| IoanTPU a întrebat:

De ce tinerii nu mai umblă în Ajunul Nasterii Domnului cu colinda, precum era tradiția la noi?
Tinerilor, va rog frumos raspundeti voi, dar fiti sinceri. Raspunsurile voastre conteaza foarte mult.
Și vă mai rog ceva, să nu denigrati credința sau să vorbiți urât.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu mergeam cand eram mic si acum se mai merge cu colinda

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca nu mai e cool

| IoanTPU explică (pentru suntserios):

Bine nu e "cool" cum spui! Dar copii din trecut care nu aveau tehnologia de azi de ce nu spuneau asta?
Ar trebui să ne preocupe puțin: mai ales că este vorba despre Dumnezeu care ne-a creat.

| suntserios a răspuns (pentru IoanTPU):

In trecut era cool. La fel cum acum e cool sa ai cont de Instagram sau sa mergi in club. Pentru ca asta era activitatea sociala a vremurilor.
Plus acum lumea e mai educata si mai informata si povestile cu dumnezeu nu mai inseamna mare lucru.

| RAY a răspuns (pentru IoanTPU):

As merge si acum dar mi-a crescut barba, dar dumnezeu stie asta

| sierra1 a răspuns:

"De ce tinerii nu mai umblă în Ajunul Nasterii Domnului cu colinda"

pe scurt: distracție, tradiție, socializare, fun (asta e in engleză)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum spui tu. Precum era tradiția la noi. Tradiția s-a pierdut, semnificația ei nu mai are sens în rândul tinerilor valoare. La sate se colindă, tineri care au mai rămas la sat, și copii.

| Crackman a răspuns:

Nu mai suntem primiți, este plin de negreala pe străzi cu accent țigănesc.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca Babilonul cel Mare in curand va disparea asa cum este profetit in Apocalipsa.

| Panamax a răspuns:

Cineva a inventat traditiile astea.Traditii care difera de la o regiune la alta.Cu cat un popor este mai incult cu atat are traditii si obiceiuri mai multe.
Du-te la o inmormantare sau o nunta la moldoveni.Te doare capul cate aiureli au de respectat.

| Octavian199 a răspuns:

S-au mai desteptat.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Tinerii merg, dar mai puțin. Unii nu merg pentru că consideră asta ca un mod de a cerși și se rușinează. Altora nu le place vocea lor. Alții de lene nu merg.

| Slavitesti a răspuns:

Eu mă duc prin oraș cu un prieten cu chitara!

| IoanTPU explică (pentru Slavitesti):

Ce mă bucur să aud aceasta! Țineți-o tot așa băieți!