| fllu07 a întrebat:

De ce trebuie sa vina Isus a 2-a oara? va veni? la ce se refera cuvintele: "fiecare ochi il va vedea"

(pentru cei care vreti doar sa contraziceti nu va mai obositi sa postati)

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este mare lucru sa cunosti adevarul si sa-l lasi pe Dumnezeu sa-ti influenteze viata. Da Isus este astazi Rege ceresc, actiunile sale peste pamant se vad doar de cei care il accepta in viata lor, conduce o lucrare de instruire pentru oameni din toate natiunile care de bunavoie doresc sa devina supusii regelui intronat in cer, si care va veni la batalia Armaghedonului (razboiul decisiv al Dumnezeului Atotputernic) va conduce armatele ingeresti, dar nu va fi o persoana fizica umana, ci spirituala. In ce sens va fi vazut? Actiunile sale si judecata dreapta il vor dovedi.

29 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

"va veni?", "(pentru cei care vreti doar sa contraziceti nu va mai obositi sa postati)" thinking

| gingergirl1 a răspuns:

Pai va veni...pentru ca asa trebuie laughing Adica sfarsitul lumii

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Vine Solomon :-s

| KMaddieK a răspuns:

De venit va veni "Si iarasi va sa vie cu slava judecand vii si mortii a caror imparatie nu va avea sfarsit", trebuie sa vina sa ii judece pe toti, cuvintele se refera la faptul ca atat credinciosii cat si pacatosii sau cei care nu cred in El, Il vor vedea cand va veni a 2a oara.

| Veromi321 a răspuns:

Da va veni. Iisus Hristos va veni a doua oara sa ne judece pe fiecare si sa plateasca fiecaruia dupa faptele sale. Cand va fi la sfarsitul lumii, prima data crucea va aparea pe cer stralucitoare in partea de est, si apoi dupa aceea cerul se va intuneca, pamantul se va cutremura, stelele luna si soarele se vor lua si apoi va aparea Mantuitorul Iisus Hristos pe norii cerului cu slava si cu intreg alaiul Sau de sfinti, ingeri, prooroci, mucenici, apostoli, etc. Si cand trambitele vor rasuna in patru colturi atunci toti mortii se vor trezi la viata si vor veni la judecata. Cine va fi sau va fi gasit atunci pe pamant va fi luat si va fi schimbat in trup nestricacios pentru a merge ori in focul nestins si vesnic care este iadul ori in rai unde frumusetea si linistea sunt de nelipsit. Deci da in concluzie toata lumea il va vedea pe Iisus Hristos Mantuitorul sufletelor noastre care va veni a doua oara de la Tatal lui sa judece si sa dea fiecaruia dupa osteneala lui pe acest pamant. Apropo, tu de ce religie esti?

| fllu07 explică (pentru Veromi321):

Tare as fi curios de unde ai luat tu ideiile astea? cu crucea in partea de est... apoi eu din biblie am invatat ca cei care vor fi gasiti rai, de Isus cand isi va executa judecata, vor fi distrusi pentru todeauna. nu spune ca vor merge in iad... (2 tesaloniceni 1:9)

| fllu07 explică (pentru Veromi321):

Daca va cobora asupra israelului noi celilalti locuitori ai plantetei cum il vom vedea?

| Veromi321 a răspuns (pentru fllu07):

Ai auzit vreodata in viata ta de sihastrii, de marii duhovnici? Sau religia ta nu cunoaste asa ceva ca nu are de unde? Te rog ceva. Nu te mai obosi sa raspunzi la ceva ce nu ai auzit niciodata, nu sti, nu te-ai documentat. Nu vorbesc de citit ca oricine poate sa citeasca si habar sa nu aiba ce a citit sau ce citeste. Asa ca las-o balta.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru Veromi321):

Interesant, ca Isus a spus in matei capitolul 5 ca lumina trebuie pusa intr-un loc vizibil, sa se vada, sa faca lumina in incapere, nu sub pat, ascunsa.
in alta parte Isus a spus voi sunteti lumina lumii. atunci se poate deduce ca, cei care sustin ca il urmeaza pe Isus trebuie sa faca fapte in vazul lumii, sa se vada clar ca ei il urmeaza pe Isus. mai mult Isus a spus "duceti-va si propovaduiti," sau vorbiti...
Isus nu a spus stati si asteptati ca oamenii sa vina la voi. prin urmare religia adevarata nu are nevoie de sihastrii. nu?winking

| fllu07 explică (pentru U2lrish):

" compromiterea sufleteasca la care omul este condus prin pacat"
toti oamenii au pacate, inseamna asta ca toti vor fi distrusi?
si nu, eu nu cred ca se refera la tarire vesnica in chin separat de Dumnezeu, ci pur si simplu la moarte.
lui Adam Dumnezeu i-a zis: daca vei manca vei muri. de ce nu i-a zis, ve-i chinui vesnic in iad? i-a zis simplu: VEI MURI.
si mai mult decat atat, viata vesnica este un cadou inestimabil pentru oamenii ascultatori, care Dumnezeu ii considera prieteni. nu pentru oamenii rai, corupti, ingamfati, aroganti, stai linistit ca nu ii va rasplati Dumnezeu cu viata vesnica.
de asemnea daca sufletul ar supravietui mortii corpului, ar fi ceva imaterial, spirit, duh. ce sa arda? dai foc la curentul electric, la o energie invizibila. sa te vad. sunt multe care se bat cap in cap cand vine vorba de chinul vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Veromi321 a răspuns (pentru fllu07):

A propovadui inseamna a marturisi. Adica ca si in domeniul dreptului, a marturisi inseamna a spune adevarul. Si nici decum nu inseamna a spune minciuni, povesti intortocheate, aiureli, dat cu presupusul si asa mai departe. Sihastrii exista pentru a intari si a confirma inca odata si de mai multe ori adevarul nu de al ascunde sau a-l face sa para altfel. Si atentie cum intelegi, a face fapte in vazul lumii sau doar ca sa te vada lumea ca ai facut o fapta(buna) numai pentru a fi laudat asta se poate numi si fatarnicie. In Biblie scrie: sa nu stie dreapta ta ce face stanga ta si invers adica, daca tu faci o fapta buna sa zicem asa, nu e nevoie sau obligatoriu ca sa te vada toata lumea, Tatal tau din ceruri(Dumnezeu) te-a vazut si este de ajuns si El iti va rasplati tie binele facut.

*Eu nu inteleg de ce voi cei de alte religii( exclus ateii) va place sa dati alte interpretari Bibliei, evenimentelor petrecute cand un singur adevar exista la Dumnezeu, si la Iisus Hristos Fiul Sau si care ni l-a dat si noua sa-l auzim, sa-l cunoastem si sa-l stim. Nu va ganditi ca va faceti mult rau voua insiva tagaduind cuvintele lui Iisus si ale lui Dumnezeu?

| fllu07 explică (pentru U2lrish):

Isus a spus: "daca ve-ti ramane IN CUVANTUL MEU ve-ti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi" observa te rog: este vorba de Cuvantul lui Dumnezeu, biblia. nu invatatura sfintilor sau sfanta traditie. Biblia ne lumineaza.
apoi parabola cu lazar este la modul figurat. tu cu un deget muiat in apa intr-o zi de 40 C iti poti potoli setea? dapoi daca ai arde in flacari? poti? in plus avraam are sani? este deci evident ca altceva trebuie sa deducem din acest exemplu.
Eclesiastul 9:5, 6,10:
. 5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.
10. Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

| fllu07 explică (pentru Veromi321):

Da n-am tagaduit nimic, ci doar ti-am aratat un pasaj din biblie. matei 5.
si stai calm ca nu m-am referit la situatia fariseilor care faceau fapte doar ca sa ii vada oamenii, ci m-am referit la situatia in care faci ceea ce vrea Dumnezeu, si fi sigur ca Dumnezeu vrea sa ca oamenii sa-l cunoasca. Isus s-a dus sa le vorbeasca oamenilor. Luca 8:1 si 10:1
calugarii si sihastrii merg?
sa nu mai aducem in discutie cate orgii se fac in manastiri. asta se trece sub tacere. deocamdata. cius

Răspuns utilizator avertizat
| Veromi321 a răspuns (pentru fllu07):

Ei, acum hai sa nu generalizam. Daca la o manastire se intampla ceva acum nu inseamna ca se intampla in toate. Si o intrebare: ai vazut tu padure fara uscaturi? Asa si cu manastirile nu in toate se intampla. Nu le putem pune pe toate pe acelasi nivel. Si calugarii si sihastrii merg si vorbesc cu oamenii dar cel mai adesea merg oamenii la ei pentru ca, calugarii si sihastrii prefera sa nu iasa in lume ci sa-si traiasca viata lor pustniceasca fara intrerupere sau ispite. Si ce vrei sa spui, ca voi cei de alte religii nu faceti nimic sau la voi nu se intampla nimic? Hai sa fim seriosi si sa lasam lucrurile cum sint.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru U2lrish):

Ce sute, chiar mii. sau, ce zic eu mii, zeci de mii.
ma rezum la unul sigur: GENEZA 2:7 "omul a devenit/s-a facut UN SUFLET VIU"
intelegiem de aici ca exista si suflet mort, altfel nu mai era necesat precizarea "un suflet viu"
si mai intelegem ca omul in sine este un suflet. si nu este asa cum se invata in religile false ca omul ARE un suflet. cius.

| fllu07 explică (pentru U2lrish):

Iacov 5:20.
de la ce ii scapa suletul? citeste cu atentie.
eclesiastul 12:7 se refera la faptul ca din momentul in care o persoana moare, duhul sau sufletul se intoarce la D. in sensul ca din momentul respectiv orice sansa ca omul respectiv sa mai traiasca depinde de Dumnezeu. ce a faca D. cu sufletul unui om? el care a creat totul, are nevoie de ceva?

| fllu07 explică (pentru U2lrish):

Sigur, mici rautati. poate te-ai obisnuit cu mine, eu vin cu dovezi clare: Cazul tanacu. iti spune ceva? sau mai recent, cazul ala cu maicuta aia virgina ce a nascut... si evident tatal copilului era tot un staret virgin, despre care maica a spus ca numai ea si Dumnezeu stie cine ii tatal fetitei.
n-am timp sa mai caut pe net, ii plin netul de cazuri d'astea.
ca sa nu-ti mai zic ca eu am vazut aruncate dupa gardul manastirii de langa lacul oasa, numai prezervative. ce o facut in manastire cu ele? le-o umplut cu apa? 100% asta or facut.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru U2lrish):

Stii? eram cu hidrobicicleta pe lac, si era o portiune de pamant/mal, unde se arunca gunoiul din curtea manastirii, din afara nu se avea acces, nicicum, era numa apa in jur. sa gasim scuze putem... inca.
ideea cu gheena se refera la faptul ca odata ce ai murit, exista posibilitatea si sa nu mai fi inviat, (vezi cazul lui adam si eva, sau oamenii ce au murit la potop, sau sodoma si gomora, sau anania si safira, sau cei 24.000 de israielti ucisi pentru adulter) este exact asa cum arunci o hartie in foc si este clar ca nu o mai poti recupera, niciodata. tot asa si ce este aruncat in gheena, simbolizeaza distrugerea eterna, nu faptul ca ar fi aruncat in iad. in gheena despre care a vorbit Isus, erau aruncate doar cadavre, fie de animale, fie de oameni care nu meritau o inmormantarea decenta. niciodata nu era aruncat ceva de viu in gheena. prin urmare, cum zici tu ca se arunca suflete vii in gheena? in eclesiastul 3:11 se spune ca a pus vesnicia in inima oamenilor in sensul ca toti vrem sa traim vesnic. nu? arata-mi tu un om sanatos la cap care ar vrea sa moara? si in ultimele clipe ale vietii mai cersim cateva secunde, si asta pentru ca omul nu a fost creat sa moara, ci sa traiasca vesnic. da las-o balta, nu mai am ce discuta cu tine, sigur esti vreun indoctrinat ortodox, care refuza logica. numai bine.