| greyhound a întrebat:

De ce se duce lumea sa pupe moastele? Am priceput ca iti da Dumnezeu noroc si sanatate dar nu acelasi lucru ti-l da si daca pupi icoane, sau te rogi?
Trebuie sa fii masochist rau de tot sa stai zece ore la coada si sa te bati cu babele pentru ca intr-un final sa pupi niste oase.
Lamuriti-ma ca simt ca-mi scapa ceva.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cinstirea sfinţilor nu presupune atingerea directa a osemintelor. Cu atat mai mult nu inseamna sărutarea lor.

Unii chiar îşi imaginează scenarii horror happy cu privire la cinstirea sfinţilor (respectul adus deci şi trupurilor).

Această formă de respect presupune "întâmpinarea" acestui sfânt, apropierea de el, eventual atingerea cutiei respective, nicidecum ca formă de ritual, ci doar ca o formă liberă, respectabil de liberă (neincadrată în reguli) de empatizare umană (şi asta doar pentru că accentuează un sentiment de "apropiere" faţă de memoria şi identitatea acelei persoane).

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este vorba doar despre respect şi cinstire. Pupatul oricum nu intră în program. happy Nu cunosc vreun credincios al Bisericii care să fi pupat moaşte, din moment ce ele întotdeauna sunt închise în racle din metal sau sticlă...

Asa cum se intampla in toate statele lumii, eroii acelei naţiuni sunt cinstiţi intr-o forma sau alta. Cand deplasarea si vizita se face doar din curiozitate (ca sa dau un exemplu, la mormantul lui Napoleon) se cheama doar "excursie", mai ales cand nu te emotioneaza in mod expres caracterul orgolios si mandru al persoanei respective, lipsa de legatura cu vreo viata virtuoasă de sfant.

Însă atunci cand vizita presupune îndreptarea gandurilor şi a preocuparilor spre credinta şi spre Dumnezeu, atunci cand te emotioneaza pana la lacrimi persoana, sacrificiul vietii ei, simti poate nevoia sa creezi o legatură cu,, eroul", cu martirul, cu sfantul facator de minuni – mai ales ca acele ramasite nu sunt atât ale unui om care a murit, ci ale unui sfant locuitor al cerului, legatura noastra cu acel locuitor al cerului. Martirul ramane un martir fara sa fure locul pe care Dumnezeu il ocupa in sufletul nostru.

| Liviu a răspuns:

Cum spunea un utilizator TPU (nu ii mai tin minte numele)
Ce castigi daca te apuci sa lingi ciolanele alea? ai vreo garantie ca nu sunt simple ciolane de caine? adica, aratau la Pro Tv o data ca au descoperit in o manastire in locul acelor moaste, erau simple oase de caine... happy si toti lingai veneau zilnic sa le linga, cum te-ai simti? stiind ca ai lins ciolane de caine, si ca mai aveai putin si iti lua si limba'n gura cu el laughing rugandu-te la 'cai verzi pe pereti'

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru Liviu):

Tin minte stirea.Ce teapa si-au luatrolling on the floor

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu are nimic in comun cu adevarata invatatura crestina, e un mod al popilor de a face reclama ortodoxismului, de a castiga bani.Asemenea manifestari arata adevarata fata a unui mit pagan:certuri la coada, injuraturi, iar popii fac comert cu chestii bisericesti.In Biblie scrie ca cine se atinge de un mort, ramane necurat o vreme... Popii au inventat multe asemenea practici, in afara invataturii crestine.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Tu vezi doar partea rea a lucrurilor sau asa ai fost indoctrinat?

| Liviu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ma bazez pe fapte stintifice, nu doar povesti din carti, vreau ceva palpabil, nu niste ciolane.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Liviu):

Nici "dovezile" stiintifice nu sunt palpabile pentru ca acele "dovezi" le-ai vazut in carti, la tv sau pe net.Alea nu sunt doveziwinking Sunt la fel de "povesti".

| Exilee a răspuns:

Nu pupa moastele direct, si doar se apropie sa le atinga. Ma rog, pana acum am vazut persoane care saruta locul unde sunt acestea depuse.

Totusi, si sfintii trebuie cinstiti deoarece ei inalta toate rugaciunile,cererile,necazurile,fericirile noastre catre Dumnezeu Creatorul. Dar ei merita, la fel ca si ingerii de altfel, venerare ( nu adorare -care este cinsitrea de, desavarsire si trebuie acordata NUMAI CREATORULUI).
Gandeste-te ca acesti sfinti, la Judecata universala vor invia,iar ei vor juca rolul unui ''avocat''.
Imi asum si ceea ce voi spune,dar credinciosii care cinstesc atat pe DUmnezeu Creatorul, dar si pe Preasfanta Nascatoare de Dumnzeu Fecioara Maria, si sfintii, vor fi intr-un fel de ''acoperamant'', adica pacatele lor vor fi diminuate (sau chiar sterse) si urgia Domnului nu se va revarsa asupra lor.

''Pocaiti-va, caci se apropie Imparatia Cerurilor''.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

grey? RABDAREA este o virtute.cate a rabdat mantuitorul pentru noi? cate rabda Dumnezeu zilnic de la noi? pana la urma, mersul taras.in genunchi, perelinajul sant perioade de rabdare, de jertfa de sine pentru Dumnezeu.ne duce asta la rai? nu cred.dar rugaciunea. posturile si credinta ne pot mantui.si indelunga rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numaidecat pupatul, si frecatul toalelor de moaste ori cruci ori ale chestii. puterea Domnului vine prin rugaciune cu credinta in numele matuitorului Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste traditii pagane pe care din pacate crestinismul le-a luat de la egipteni!

| Ben00 a răspuns:

Tzutzu, nu crezi ca-i problema lor?

| traiescdeciexist a răspuns:

Pentru ca sunt foarte creduli! Ca de exemplu daca eu le zic acum ca e pacat ca inainte de nunta mirele sa vada rochia miresei. laughing
Ei cred ca ''tot ce zboara se mananca''.

| nogomani a răspuns:

"De ce se duce lumea sa pupe moastele?"
Pentru ca moastele sunt sexy. Sunt sigur ca daca traditia ar fi spus ca trebuie sa facem sex cu moastele, atunci am fi stat la coada sa facem sex cu moaste.