sa urmaresti aceste episoade, arata stiintific cum este scris pe inima noastra numele lui Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=5p15_AicPOQ

http://www.youtube.com/watch?v=Qv07Pl-Uznk

| 4inel explică (pentru ateu123):

Bine draga un scaun nu are atata inteligenta in el decat ca ne sustine.
Hai sa o luam mai mai spre lucrurile inteligente.
Ce este un telefon mobil?
Este el o creatura facuta de mana omului?
Are el o inteligenta, poate rezolva probleme de matematica, vede, aude, memoreaza?
Dar nu este om, poate avea atribute omenesti dar nu este om.
Sa presupunem ca telefonul te percepe cumva si se intreaba in softul lui,
cine m-a creat? Oare am aparut la intamplare?
Sau cine l-a creat pe raymusic?
Crezi ca va intelege?
Incearca sa-i explici cine esti ca sa te inteleaga.
Poate vei gasi o cale de comunicare cu el, sa presupunem un calculator, te vei folosi de ceva cabluri ca sa intri in relatie cu el dar stradaniile lui de telefon vor fi minime sa te perceapa ca el este creat din piese si circuite si o baterie iar tu din carne si oase si respiri aer.
Oricat de mult ai incerca sa i te revelezi el tot va fi limitat in perceptie.
Poate daca te-ai face si tu telefon ca el te-ar percepe cumva.
Cum a facut Isus cu noi. El, din Dumnezeu, s-a facut om, ca sa putem sa-L intelegem pe Dumnezeu.
Asa suntem si noi oamenii, limitati in a-L intelege pe Dumnezeu.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Eu sincer nu te inteleg tu prin filozofie vrei sa ma convingi asa cum credeau multi acum mii de ani chiar si biserica catolica nu am nevoie de filozofie eu vreau dovada reala sa vad cu ochii mei ca exista dumnezeu nu filozofi nu traiesti din filozofi si din realitate

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Tu esti limitat in a intelege 2700 de alti zei care probabil se intreaba de ce nu-i recunosti? vampiri, fantome, personajele din basme sunt suparate ca nu le recunosti, omul nu este limitat in gandire chhestia asta e o alta propaganda de a biserici care se declara unicata omul a inventat multe, poate tu esti limitat dar nu considera pe alti ca sunt avem 2 mld de neronii putem intelege orice care e rational si se poate testa in loborator, faza cu telefonul tau daca el sar intreba cine ma creat ar observa ca softul e facut perfect ei bine eu nu vad ceva perfect in lumea asta

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Raymusic iar intelegi pe dos,am folosit la plural verbul,, a recunoaste''.Era vorba despre toti oamenii, pentru ca toti suntem pacatosi.

| ateu123 a răspuns (pentru Raniia):

Ce imi pasa mie de ce fac alti? exista legi pentru cei care fac rau cuiva nu judecati divine

| 4inel explică (pentru ateu123):

Stii ceva, am cautat sa-ti dau cateva argumente destul de pertinente pe care vad ca nu prea am cu cine comunica. Daca as fi tatal tau ti-as trage si vreo doua la fund sa iti mai ridic un pic nivelul intelectual si te-as trimite la culcare.

Din fericire pentru tine Dumnezeu m-a invatat sa am rabdare cu capurile mai tari.
Un ultim cuvant pentru azi:
Dumnezeu este persoana, daca vrei sa vorbesti cu El, pune-te pe genunchi inainte de culcare si spune-i tot ce mi-ai scris mie, frustrarile tale, neintelegerile tale, faptul ca nu poti crede in El, si roaga-L sa ti se descopere si tie. Daca esti sincer nu va intarzia, poate este chiar langa inima ta.

Off, ai mila Doamne si de baiatul asta, ca Raiul Tau e destul de mare si poate sa intre si el.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Esti obsedat religios mai obsedat ca ema

| คlєxヅ a răspuns:

Dumnezeu este cu noi mereu, este pretutindeni langa noi toti.Este Tatal nostru ceresc.El ne pazeste de demonii rai al lui Satan si ne apara de el! Daca Dumnezeu nu se arata nu inseamna ca nu exista. Daca Dumnezeu nu ar exista, noi cum de mai vorbim acum? Cum de mai existam daca Dumnezeu nu exista? Nu te-ai intrebat nici-o data asta?

| GreedyPenguin a răspuns:

Thinkingmanual.blogspot.com