| Nucreeed a întrebat:

De ce oamenii care au experiente spirituale, sunt cei care cred in dumnezeu sau care doar vor ca dumnezeu sa existe(zona de confort)?
Crestinii nu stiu ca s'au facut studii care arata, ca difera creierul unui credincios de cel al unui sceptic?
Nu s'au intrebat niciodata ca poate experientele lor sunt produse ale creierului ci nu ale unei divinitati?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Necreștinii nu s-au întrebat niciodată că dacă totuși există un Creator al existenței care a creat ființe comunicative e posibil și probabil ca acesta să încerce să comunice cu ele folosindu-se de modul în care Le-a conceput și poate tocmai aceasta e prnicipala funcție a creierului, să intercepteze comunicarea cu Creatorul existenței, al omului și al creierului uman?

| AvalohAlyn a răspuns:

Hei,e total gresit si eronat.Cauta pe internet sau prin documentare si ai sa vezi ca sunt multi atei care au avut experiente spirituale, care Li s-a revelat Iisus Hristos si Sfintii si i-au adus la credinta.Si-au schimbat viata uluitor.
Uite unul dintre numeroasele documentare/filme, oamenii prezenti in documentar sunt reali si poti gasi informatii despre ei pe internet.

http://www.youtube.com/watch?v=4h6-RbuZbVc

Sunt o gramada de astfel de documentare

Daca tu crezi ca doar cei care cred in El si doar cei care vor ca Dumnezeu sa existe au experiente spirituale te inseli amarnic. Oamenii din clip erau atei ba chiar faceau si faradelegi.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Creierul e ca o moara, care macina ceea ce primeste, asa ca reactioneaza in functie de informatia primita.

| Lizzu a răspuns:

In ce sens difera creierele intre ele? Cel al unui crestin si cel al unui sceptic?

Chiar nu am mai auzit asta.
Difera la structura, la ce? thinking

| Xenya a răspuns:

Ce sunt alea experiente spirituale?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Daca te referi la cele de moarte clinica sau ceva in genul asta, au fost si atei care le-au trait.Pacat ca cei mai multi din ei au ratacit la secte.