| CIVIC1 a întrebat:

De ce unii oameni cer ca dupa moarte sa fie incinerati la crematoriu in loc sa fie înmormântati in cimitir?
Au frici, temeri sau superstitii?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Unii nu vor sicriu bogat, cântare și flamuri...Aleg varianta mai simplă.

| ReddY25 a răspuns:

Așa vor ei

| Miruna333 a răspuns:

Pur si simplu este alegerea lor. Posibil ca unii sa ai cele enumerate mai sus, iar altii nu. Eu de exemplu vreau sa fiu incinerata. Mi se pare jalnica toata traditia inmormantarii. Nu vreau sa fiu model intr-un sicriu, sa ma planga oamenii la cap cu orele si dupa sa fiu ingropata laughing

| Cipi1212 a răspuns:

Fiecare face cum dorește.

| marcela290 a răspuns:

Poate traiesc cu impresia ca se vor trezi la viata in pământ si vor avea o moarte chinuita

| Torrpi a răspuns:

Tocmai mi-a murit un coleg. Om inteligent, curajos, etc. A avut o operatie pe cord. Preventiv a spus familiei ca daca "pleaca" vrea sa fie incinerat. Si... a plecat incinerat.
Se pare ca s-a gandit la cheltuielile inutile de dupa.

| lucianMKSro a răspuns:

Pentru portabilitate laughing Înainte să o incinerez îmi era greu să ies cu bunica la film, și mai trebuia să plătesc și două bilete... laughing

| Addi88 a răspuns:

Pare mai simplă trecerea. Nu tu sicriu, gropari, viermi, nu tu mormânt, nu dai bani pe locul de veci, pe inmormântare... Se gândesc că le va fi mai ușor urmașilor, probabil. Poate si influenta filmelor, unde unul ii arunca decedatului cenusa in mare, altul pastreaza urna cu cenusa pe dulap...

| NouvelleCaledonieetfoienDieu2024 a răspuns:

Ei cred o biruință peste moarte.