| Miihaa a întrebat:

De ce se spune mai spune ca Dumnezeu o sa fie manios?
El este, ar trebui sa fie... sa zic "bunatatea suprema", deci nu ar putea sa se manie, sau daca e sa o faca sa nu fie ca o trasatura cunoscuta de foarte multa lume.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu se manie cand oamenii fac ceea ce e rau, dar e o manie controlata. El este iubire si acest lucru se vede in modul in care are rabdare cu noi. 2 petru 3:9

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tipul din Biblie despre care unii cred ca ar fi Dumnezeu, avea probleme psihice serioase.
Era irascibil,razbunator,ucidea copii,vrea zilnic doi miei ucisi unul dimieata altul seara ca jertfa, isi indemna supusii sa comita jafuri, crime, violuri, etc.

| fllu07 a răspuns:

Si daca exista?

| fllu07 a răspuns:

Inainte de toate Dumnezeu este iubitor si drept.
la prima vedere, este barbar, crud, si nu ii pasa de nimeni. in realitate, este personificarea iubirii.
iar cand vine vorba despre manie, el este indreptatit sa isi execute judecatile, dar nu uita ca este drept, iar judecata care o face fii sigura ca este si ea, dreapta.
daca este sa luam cazul potopului lui Noe, Dumnezeu nu poate fi invinuit de nimic. timp de 40 de ani, oamenii au fost avertizati ca va veni potopul, si ca, singura lor sansa, este sa intre in arca, insa nimeni in afara de familia lui Noe (cei 3 fii, sotiile lor, si sotia lui noe) nu a intrat.
daca Dumnezeu aducea potopul fara sa fi anuntat, fara sa fi dat posibilitatea de salvare era crud.
revenind la intrebarea ta, Biblia vorbeste de o zi de bezna si negura densa, sau ziua maniei lui Dumnezeu, ea se apropie, si Dumnezeu este indreptatit sa o aduca.

| drutzix a răspuns:

Priveste asta si spune-mi pararea ta.
https://www.youtube.com/watch?v=E15IC3YKv8g

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face ce vrei, Dumnezeu ne iarta, ca alta grija nu are.deocamdata,daca ar dori si ar fi rau, nu ne-ar ingadui lasandu-ne timp de mantuire sufleteasca.ar putea sa ne extermine oricand.insa cum nu o face, inseamna ca nu exista. daca el nu exista, nici satan nu e.deci? care e problema? nu trebuie sa va fie frica.santeti tineri, va credeti vesnici, si credeti ca moartea e doar pentru unii si e departe cumva peste ani, si ani.DAR VINE.SIGUR.

| DonaldTrump a răspuns:

Pentru ca dupa actiunile sale este un psihopat sadic daca exista desigur. A distrus 2 orase cu copii si femei doar pentru ca majoritatea barbatiilor de acolo erau homosexuali.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru DonaldTrump):

Erau 5 orase si le-a distrus din cauza ca au schimbat aliantele.
Biserica crestina a inteles gresit.
Un evreu stie asta de mic.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu se poate ca Dumnezeu sa fie furios, furia de obicei e ceva rau, iar raul nu e in natura lui Dumnezeu.
Ca Dumnezeu mai da o lectie, o da cu iubire, desi pare ca o da cu rautate, nu e asa. De exemplu, se zice ca atunci cand a dat potopul, o multime de oameni si-au plans pacatele si s-au mantuit.
Dumnezeu s-a revelat in VT mai manios fiindca oamenii aveau o mentalitate foarte barbara si trebuia sa ii ia incetul cu incetul pana cand sa li se arate ca El de fapt e iubitor (si in VT mai zice ca e iubitor). Gandeste-te, ce se intampla cu credinta evreilor daca se lasau calcati in picioare de pagani? Trebuiau sa se apere.
Dar iubirea s-a revelat desavarsit prin Iisus Hristos.
Cred ca prin "manie" vrea mai degraba sa zica ca o sa dea o lectie parinteasca, din care sa inveti ceva. De exemplu, potopul, sau vreun accident, sau asa ceva de genu. Multi se intorc la Dumnezeu dupa un necaz.
Unii sfinti zic ca iadul nu este ceea ce ne imaginam noi, un cazan cu zmoala plin de demoni ce te impung cu furca, ci daca omul este pacatos si necuratit de pofta rea din lumea asta, ura si ispita din el cresc si merg cu el in viata viitoare, iar Dumnezeu, care vrea iubitor sa-l aduca aproape de El, nu-l poate aduce fiindca omul il respinge.
Insa, cum am spus, se reveleaza pe intelesul omului. E greu de explicat.
Poti sa mergi la o persoana care stie teologie mai multa (gen la preot ), sau sa pui intrebarea pe un forum crestin, nu cred ca o sa te lamuresti asa bine pe TPU, mai ales ca aici e plin de atei zelosi.

| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

Intr-una din scrierile marilor invatati ai bisericii se spune ca Tatal o sa caute orice mica fapta de bunatate ca sa il ia pe fiul sau, omul, din focurile iadului. Nu se va cauta sa numere drumurile la biserica si manastiri, ci forta interioare pentru a ierta si a oferi din putinul sau fiecaruia din jur.

| AnonymousSSR a răspuns:

Crezi in Dumnezeu?

| a răspuns:

Daca noi avem sentimente, El de ce nu ar avea, doar suntem facuti de El, nu?
"Bunatatea suprema", poate.; tu te-ai lasa torturata pana la moarte pentru oamenii din Jilava?

| ConstantinAaronMirel a răspuns:

Cei care spuneti ca Dumnezeu e psihopat voi nu va ganditi la cat rau exista in lumea asta si repede judecati si suneti ca Dumnezeu omoara fara mila si pedepseste.
Cineva a dat exemplu ca 2 orase au fost nimicite de faptul ca erau barbatii homosexuali.
In Biblie avem exemplu Sodoma care a fost nimicita de Foc din Cer.
Dumnezeu uraste Sodomia, sau homosexualitatea cum se zice in ziua de azi.
El a creat de la inceput barbat si femeie. Ceea ce e impotriva firii e pacat. Si Dumnezeu uraste pacatul.