| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu vrea sa își întoarcă Dumnezeu privirea și către mine pentru a mă ajuta desi i-am cerut asta de multe ori?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Credința este elementul care ne ține legați de Dumnezeu.
Noi trebuie să credem că Dumnezeu ne iubește și că El caută întotdeauna binele nostru, și în principal dezvoltarea credinței noastre în El.
Dumnezeu nu este o amuletă care prin tot felul de incantații și rugăciuni, să Îl folosim ca să ne îndeplinească dorințele.
Noi nu avem nevoie ca să ne împlinească rugăciunile. Ci singura noastră nevoie este aceea de a cunoaște personal pe Dumnezeu, și acest lucru ne va fi îndeajuns. Cunoașterea aceasta va aduce în viața noastră o credință, o dragoste ce nu poate fi descrisă în cuvinte. Doar așa omul își poate forma un caracter pentru cer.
Și Domnul Isus S-a rugat Tatălui ceresc că dacă este cu putință să îndepărteze răstignirea de la El. Dar Tatăl L-a ascultat doar în ultima parte a rugăciunii: "Facă-se nu cum voiesc Eu, ci cum voiești Tu."

Cunoașterea lui Dumnezeu Dumnezeu duce la supunerea noastră față de voința lui Dumnezeu, și nu la supunerea lui Dumnezeu față de voința noastră. Doar în felul acesta vom putea căpăta o educație ce ne formează caracterul pentru cer. Atunci vom gândi ca Dumnezeu, vom trăi ca El, și vom fi una cu El în caracter. Toți oamenii trebuie să ajungă la nivelul acesta de educație. Orice altceva mai puțin decât acest lucru, ne va duce pe porțile iadului.

Caută să fi preocupat de aceste lucruri. Pentru că dacă omul își pierde timpul cu lucruri care nu zidesc spiritual, toate aceste lucruri ne țin departe de Dumnezeu. De aceea să lăsăm toate lucrurile care ne despart de Dumnezeu (muzică, distracții, filme și jocuri), și să căutăm să-L cunoaștem. Orice lucru care nu aduce credință în viața noastră va aduce cu sine îndoiala față de Dumnezeu.
Doar prin acea cunoaștere vom putea cere lui Dumnezeu lucruri după voia Lui.

Este suficient cât ai lăsat timp îndoielii în viața ta. Este timpul să îndepărtezi îndoiala, și să trăiești în ascultare de Dumnezeu, chiar dacă El nu-ți răspunde imediat la rugăciune.
Dacă în rugăciunile noastre nu nu cerem nimic rău lui Dumnezeu, atunci sunt toate șansele să primim acele lucruri, chiar și dacă asta ar însemna ani de zile.
Dar chiar și dacă nu le vom primi niciodată, asta nu înseamnă că trebuie să ne îndoim de dragostea lui Dumnezeu față de noi. Relația nu constă în a da și a primi. Eu am cunoscut pe Dumnezeu atunci când am descoperit că El mă iubește. Nici nu exista în mintea mea faptul că dacă Dumnezeu nu-mi dă ceea ce-I cer, între noi să nu mai existe nicio legătură. Între oameni cam așa se întâmplă: dacă nu le dai ce-ți cer sau dacă nu primești ce le ceri, s-a terminat totul. Dar nu așa stau lucrurile și cu Dumnezeu. Noi iubim pe Dumnezeu doar pentru faptul că El ne iubește, și atât. În dragostea lui Dumnezeu, în relația cu El nu există egoism; nu există nimic păcătos, nimic lumesc, nimic de la diavolul.
Isus Hristos ne-a încurajat de atâtea ori că Dumnezeu ne va purta de grijă mereu. Dar tot Isus a întrebat retoric pe ucenici: "Dar când va veni Fiul omului în slava Sa, va găsi El credință pe pământ?"
Apoi, în cartea lui Iov, Satana spune lui Dumnezeu: "Degeaba slujește Iov lui Dumnezeu? Nu l-ai binecuvântat Tu pe el cu... Și temele lui (Iov) acoperă toată țara?" Și Dumnezeu, care Se lăuda cu Iov, a fost nevoit să demonstreze înaintea întregului univers că Iov nu slujește lui Dumnezeu pentru bogățiile materiale, și nici pentru sănătatea primită. Astfel, pentru un timp Dumnezeu a retras aceste binecuvântări de la Iov. Iov a plâns pentru suferința lui, dar el nu a păcătuit față de Dumnezeu. Din contră, Iov și-a reconfigurat credința, și-a înnoit-o.
A ne închina lui Dumnezeu nu ține nici de bogăție, nici de sărăcie; nici de sănătate, nici de boală. Dragostea este tot ceea ce contează. Asta vin prin credinta că Dumnezeu ne iubește. Dumnezeu nu ne iubește mai puțin atunci când nu ne dă ceea ce Îi cerem, chiar dacă lucrurile pe care I le cerem nu sunt rele.
Îndreptă-ți privirea către Dumnezeu. El îți iartă îndoiala și murmurul. Crede că Dumnezeu te iubește. Crede numai. Nu trebuie să faci nimic mai mult, și nimic altceva.

| 1onur a răspuns:

Dumnezeul dacă și-ar fi întors privirea de la tine nai mai fi trecut zi de zi aceași trecere de pieton Alin nai mai fi putut respira Alin nai mai fi putut lega in gândul tău o singură frază alin tu încă nu ști cât te iubește cu Adevărat Dumnezeu faptul că spui că și-a întors privirea de la tine îl rănești rău...

| AndaAlexandra a răspuns:

Dumnezeu îți va da atunci când consideră că ești pregătit să primești. El ajuta in multe feluri, doar că oamenii nu sunt pregătiți să interpreteze toate semnele trimise de el.