| Classiffied a întrebat:

De ce si-a rupt hainele marele preot cand a auzit pe Iisus spunând că este fiul zeului evreilor?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă această afirmație îi ataca lui poziția socială. El era mare preot în baza învățurilor din cărțile pe care noi le numim acum Vechiul Testament. Când Isus, care avea deja adepți și lumea îl asculta, avea faimă, afirmă asta sus și tare în public, asta constituia o negare a religiei pe care Marele Preot o reprezenta. Gestul lui reprezintă o ură imensă, pe care nu a reușit să o exprime repede doar așa, ca să nu facă infarct, și-a rupt hainele de pe el.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

De fapt scena e imaginară. Cuvintele respective nu sunt blasfemie. Cel mult megalomanie. La evrei a fi Mesia sau Fiul lui Dumnezeu nu însemna că ești Dumnezeu. Și că va vedea Fiul Omului, acolo Isus nu spunea că el e Fiul Omului.