| EestiSodalane a întrebat:

De ce sunt atat de multi idioti care pun intrebari pe categoria religie despre semnificatia viselor? In primul rand semnificatia viselor nu are nicio legatura cu religia, in al doilea rand nu exista semnificatia viselor. Sau daca există este extrem de evidentă. Daca ai cosmaruri esti stresat, daca tanjesti ceva o sa ai un vis recurent cu acel ceva. In orice caz singura semnificatie este data de propria ta psihologie si daca nu esti complet batut in cap de-a dreptu' ar trebui sa fii EXTREM de familiar cu propria ta psihologie. Nu e nimic complicat. Deci de unde fascinatia asta cretinoidă pseudo-spirituala pentru vise? Ia raspunde-ti, utilizatori TPU, in special voi astia care va postati in mod absolut inutil visele aici. Chiar sunt curios.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Când faraonul a visat că din Nil au ieşit şapte vaci frumoase şi grase, care păşteau între trestii; iar după ele au ieşit alte şapte vaci urâte şi sfrijite... Visul ăla a avut o semnificație happy

| EestiSodalane explică (pentru sabin89):

Ah deci să înțeleg că toți ăștia de aici se cred faraoni? Înseamnă că asta e problema de fapt. Nu-și văd lungul nasului și au impresia că sunt mai importanți decât spune realitatea.

| ania a răspuns:

Unele vise vin din proprille preocupări si dorinte dar unele vin de la Creator su cei ce le au perrcep foarte ckar acest lucru.

| EestiSodalane explică (pentru ania):

Pe logica asta nu pot veni vise și de la diavol ca să te înșele? Mi se pare că să te încrezi în vise e cea mai sigură cale de a cădea în deziluzii. Creatorul ți-a dat o Evanghelie și ți-a zis ce ai de făcut. Nu are nevoie să-ți vorbeasca prin vise când deja îți vorbește prin Biserică.

| LisaJulie a răspuns:

Bravo! M-am saturat de obsesia romanilor cu vise, destin, horoscop! Ei cred in chestia asta și merg și la vrăjitoare și ghicitoare! Și mai și spunem ca suntem cea mai credincioasa țară din Europa

| Cipi1212 a răspuns:

Ești rudă cu Mircea Badea? El este cu cretinism sau chestii cretinoide.

| pacatosulBogdan a răspuns:

De la consumul cronic de manele li se trag aceste episoade onirice recurente! Daca asculta manele toata ziua difuzate la PensiiTv in direct de la nunta lui Piticu Minune, atunci nocturn viseaza ceva pe baza de bani, valoare si dusmani! De aici, nedumeririle lor.

| T0Teu a răspuns:

Nu cred ca acei oameni sunt "idioti". Atatea persoane din Biblie au avut visuri care au avut diverse semnificații. Cateva exemple: Iosif, inainte sa fie vandut, a avut niste vise in care membrii familiei lui i se inchinau. Fratii lui au inceput sa il pizmuiasca si nu credeau ca e posibil sa se intample asa ceva, dar, dupa multi ani, chiar s au inchinat inaintea lui. Dupa ce a fost vandut Iosif, a talcuit visele paharnicului si pitarului imparatului Egiptului, deci, si acele vise au avut semnificatii. Mai apoi, Iosif a talcuit si visele lui Faraon, deci au avut si ele niste semnificații.
In cartea Daniel vedem ca Nebucadnețar a avut un vis pe care Daniel i l a talcuit, visul acela a avut niste semnificatii importante pentru acea vreme. La fel si visul lui Daniel din capitolul 8.

| EestiSodalane explică (pentru T0Teu):

Observi că toate astea au avut loc în Vechiul Testament? Observi că în toatea evenimentele astea au fost implicați regi pagani precum faraonul sau împăratul Persiei? În Noul Testament Dumnezeu nu are nevoie să-ți comunice prin vise când deja îți comunică prin Evanghelie și Biserică (trupul lui Hristos). Să te încrezi în vise e cel mai rapid mod de a cădea în deziluzii și de a înnebuni. Aproape tot timpul visele sunt fara semnificatie. Sa cauti semnificatie unde nu există înseamna sa fii cu un pas mai aproape de schizofrenie.

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Da, vad ca s au intamplat in VT, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu mai vorbeste prin vise si acum. In Ioel scrie ca batranii vor visa visuri si aceste versete sunt reamintite in Faptele apostolilor de catre Petru, deci in Noul Testament. In plus, nu au fost implicati numai regii pagani. Iosif si Daniel nu au fost regi.
Si evident ca nu e bine sa cautam in orice vis o semnificatie, dar nici sa ignoram toate visele, ptc prin ele Dumnezeu inca vorbeste. Cunosc cazuri concrete, chiar in dreptul unei verisoare de a mea