| didiDia a întrebat:

De ce religia ortodoxa considera atat de multe lucruri ca fiind pacate?(ma refer indeosebi la indreptarul pentru spovedanie a lui Mandita, care apropo a fost calugar; o chestie pe care n-o inteleg e de ce a scris un calugar acel indreptar pentru spovedanie si nu un preot) De ce sunt considerate pacate pana si cugetele trupesti? Cum ai putea sa te gandesti la persoana iubita fara a avea astfel de ganduri trupesti? Am auzit pareri de la fanatici ortodocsi cica,, sa il vezi pe acel om ca pe un frate/ o sora". Asa, iar cand vine vremea sa ai relatii intime, tot ca pe un frate/ o sora il/o vezi? Si dupa ce sa te mai casatoresti cu cineva care nu te atrage?(Mi-e extrem de greu sa cred ca poti sa nu ai cugete trupesti vis a vis de o persoana care te atrage fizic si pe care o si iubesti) Si pana la urma si sexul inainte de casatorie, de ce e el considerat pacat? Bine, stiu teoria bisericii si a preotilor ca trebuie sa sexul poti sa-l faci doar dupa binecuvantarea din cadrul cununiei religioase, dar vreau alt motiv. Cu ce e mai rau/prost/ defect sexul inainte de casatoria religioasa decat cel de dupa? Si daca sa zicem ca rezisti virgin pana in acel moment, de unde stie popa ca nu-s ispitele mai mari sa incerci dupa aia patul si cu altcineva, sa vezi daca nu poate fi mai bine? Asa cum nu e pacat sa iesi la suc/film cu persoana iubita sau sa va tineti de mana inainte de casatorie, de ce sexul e pacat? Pe undeva citisem ca nu e bine nici macar sa te saruti. Astea deja is prea exagerari(faza cu sarutul) bune pentru adormit copiii de gradinita. Dupa ce naiba sa mai fii cu cineva daca nici macar nu va sarutati? Si dupa ce te-ai abtinut de la sex pana la casatorie(presupunand ca ai reusit asta), de unde vin deodata in tine poftele trupesti in mirifica noapte a nuntii, care devine o noapte a durerii, in loc sa fie o noapte a placerii? Adica mi se pare trecerea prea brusca de la nimic(nici macar sarut) la direct sex, fara nici o etapa intermediara. Calugarii astia parca traiesc in nori, iar popii(desi au viata intima) o cam iau pe urmele lor sau cel putin se prefac in fata oamenilor care vin sa se spovedeasca. Astept raspunsurile voastre. Multumesc.

6 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi pe vremea când s-a scris biblia nu existau prezervative. Explicație simplă. Dacă lăsai tot prostul să facă sex se înmulțeau prea mult și se suprapopula planeta, care acum peste mii de ani s-a întâmplat oricum.

| Shinto a răspuns:

Ortodoxia indeamna omul la PERFECTIUNE. Asta e o notiune care implica nelimitare. Oricat te-ai perfectiona, tot nu poti spune ca ai ajuns la capat. Indreptarele acelea au fost scrise pentru oameni cu alt gen de traire, si de aceea e mai greu de inteles. Dar, nu putem cataloga ca "gresit" tot ce nu putem intelege, nu?

| anonim4565 a răspuns (pentru Shinto):

Cu mine vorbesti?

| Shinto a răspuns (pentru anonim4565):

Aici am raspuns la intrebarea pusa de @didiDia. Despre ce doresti sa vorbesc cu tine?

| anonim4565 a răspuns:

Asa scrie biblia in legatura cu casatoria si cu cei zis tu mai sus
nu-s ortodox dar ce a spus in legatura cu asta au dreptate
da macar ai fost atent la ce a spus
inseamna ca nu esti cu capu in nori
bine macar ca ai ascultat dar si implineste

| anonim4565 a răspuns:

Si pentru ca inca mai sustin unele adevaruri
si inca mai sunt ca de ex:nu stiu daca la voi se zice ca n-ai voie sa bei bauturi ametitoare, etc si mi-e frica sa mai zic de fata sau baiatu acesta care a scris al doilea raspuns ca nu stiu ce intelege