| Andrəi a întrebat:

De ce toata lumea din jurul meu nu crede in Dumnezeu?
La mine in familie cumnatul meu este ateu,sora si mama mea la fel in schimb tata e un fanatic religios cand ii zice cineva ca nu exista Dumnezeu
Si el când vede cainii ii loveste injura de fiecare data cand ajunge acasa nu il vad niciodata ca se roage (si el se mai da creștin ortodox ipocritul.)
in schimb eu imi fac cruce si spun tatal nostru cand ma trezesc sau cand ma culc
Problema e ca nici eu nu stiu daca sa mai cred in Dumnezeu
Cu atata lume in jurul meu spunandu-mi "L-ai vazut?" "Ce Sfanta Maria e mama tuturor Lui Dumnezeu, Allah si al altora?"
Si problema asta e mai veche anul trecut Profesoara mea de religie i-a dat cu pumni in banca unui coleg care i-a spus daca il vazuse pe Dumnezeu de tot crede in el..Nu vreau sa fiu injurat pentru varsta mea de ce nu cred sau de ce cred în Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| AnonImOO000 a răspuns:

Andrei. Imi pare rau sa aud asta. Iti pot spune ca Dumnezeu este un tata iubitor, Dumnezeu este alaturi de tine in toate momentele, El intelege prin ce treci si nu te condamna, iti intelege indoiala, Nu comportamentul crestinilor il caracterizeaza pe Dumnezeu, Dumnezeu este un Dumnezeu caruia ii pasa foarte mult de tine, indiferent de atitudinea ta fata de El, chiar daca l-ai respins sau l-ai acceptat El tot te iubeste si vrea sa fie o parte din viata ta. Poti spune ca esti ateu sau agnostit, sau nu stii ce esti, nu poti crede indeajuns de multe ca sa il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. pentru El noi suntem copii lui, Iisus ne-a numit prieteni, Iisus este cel mai bun prieten pe care Il poti avea, El te asteapta cu bratele deschise sa te intorci la El, nu te considera o dezamagire, in biblie scrie ca ai un mare pret in ochii lui Dumnezeu, esti o persoana foarte speciala pentru El si doreste sa fie o parte din viata ta. Dumnezeu te iubeste si te respecta, odata mantuit primesti o fire noua, o viata noua, Dumnezeu spune ca esti fiul lui, spune ca esti o persoana foarte speciala, spune ca esti spalat de sangele lui Iisus Hristos. ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc'' cand vei alege sa fii fiul lui, toate pacatele tale sunt sterse, ai puterea invierii lui Hristos in tine si vei fi pentru totdeauna fiul Lui Dumnezeu. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE
https://www.youtube.com/watch?v=K-9tVT7-Y_Y
https://www.youtube.com/watch?v=xc0Yo5vMcCs
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E amuzant cum anumiti oameni cred ca iti trebuie un motiv concret pentru a nu crede in Dumnezeu, dar cand vine vorba de unicorni, spre exemplu, simpla lipsa a dovezilor e suficienta pentru a le funda necredinta.

E doar o dovada clara de subiectivism si inconsecventa in gandire.

Cand o sa vad un crestin care aplica rationamentul asta cu Dumnezeu in mod obiectiv pentru fiecare entitate si lucru posibil din Univers atunci am sa il iau in seama.
Cam greu insa, majoritatea oamenilor care fac asta sfarsesc la sectia de psihiatrie.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Meriti fundita, nota 10

| doctorandus a răspuns:

Fii ce vrei tu: ateu, crestin, etc., dar cauta sa nu fii fanatic in credinta ta, ca nici unii, nici altii nu pot sti care e adevarul.

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | LOVW a răspuns:
Dumnezeu există, faptul că unii cred sau nu, nu este dovada că El nu există. Toți sunt morți și nu pot să se apropie de Dumnezeu, asta e cel mai important:
https://dincuvantulluidumnezeu.wordpress.com/......-dumnezeu/

la fel cum nu poti dovedi ca nu exista mii de alte zeiitati

| RAY a răspuns:

Acum 33 minute | LOVW a răspuns (pentru lupudepenet):
Păi știu fiindcă mi-a schimbat viața.

orice religios, credincios de pe planeta asta afirma la fel, indiferent in ce zeitate cred sau spirit

| RAY a răspuns:

Eu cred ca povestea este inventata mai putin partea cu tatal ipocrit, in rest faza cu sora, mama, cumantul sunt vrajeli sau profa de religie sa fim seriosi

| anonimg a răspuns:

Citește cartea "Calea către Hristos" scrisă de Ellen White.
Este ușor de înțeles.
Tot ce nu face parte din categoria basmelor, există. Și știm că Dumnezeu nu face parte din categoria basmelor.
Un proverb, o parabolă sau o zicătoare există și ele pentru că ne folosim de ele pentru a face lucrurile mai ușor de înțeles sau le punem într-o altă lumină.
Aerul există și el chiar dacă nu-l vedem cu ochiul liber; dar îl percem altfel și nu am putea trăi fără el.
Dumnezeu există chiar dacă nu-l vedem cu ochii noștri fizici. Și pentru că noi oamenii suntem și ființe spirituale și nu doar fizice, putem să Îl vedem pe Dumnezeu în mod spiritual.
Aceasta se deprinde prin educație. Pentru că de exemplu există oameni astăzi la peste 50 de ani care nu știu să scrie sau să citească. Și asta pentru că nu au fost educați de părinții sau tutorii lor.
La fel și din punct de vedere spiritual trebuie să existe o educație în cunoașterea lui Dumnezeu.
Prin Biblie, Dumnezeu ne invită prin proorocii Lui: "Veniți să căutăm să cunoaștem pe Domnul."
Dumnezeu a dat fiecărui om o măsură de credință. Dacă aceasta nu este dezvoltată prin cunoașterea Sa, aceasta se pierde; ba încă se transformă în necredință, la fel cum o mâncare bună se strică dacă nu este consumata la timp, sau la fel cum un organ al corpului rămâne fără putere dacă nu este folosit.
Cunoașterea de Dumnezeu este și aceasta o educație. Dacă omul se îndoiește și spune că Dumnezeu nu îl iubește, sau că nu crede în existența Lui asta nu înseamnă că Dumnezeu nu există sau că El nu ne iubește. Noi trebuie deci să căutăm să cunoaștem in mod personal pe Dumnezeu. Și tu ai ajuns la vârsta în care ai inceput să-ți pui întrebări. Răspunsurile le vei găsi dacă le vei căuta cu toată inima, cu tot interesul.
Ai ajuns la vârsta în care poți căuta să cunoști pe Dumnezeu.
Este adevărat că părinții noștri sunt vinovați pentru că ne-au lipsit de aceasta educație. Dar acum suntem la vârsta la care putem să cercetăm lucrurile. Și Dumnezeu va răspunde inimii sincere. Crede lucrul acesta. Căutarea ta va fi răsplătită cum nici nu îți vei închipui vreodată. Când Dumnezeu ți se va descoperi, nu vei deveni fanatic religios, ci Îl vei iubi și vei începe să trăiești pentru El. Vei iubi pe toți oamenii; chiar și pe aceia care nu credeai că îi poți iubi vreodată.

| DeyCj a răspuns (pentru anonimg):

Dacă te referi la cuvântul ideologic de Dumnezeu, atunci da, Dumnezeu există în fiecare din noi.Că creștinii îl numesc Dumnezeu, paracreștinii Satana, non creștinii eu-l personal, e tot un Dumnezeu, care e de fapt menirea omului pe pământ, și anume aceea de a evolua spiritual până la perfecțiune, depășindu-și limitele corpului, psihicului și cel mai important lucru, sufletului/spiritului sau purificarea aurei energetice a corpului.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonimg):

Cunosc secta din care faci parte, dar a spune ca : - "calea catre Hristos" o cunoaste si a propovaduit-o Ellen White e prea mult. Hristos ESTE CALEA, si nu are sens sa spui calea spre cale. Hristos este calea spre mantuire, invatatura Lui este calea spre mantuire nu invatatura lui Ellen White.
Inca ceva - tot spui despre "cunoasterea de Dumnezeu" dar nu explici nicairi cum poate face cineva cunostinta cu Dumnezeu pentru ca sa ajunga sa il cunoasca. Eu stiu ca asa sunt exprimarile din dogma, dar zi si tu, ce sa inteleaga cineva cand ii spui sa-l cunoasca pe Dumnezeu? Spune si tu ca sa citeasca si sa inteleaga ceea ce Dumnezeu ne-a lasat ca invatatura, SA CUNOASCA INVATATURA lui Dumnezeu
Scuze pentru obsevatie!

| anonimg a răspuns (pentru DeyCj):

Dumnezeu este o Persoană. El dorește să trăiască în viața noastră prin Duhul Sfânt. Dar nu poate face asta fără consimțământul nostru personal. El nu poate locui în omul care nu-L dorește, și nici în acela care trăiește o viață străină de Dumnezeu. Dar prin diferite căi Dumnezeu ne atrage către Sine. Vise, îndemnuri, dorința după o altfel de viață, necazurile sau bucuriile vieții -toate acestea și multe altele sunt căi/metode prin care ne poate atrage către Sine.

| DeyCj a răspuns (pentru anonimg):

De unde ști? L-ai văzut?, sau așa ți-a spus cineva, iar tu în loc să verifici dacă afirmația religioasă e fundamentată, o iei de bună?
Înțeleg doxa organizației religioase din care faci parte, dar aici e vorba de rațiune cu referire la tematica religioasă, nu propagandă dogmatică.

| anonimg a răspuns (pentru Mircea08):

Nu este"prea mult". Și apostolul Pavel a spus: "Călcați pe urmele mele, întrucât și eu calc pe urmele lui Hristos.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonimg):

Nu inteleg ce spui, nu are legatura cu ce am spus eu. tu ai dat un sfat :
"Citește cartea "Calea către Hristos" scrisă de Ellen White." Pai tipa asta a infiintat secta din care faci parte. Deci tu ai intrat aici ca sa faci recrutari in secta ta, pentru ca daca ai fi vrut sa dai un sfat util ai fi spus sa citeasca Evanghelia. Voi ati inteles gresit citatul in care spune ca samanta cazuta pe un pamant bun face rod si o samanta face 20, alta 60. (citat aprox. din memorie). Voi credeti ca samanta este un crestin si ca el recruteaza alti crestini si ca asta este lucrarea Domnului (asa mi-a explicat cineva din secta ta ).
Uite care este lucrarea lui Dumnezeu :
"Iisus a răspuns şi le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeţi în Acela pe Care El L-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/29)
Propovaduieste Evanghelia si te voi aprecia, dar daca propovaduiesti dogma religiei tale eu spun ca e gresit
Avem un singur Invatator, lasa pe White sa-si propovaduiasca propria prelucrare a Evangheliei. Toate sectele religioase vin din America - nu te mira acest fapt?

| anonimg a răspuns (pentru Mircea08):

Nu Ellen White a înființat biserica adventista; ea a venit ulterior în biserica adventista deja înființată. Și credem că este un profet al lui Dumnezeu datorită lucrărilor ei, ale viziunilor pe care le-a avut; și toate acestea cu mâna ei le-a așternut pe hârtie. Ele sunt conform Bibliei. Dar nu ea a înființat biserica adventistă. Biserica adventista nu este înființată de vreun om, ci de Dumnezeu.
Îndrum oamenii către cartea aceea pentru că din 100 de oameni care au auzit de Biblie, 99 spun că nu o înțeleg. Dar cartea "Calea către Hristos" îl ajută pe cititorul ei să cunoască pe Dumnezeu, să cunoască cum El vorbește omului prin Biblie.
Noi nu ne închinăm lui Ellen White, ci doar lui Dumnezeu -Sfintei Treimi. Pe Biblie este fundamentată credința noastră, și nu pe scrierile lui Ellen White. Dar credem că si acestea sunt tot de la Dumnezeu. Ellen White însăși ne îndeamnă să punem Biblia ca mijloc de învățătură, și ea spune că scrierile ei (și care sunt de la Dumnezeu) nu ar mai fi fost nevoie de ele dacă poporul lui Dumnezeu nu ar fi fost greoi la pricepere.
Noi spunem că sămânța este Cuvântul lui Dumnezeu așa cum spune Biblia, și că sămânța nu este un om. Dar Cuvântul (Biblia) nu va da rod dacă Duhul Sfânt al lui Dumnezeu nu va conduce mintea și inima cititorului. Pentru că sunt mulți experți biblici, dar care ei n-au nici o legătură cu Dumnezeu.
Biserica adventista nu recrutează oameni, ci vine în ajutorul lor legandu-i de Dumnezeu, invatandu-i să se încreadă in El si să se sprijineasca pe El.
Vorbesc despre biserica adventista pentru că este singura care este cea mai apropiată de învățăturile Bibliei. Nu zic că nu sunt oameni sinceri și în alte biserici; dar la timpul potrivit aceștia se vor alătura Bisericii adventiste, și nu biserica adventista se va alătura lor.
Celelalte biserici păzesc niste învățături și datini omenești; pe când biserica adventista păzește toate cele 10 porunci -care reprezintă temelia guvernării lui Dumnezeu. Poruncile sunt Legea Lui care nu poate fi desființată. Dar chiar și așa, credem că omul nu va fi mântuit prin păzirea poruncilor, ci prin harul lui Dumnezeu prin jertfa Domnului Hristos.
Alte biserici au doctrine care vin în conflict cu Biblia și cu Dumnezeu.
Nu contează de unde vin toate sectele religioase. Știm că "mântuirea vine de la iudei". Noi propovăduim pe Hristos și pe El răstignit.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonimg):

De ce nu scrie in Biblie ca Dumnezeu a infiintat biserica adventista? Acest lucru daca era adevarat era unul dintre cele mai importante lucruri care nu ar fi fost trecut cu vederea
Cunosc religia ta destul de bine, stiu ca e mult mai buna decat cea ortodoxa de ex., dar aveti si mari scapari pe care nu vreti sa le comentati

| DeyCj a răspuns:

Un comportament perfect autentic categoriei de 99% din Români, care au fost învățați din tată-n fiu să creadă în Dumnezeu, fără ca nici măcar să citească „ghidul creștinului", adică Bibilia.Precis nici tu nu ai citit-o, că trebuie să crezi nu să cercetezi, lucru eronat. Deci Românii sunt o nație de ipocriți când vine vorba de credință, că habar n-au cu ce se mănâncă creștinismul, d-apoi secta religioasă în care au fost botezați, sectă numită corect doxa dreaptă(ortos+docmatis, din greacă=ortodox).

| SG1995 a răspuns:

Prifa de religie atee laughing slab trolling.

| Andrəi explică (pentru SG1995):

Nu e atee e foarte religioasa cum am zis
Iti spune mereu daca "Vezi tu electricitatea? Dacă zici ca nu il poti vedea pe Dumnezeu"

| Andrəi explică (pentru SG1995):

El a intrebat-o daca il vazuse pe Dumnezeu, si ea de nervi i-a dat cu pumni in banca

| SG1995 a răspuns (pentru Andrəi):

Tipic fanatică.

| Steregoi a răspuns:

Exista fanatici atei care fac propaganda ateismului.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Tu ai citit ce ai vrut omule

schimb tata e un fanatic religios cand ii zice cineva ca nu exista Dumnezeu

Si el când vede cainii ii loveste injura de fiecare data cand ajunge acasa nu il vad niciodata ca se roage (si el se mai da creștin ortodox ipocritul.)

asta da comportament de crestin, in familia aia propaganda fanatica face tatal lui

| Andrəi explică (pentru RAY):

Sunt foarte ciudate persoanele din familia/anturajul meu si astept sa ma mut

| Mircea08 a răspuns:

1) Nu toti care spun ca sunt crestini chiar sunt - cei care fac fapte urate categoric nu sunt crestini, si in viata trebuie sa te cam feresti de ei
2) Nu biserica sau preotii stabilesc daca esti credincios ci Dumnezeu
3) Rugaciunea nu se face niciodata in fata oamenilor, cand te rogi trebuie sa fii singur
4) A fi crestin inseamna a fi normal, anormal e sa ucizi, sa minti, sa te porti urat cu altii, sa iubesti nedreptatea, etc., si a fi normal nu e greu. Un om normal este si modest, nu se lauda si nu se mandreste cu nimic motiv pentru care este ferit de conflicte
5) A fi crestin inseamna a citi si intelege invatatura lui Iisus care este Evanghelia (Noul Testament) - vei vedea ca una stie lumea si alta scrie acolo, iar varianta buna este ce scrie acolo
6) Vezi ca profesoara nu preda Evanghelia lui Iisus ci preda dogma ortodoxa, care este diferita de Evanghelie deci nu e buna de nimic. Am vazut programa scolara, nimic de acolo nu gasesti in Evanghelie decat niste maruntisuri, restul sunt invataturi facute de sinodul bisericii. Pe un crestin adevarat il intereseaza NUMAI invatatura lui Iisus (Noul Testament)

| BlackRaven45 a răspuns:

Documenteaza-te mai mult. Cauta. Citeste. Incearca sa intelegi de ce nu cred unele persoane si ce te face pe tine sa crezi. Nu e neaparat sa iti pierzi si tu credinta. Si eu sunt atee dar respect persoanele religioase cu care se poate vorbi. Atata timp cat iti vezi de credinta ta si nu devii fanatic atunci totul e bine.

| ziptrack a răspuns:

Tu esti la stadiul de "crestin caldicel" adica un om care nu-L cunoaste pe Dumnezeu cu adevarat, ci doar crede in El deoarece asa considera el ca e bine, sau pentru ca asa a fost invatat.

Un crestin adevarat iL cauta pe Dumnezeu iar asta o poti face studiind Biblia (ambele testamente). Studiind-o, o sa ajungi la cunoasterea Adevarului si o sa constati ca aproape tot ce ai fost tu invatat e gresit, iar asta o sa te transforme dintr-un "crestin caldicel" intr-un crestin care realizeaza ca viata asta pe Pamant e ca un fel de test pe care tu trebuie sa-l treci.

Nu te lasa influentat de necredinta celor din jur deoarece plata lor e deja stabilita, tu mergi pe drumul tau si cere-I lui Dumnezeu in numele lui Iisus Hristos, sa-ti lumineze calea.

Eu am fost ateu, dupa care am inceput sa studiez masoneria, ocultismul si satanismul ca in cele din urma sa ajung la Biblie. Studiind-o, am gasit raspunsuri la toate intrebarile pe care le aveam si mi-am dat seama ca e cu adevarat inspirata de Dumnezeu.

Ca sa ajungi in Imparatia lui Dumnezeu nu e chiar atat de simplu cum esti invatat de catre biserica si religie. Nu ajungi in Imparatia Lui doar daca zici ca crezi si atat, ci trebuie sa ai parte de acea "nastere din nou" din apa si din Duh de care vorbea Iisus in Ioan 3:5. Plus ca trebuie sa tii Poruncile Dumnezeiesti (daca pacatuiesti, te spovedesti si incetezi sa mai pacatuiesti) si sa faci fapte bune.

Ioan 3:5
Isus i-a răspuns: – Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă cineva nu este născut din apă şi din Duh nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu!

Iisus spune talmacit ca omul trebuie mai intai sa fi spalat cu Adevarul lui Dumnezeu (adevar la care ajungi studiind singur Biblia) si sa fi pecetluit cu Duhul Sfant.

Acelasi lucru il spune talmacit si in Ioan 4 sau in Titus 3:5

Ioan 4:13-14

Isus i-a răspuns:
– Oricui bea din apa aceasta, îi va fi iarăşi sete. Dar celui ce bea din apa pe care i-o voi da Eu, nu-i va mai fi sete în veac, ci apa pe care i-o voi da Eu va deveni în el un izvor de apă, ţâşnind spre viaţa veşnică.

Titus 3:5
El ne-a mântuit, însă nu datorită faptelor pe care le-am înfăptuit noi în dreptate, ci potrivit cu mila Lui, prin spălarea făcută de naşterea din nou şi prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt,

Adica practic credinta adevarata o dobandesti cand stii Adevarul scris in Biblie, si ai parte de acea renastere, adica incetezi sa mai fi omul vechi preocupat de cele lumesti si iti schimbi gandirea radical...nu te mai gandesti la cele lumesti ci cauti sa te sfintesti mereu prin rugaciune si prin fapte bune. Facand asta, o sa ajungi sa ai o relatie foarte apropiata cu Dumnezeu.

| LOVW a răspuns:

Dumnezeu există, faptul că unii cred sau nu, nu este dovada că El nu există. Toți sunt morți și nu pot să se apropie de Dumnezeu, asta e cel mai important:
https://dincuvantulluidumnezeu.wordpress.com/......-dumnezeu/

| DeyCj a răspuns (pentru LOVW):

De unde știi tu asta?

| LOVW a răspuns (pentru DeyCj):

Păi știu fiindcă mi-a schimbat viața.