| LupusDei1993 a întrebat:

De ce unele persoane religioase spun ca Hitler ar fi fost ateu?
El era catolic devotat, prieten cu papa din acea vreme.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Hitler n-a fost catolic, dar nici ateu.
Lasă-mă explic: Hitler în Mein Kampf pune mare accent pe puterea Providenței și cum planul său de eradicare a elementelor rasiale inferioare era voia divină.
Totuși, creștinismul este o religie iudaică, iar evreii erau considerată o civilizație paria alături de țigani, deoarece erau ultimiile două civilizații nomade ale secolului 20, nici țigani, nici evrei nu aveau o patrie a lor la momentul acela și nu puteau fi complet asimilați cultural, nici nu aparțineau vreunei națiuni existente, sau sufletul național-socialismului era chiar ideea de națiune, în concluzie, evrei și țigani nu puteau fi de cotropitori, elemente străine.
Recesiunea prin care trecea Germania anilor '30 datorită datoriilor imense din primul razboi l-au făcut pe Hitler să creadă că evrei au destabilizat Germania.
Deci creștinismul, ținea de cultura ebraică, opusă culturi Reichstag-ului, era păstrat, dar doar pentru mase, în plus, miturile și ideologia erau triate, creștinismul nazist suferea mutații, acum Iisus numai era evreu, ci un erou arian asemeanea lui Thör. Pe lângă asta, Himmler nițel mai ambițios, cu ajutorul unui ordin esoteric denumit Thüle, își propunea să renască paganismul germanic. De notat că: Deși Himmler, mâna dreaptă a lui Hitler era înnebunit după ocultism, Hitler considera toate astea bullshit crap, dar pentru el era vital ca Germania să renunțe la creștinism, care era văzut ca un rezid al influenței evreiești.
Ca și concluzie: Hitler fie a fost deist, fie a fost panteist, dar exclus să fii fost ateu sau creștin.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se traduce așa:

- toți credincioșii/bigoții/habotnicii sunt puri, curați, isteți, cuminți și deștepți

- toți ateii intruchipează răul in toate aspectele

ești și tu de acord cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunând c-a fost Ateu, îl bagă in altă grupare socială decât ce-a de care aparțin și ei.

| Werrich a răspuns:

"In Hitler’s eyes Christianity was a religion fit only for slaves," wrote Alan Bullock "Hitler, A Study in Tyranny," a seminal biography.

https://www.washingtonpost.com/......anity-too/

| Nilsson a răspuns:

În primul rând, nazismul se baza pe ideologia creării omului nou lipsit de Dumnezeu, așa numitul supraom descris de filosoful ateu Nietzsche.

Iar în al doilea rând, ideea rasei ariene superioare pornește de la teoria evoluționistă care nu are nimic de a face cu creștinismul, ba chiar îi consideră inferiori pe evrei, care erau poporul lui Dumnezeu.

A-l numi pe Hitler catolic devotat în condițiile astea este o aberație fără margini al unora care nu prea îi ajută capul.

Ba chiar Hitler a omorât o mulțime de catolici făcând război cu vecinii francezi și polonezi unde catolicismul era majoritar.

Știu că nu vă convine adevărul, dar ăștia sunt conducătorii atei, decât să veniți cu minciuni mai bine schimbati-va religia, treceți la budism că ei nu cred în Divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau jocuri de putere, nu era Catolic devotat considerand religia catolica ca ceva invechit.

| lickypuss a răspuns:

Pentru ca toti credinciosii asociaza in general mass murder cu free thinking stii.