| Demise a întrebat:

De ce simbolul Yin şi Yang are formă de cerc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu stiu. laughing Acum imi dau seama ca e o intrebare foarte buna. Poate ca asiaticii cred ca sunt doua elemente ce stau la baza... lumii si sunt infinite, asa cum te poti invarti in jurul unui cerc la nesfarsit.

| Demise explică (pentru anonim_4396):

Dathinking Am citit pe wikipedia ca "In basmele occidentale, inevitabil binele distruge raul. Insa in orient, idea fundamentala este de a armoniza cele doua forte, reprezentate de Yin si Yang. Astfel, cand una dintre cele 2 forte incearca sa se extinda(sa o inghita pe cealalta), automat apare in interiorul ei, in forma absoluta si perfecta(cercul), forta opusa. Pentru a elimina total una dintre cele 2 forte, trebuie distruse amandoua."

7 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Din ce stiu eu, simbolul infinitului/eternitatii este sarpele care-si musca coada.Binenteles, are forma de cerc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cercul are o formula de calcul de genul pierpatrat.deci nu e chiar un cerc.ai vazut la tren cand se invarte roata? deodata face tranc, iar se invarte iar face...tranc.cand ajunge patratul pe linie trancane.

| jolidon a răspuns:

Cred ca si daca era patrat cineva ar fi ajuns sa se intrebe de ce are forma astalaughing)Este cerc pentru ca asa elaughing

O alta explicatie ar fi ca cercul este forma perfecta, iar in el sunt doua forte complementare(yin si yang, alb si negru, bine si rau) si diametral opuse.

| Demise explică (pentru jolidon):

Păi toate întrebările ar trebui să aibă un răspunsthinking

| jolidon a răspuns (pentru Demise):

Reprezinta perfectiunea, absolutul, negru si alb, bine si rau, etc etc...deci era nevoie de o forma perfecta care sa le imbine sa defineasca ideea de complementaritate, de circuit, deci cercul

Răspuns utilizator avertizat