| Lizzu a întrebat:

De ce oamenii nascuti si crescuti intr-o anume religie considera ca daunatoare sau gresita o alta religie?

De ce macar nu intentioneaza sa cunoasca si celelalte religii pentru a vedea care sunt diferentele si care asemanarile?

De ce resping "pe nevazute"?

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu cât citești mai multe religii, ajungi să zici, că era un om deștept Marx ( Karl Marx : „ religia opiu al popoarelor ")

De ce oamenii nascuti si crescuti intr-o anume religie considera ca daunatoare sau gresita o alta religie?== că așa îi învață preoții lor

De ce macar nu intentioneaza sa cunoasca si celelalte religii pentru a vedea care sunt diferentele si care asemanarile?==că așa îi învață preoții lor

De ce resping "pe nevazute"?==că așa îi învață preoții lor

| Lizzu explică (pentru MMihai):

Cat de adevaratwinking

| OOOLEOOO a răspuns:

E greu sa iesi din zona de comfort.

| Lizzu explică (pentru OOOLEOOO):

Dar nu imposibil

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Lizzu):

Intr-adevar!
Eu am trecut de la Crestin fanatic la Rastafarienizm, nu e un pas mare dar trebuie sa incepi de undeva...

| Lizzu explică (pentru OOOLEOOO):

Te-ai schimbat total atunci happy
Ba da, este un pas mare.Sa abandonezi total credinta de pana acum in favoarea alteia.

Doar tu poti sa simti daca noua schimbare iti este potrivita sau nu happy

NOname
| NOname a răspuns:

- Unii...pentru că sunt prea îndoctrinaţi şi opun automat rezistenţa oricărei interferenţe din exterior care le-ar putea pune la îndoială modul în care au fost ei învăţaţi să perceapă realitatea, oricărei păreri diferite care le perturbă micul lor univers ("diferit" pentru ei însemnând "rău");

- unii pentru că nu au suficientă inteligenţă sau suficient timp ca să-şi pună întrebări şi să caute răspunsuri;

- unii din inerţie - nu prea sunt interesaţi de subiect, nu îl iau prea în serios şi doar respectă tradiţiile transmise de generaţiile precedente, se conformează majorităţii, ca să fie lăsaţi în pace şi "în rând cu lumea";

- unii sunt mai fixişti de felul lor şi ţin de orice idee, care li s-a părut justă la un moment dat, cu dinţii...

Sunt cazuri şi cazuri, LiZa.

| RAY a răspuns:

De ce oamenii nascuti si crescuti intr-o anume religie considera ca daunatoare sau gresita o alta religie?

majoritatea habar nu au de propia religie a lor dar de altele sa fim seriosi in Romania maoritatea e cu numele iar restul se crede mai sfinti ca alti in concluzie toti sunt la fel
De ce macar nu intentioneaza sa cunoasca si celelalte religii pentru a vedea care sunt diferentele si care asemanarile?

nu au timp,chef sa vada si alte religii,plus ca ortodocsia e promovata,deci sincer nici nu are rost decat un fanatic pocait mai bine un ortodocs parerea mea cu ortodocsul mai glumesti,mai vb,nu te amenita cu iadul,nu se dau sfinti,acum ca ei habar nu au cei ala ateism si de aia spun ca esti satanist asta si din cauza comunismului, dexului, societati, biserici, familiei

De ce resping "pe nevazute"?

daca nu cauta nici nu resping nimic

| Lizzu explică (pentru RAY):

"De ce macar nu intentioneaza sa cunoasca si celelalte religii pentru a vedea care sunt diferentele si care asemanarile?

nu au timp,chef sa vada si alte religii"

Da, ai dreptate, cam asa sta treaba...din pacate, sau din fericire, nici nu stiu.

| zurick a răspuns:

Pentru ca ei considera ca doar religia lor e corecta si restul aberatii.

| M25M a răspuns:

E simplu, fiecare individ ajunge sa creada ca face parte din religia cea adevarata, cea corecta care-i va asigura viata de dupa moarte. Cercetarea in acest caz este foarte complicata fiindca se poate ajunge la o confuzie "Eu in cine mai cred" astfel comoditatea invinge.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca valorile cu care au fost crescuti fac parte din gandirea lor, sunt obisnuiti cu acele valori, ele le-a stabilit normalul.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca religia e inteleseasa gresit, multi au facut o doctrina din asta.E o diferenta intre religii:Toti mari invatatori ai lumii,cei care au si format un anumit tip de religie, de exemplu Mahommed sau Budha au spus: "Religia asta este calea, pe ea trebuie sa o urmati!", dar Isus a spus: "Eu sunt Calea, pe mine trebuie sa ma urmati."Credinta in Dumnezeu nu e o religie.Mahommed e mort, la Mecca parca e ingropat.Isus e viu, mormantul este gol, dupa trei zile a inviat.Sunt unii care nici nu vor sa auda de alte "religii", oamenii cu capul pe umeri mai intai analizeaza, apoi iau o decizie.NU cred in crestinismul ala "Maicamea e crestina, sunt botezat deci ma doare undeva de ceea ce fac, la Pasti si la Craciun mai dau si eu pe Biserica.

| iurii75 a răspuns:

Probabil mai bine scriai "mulți oameni" (nu toți). Nu m-am născut într-o anumită religie. M-am informat cu privire la alte religii. Nu resping pe nevăzute. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru iurii75):

Da, se subintelege cred ca "majoritatea", nu toti happy

| reihiuke a răspuns:

Pai e foarte simplu. Pentru ca nu vor. Si nu vor pentru ca se multumesc cu ceea ce au. Prin insasi cresterea in acea religie li se spune ca nu e bine sa studiezi alte religii. Daca luam exemplul acesta http://www.youtube.com/watch?v=fXag-Tfswms ne miram de ce acei oameni nici macar asta nu stiu. Pai nu stiu pentru ca nu-i intereseaza. In filosofia lor si in principiile lor de viata, nu li se pare important sa stie ce se sarbatoreste de paste. Daca fac 3 matanii la biserica, e suficient. Daca ar fi sineri cu ei insisi, ar cauta, dar nu-i intereseaza. Asa s-au format. Si se multumesc cu ce stiu.

Religia corespunde nivelului spiritual si tipurilor de oameni. Exista un om care sa fie crescut intr-o anumita religie, sa i se spuna anumite lucrui si el sa le creada sau nu. Dar mai poate exista un alt tip de om care dupa ce primeste aceleasi informatii, el sa nu se multumeasca cu ele si sa inceapa sa caute. El vede ca parca "lipseste ceva" din acea religie (mai ales daca incepe sa practice religia respectiva, isi da seama imediat ca religiile "de mase" iti spun ce sa faci, dar nu-ti spun si cum). El, prin felul lui de a fi, nu poate sa ramana asa, simte nevoia sa se tranforme, cauta o cunoastere care sa-l ajute sa faca asta si nu se multumeste cand i se spun la biserica, ca nu poti trai fara pacat, pentru ca el a citit acolo ca Isus ne indeamna sa fim asemenea lui si nu intelege de ce oamenii ignora partea asta sau o sucesc cum vor ei. Prima oara, un astfel de om va cauta raspunsul intr-o alta religie, dar curand va vedea ca toate sunt pe acelasi nivel din punctul acesta de vedere. Atunci el va vedea ca religiile "normale", "pentru mase", niciodata nu vor oferi un raspuns satisfacator si incepe sa caute altceva. Dar altii care se multumesc sa predice si sa se minta pe ei insisi ca sunt crestini, fara sa incerce sa faca nimic si cred ca toate ritualurile exterioare te transforma de la sine, atunci ei nu vor cauta nimic, nici in religia respectiva, nici in alte religii.

Totul se rezuma la "ce vrei de la viata". Dar nu la ceea ce spui ca vrei, sau ceea ce ai in cap ca vrei, ci la ceea ce vrei cu adevarat. Iar ca sa vrei ceva, trebuie sa fii si capabil sa actionezi in consecinta. Daca vrei sa nu mai fumezi si totusi fumezi, inseamna ca nu esti capabil sa vrei cu adevarat. In esenta, tu vrei sa fumezi in continuare. Degeaba te minti ca vrei sa te lasi de 5 ani si ca nu esti de acord cu fumatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din comoditate, ignoranta sau prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din inertie, din obisnuinta. Multi oameni nu-si pun intrebari de genul asta. Merg inainte cu ce au. Multi altii nu au timp sa se gandeasca la asta pentru ca Sunt prea prinsi in viata de zi cu zi.
Sa nu ai impresia ca majoritatea oamenilor stau pe net si dezbat chestiile astea in mod fanatic (ma refer la cei cei religiosi), Sunt doar o mana de oameni pe-aici care se ocupa cu treaba asta. Restul isi vad de viata lor prinsi in iata de fiecare zi, sa nu adopti ideea ca toti Sunt asa.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

"Sa nu ai impresia ca majoritatea oamenilor stau pe net si dezbat chestiile astea in mod fanatic (ma refer la cei cei religiosi), Sunt doar o mana de oameni pe-aici care se ocupa cu treaba asta. Restul isi vad de viata lor prinsi in iata de fiecare zi"

Asa este, da.
Nu, nu am impresia ca majoritatea dezbat chestiile astea..stiu foarte bine ca oamenii nu dau doi bani pe filozofeli si probleme de genul asta...dar sunt unii interesati sa afle mai multe despre ce-i inconjoara, si cred ca e bine sa fii asa.

| ahlrh a răspuns:

Probabil așa le este dictat sau de ce nu? spiritul de turmă. happy

| MrAnderson a răspuns:

Pentru ca asa au fost, exact cum ai spus tu, crescuti. Nici nu e nascut bine, ca plodul e si botezat, si indoctrinat intr-o credinta anume, si mai ales daca vorbim de fanatism religios intr-o comunitate, clar e instigat sa urasca ce nu poate intelege inca.

| Lizzu explică (pentru MrAnderson):

"clar e instigat sa urasca ce nu poate intelege inca"

Asa este
Bun venit inapoi printre nebunihee hee

| sunrises a răspuns:

De ce excluzi din start faptul ca "oamenii nascuti si crescuti intr-o anume religie" ar cunoaste deja diferentele si asemanarile" care i/au conduus la a "considera ca daunatoare sau gresita o alta religie"?