| mentholinks a întrebat:

De ce sa existe Dumnezeu? Ce sens are sa existe dintotdeauna o fiinta atotputernica? Niciunul. Mai mult sens are teoria Big Bang.

28 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Teoria Big-bang nu e în contradicție cu existența unui Creator. Teoria Big=Bang postulează că universul are un început. Ceea ce are un început necesită o cauză/Dacă aceea cauză are la rîndul ei o cauză și așa mai departe și dacă înainte de orice cauzare n=ar fi existat nimic, nici n=ar fi început să existe vreodată ceva/tocmai existența unui univers cu un început e o dovadă că trebuie să existe o cauză necauzată care susține existența,

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Shuriken omul nu este creat perfect daca ar fi nu ar exista boli, a spune ca omul este creatia perfecta a lui dumnezeu este o jignire la adresa lui, nu o spun eu si papa de la roma

http://evz.ro/papa-dumnezeu-a-creat-lumea-prin-big-bang.html

| Saiko10 a răspuns (pentru RAY):

Ray, la inceput in Eden omul era perfect, dar cand omul nu a ascultat de Dumnezeu atunci Dumnezeu la blestemat, si de aceea exista boli.

| RAY a răspuns (pentru Saiko10):

Omul nu era perfect eva era pe minus cu o coasta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Scuze adam era

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns (pentru RAY):

Ma refer la gandire

| RAY a răspuns:

Nilsson pe de o parte afirmi ca Sansele ca ceva sa apara din nimic sunt 0 (zero/nule/inexistente).
Sansa ca 0+0 sa dea 1 e zero oricate incercari ai avea.

apoi afirmi ca dumnezeu care a aparut tot din nimic si a creat totul din nimic exista si avem nevoie de el, singur te contrazici, cica isi spune daca preferi sa crezi in absurditati, omule acelasi aiureli sunt si ceea ce afirmi despre dumnezeu, cu specificatia ca habar nu ai ce inseamna big bang sau evolutia, nu e mai logic ca un univers sa fi evoluat de la simplu spre complex decat sa apara un creator din nimic si care creaza sute de miliarde de stele din nimic toate pentru un popor cel evreu

| RAY a răspuns:

Nilsson ai afirmat ca dumnezeu exista omule, vrajeala cu ca exista dintotdeauna de ce nu se aplica si altui zeu sau universului?

| RAY a răspuns:

Daca am evoluat singuri din greseala prin dezvoltarea unor celule din praf stelar(ceea ce e total aiurea) atunci nu are cum sa fie mana nici unui creator.
Insa in credinta Dumnezeu se zice ca e vesnic din tot deauna, ceea ce cel mai probabil e in afara universului asta. Si automat in afara timpului nostru.

ce aiureli scrise, omule cum naiba sa fi evoluat viata din praf stelar tu stii ce scrii? nu minti daca habar nu ai de evolutie, iar big bang e una, evolutie vieti e alta

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Sansele ca ceva sa apara din nimic sunt 0 (zero/nule/inexistente).
Sansa ca 0+0 sa dea 1 e zero oricate incercari ai avea.

Singura explicatie logica e ca ceva sa existe dintotdeauna, Universul nu putea aparea din nimic, ori este etern (fapt contrazis de teoria Big Bang) ori exista ceva care depaseste legile fizicii si imaginatia omului.

Daca tu preferi sa crezi absurditati e problema ta, nu trebuie sa ne milogim de nimeni, nu Ii facem nicio favoare Lui Dumnezeu, noi avem nevoie disperata de El.

| Nilsson a răspuns:

Nu stiu daca mai e nevoie sa precizez ca Dumnezeu exista dintotdeauna, nu am afirmat ca a aparut din nimic, nu stiu de unde le scoate Ray dar pentru tampeniile pe care le spune i-am dat ignor.
Dar se pare ca replicile idioate au mai mult succes din pacate, mai ales la cei care nu prea isi folosesc mintea.

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Ceva ce exista dintotdeauna contrazice nu doar logica ci si bunul simt. Pana si Dumnezeu in Biblie afirma ca el este de la inceput nu dintotdeauna.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic."

Se refera la inceputul creatiei.

``La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.``

Deci Dumnezeu exista dinainte de ceea ce noi numim inceput.

Poti sa crezi ce vrei, am ajuns la concluzia ca oamenii nu cred in Dumnezeu pentru ca nu vor, nu pentru ca nu pot. De asta se agata cu disperare de orice chichita.

Sfatul meu, daca nu crezi, macar sa nu hulesti cu fac multi atei si sa nu cauti sa pierzi si alte suflete.
Asa macar poti sa fii ateul care se converteste pe patul de moarte.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu este vesnic. Ce bun simt si ce logica? Logica oamenilor?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane de ce vrajeala cu vesnicia nu se aplica si universului sau altui zeu? de ce nu crezi ca universul este vesnic? tu crezi doar ce vrei tu,stii ca am dreptate dar esti incapatanat, daca am fi fata in fata mi ai da dreptate,orice om normal la cap mi ar da dreptate, pentru ca cu toti suntem ateii fata de mii de zei si aplicam multe din argumentele astea fata de ei, fata de zeus ai aplica argumente ateiste, deci esti ateu fata de zeus, de ce esti ateu fata de zeus de ce nu crezi in vesnicia lui ca nu ai fost indoctrinat sa crezi in el de mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Big Bang este doar o teorie, nu este realitate. Realiatatea este ca Dumnezeu a creat tot, si daca n-ar fi existat, nimic nu ar fi existat.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu are sens si intelegere pentru oamenii care nu vor sa-l caute pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdy de ce un ateu care e si user TPU ar face voluntariat?