| MihaiAllexandru9995 a întrebat:

De ce spuneti ca nu exista Dumnezeu? El s-a sacrificat pentru noi si voi injurati si blestemati.
De ce v-ati pierdut credinta in dumnezeu?
Dati-mi un argument!

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sa inteleg ca tu crezi in existenta a orice atat timp cat nu exista dovezi impotriva existentei lucrului respectiv?

| RAY a răspuns:

Si voi injurati si blestemati.
cati atei ai vazut ca injura, blestema pe Dumneze, Iisus? ca sunt extrem de curios, cati atei ai cunoscut tu in viata ta? sa vedem 1% din populatie este atee desi sansa sa nimeresti un ateu este extrem de mica,desi afirmatia ta este eronata,da sunt copii prosti care injura dar ei sunt indioti nu atei

De ce spuneti ca nu exista Dumnezeu?

pentru ca nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,absolut nimic din ceea ce pretinde teismul nu se confirma,asa ca ateismul reprezinta reflectia realitati,teismul fiind doar credinta oarba bazata pe nevoia de a crede

De ce v-ati pierdut credinta in dumnezeu?
biblia =pai cum sa crezi in dumnezeul din vt trebuie sa fi psihopat,desigur majoritatea crestinilor nu cunosc biblia,stiinta = explica bine natura,universul, realitatea = daca dumnezeu exista de ce nu face nimic, alt argument e insati natura umana predispusa spre a crede in basme,argumentul care ma tine ateu este
Cum a aparut dumnezeu si cum a creat absolut totul din nimic?
a existat dintotdeauna = nu putea exista in absenta timpului, nu putea crea timpul din moment ce el insati nu exista, nu exista timp ca sa apara, cand omul nu stia de ce ploua spunea ca e
zeus, azim omul spune ca bog bang =dumnezeu, dumnezeu e de fapt o acoperirea a ceea ce nu stim

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | Yavanna a răspuns:
Incapacitatea de a intelege ceea ce ai spus tu, asta e principala cauza. Iar apoi... urechile care nu vor sa aude, nu vor auzi nimic. Iar ochii care nu vir sa vada, nu vor vedes nimic.

incapacitatea de a intelege in sarpe vorbitor, unu care sta 3 zile in burta unel un potop global =toate animale intr o corabie, nastere dintr o virgina, minuni, inviere din morti si inca multe alte basme

| RAY a răspuns:

Vezi copile ca isi platesc alocatia din taxele mele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vino tu cu dovezi despre cine s-a jertfit, unde locuieste, cum arata si pe urma mai discutam.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Isus a fost doar un sectant schizofrenic. De aiurelile lui s-au folosit altii mai tarziu pentru a crea afacerea asta numita crestinism in diversele lui forme actuale.

| mentholinks a răspuns:

Nu Dumnezeu s-a sacrificat ci Isus. Si nici macar nu s-a sacrificat ci traieste bine mersi in cer in timp ce noi toti vom muri.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu ti a trimis propiul copil la sinucidere, nu putea sa ierte lumea pur simplu, desigur in vt nu apare asa ceva

| mentholinks a răspuns:

Esti dus cu pluta.

| Justme1997 a răspuns:

Din câte observ cel puțin pe TPU, nu ateii sunt cei cu înjurăturile. Spun că nu există pentru că așa cred, la fel cum credeți și voi că există. Ambele tabere au zero dovezi. Nu am pierdut ceva ce nu am avut niciodata

| SandraEve a răspuns:

Incapacitatea de a intelege ceea ce ai spus tu, asta e principala cauza. Iar apoi... urechile care nu vor sa aude, nu vor auzi nimic. Iar ochii care nu vir sa vada, nu vor vedes nimic.

| AnonImOO000 a răspuns:

Omul in mandria lui nu va accepta sa ingenuncheze inaintea lui Dumnezeu, asadar omul cauta o alta modalitate, omul spune ca isi este suficient lui insusi, omul nu are nevoie de Dumnezeu. Asta este impresia pe care o are omul care nu va accepta niciodata persoana lui Isus Hristos. Mandria ne desparte de Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru AnonImOO000):

Daca iti spun ca am jertfit aseara o gaina pentru tine si astfel ti-au fost iertate pacatele ma crezi? Cam asa e si treaba cu Isus.

| RAY a răspuns (pentru AnonImOO000):

Omul in mandria lui nu va accepta sa ingenuncheze inaintea lui Dumnezeu,

de ce ar avea nevoie un creator care a creat miliarde de stele ca o simpla creatie sa faca asa ceva? adica dumnezeu a creat sclavi care sa il slujeasca si daca nu vrei iadul e de tine pe veci,wow ce diactator e dumnezeu
asadar omul cauta o alta modalitate, omul spune ca isi este suficient lui insusi, omul nu are nevoie de Dumnezeu

de ce am avea nevoie de dumnezeu? de ce dumnezeu ar avea nevoie de noi?

Asta este impresia pe care o are omul care nu va accepta niciodata persoana lui Isus Hristos. Mandria ne desparte de Dumnezeu.

gresit nu mandria si ratiunea, oare ce spune dumnezeu cand vede ca voi credeti din interes, din frica in el? sa fi mandru ca nu crezi in dumnezeu, oare de ce ar fi mandru sa fi judecat de alti, omorat in 14 state ale lumi si sa fi detestat de majoritatea ca nu crezi in dumnezeu, cica e o mandrie voi va considerati mandri, sfinti nu atei