| dany1988122 a întrebat:

De unde au mai aparut cele doua sotii ale lui Lameh?

8 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Nu stii cum se fac copiii? Nu stii cum apar oamenii pe lume?

| dany1988122 explică (pentru EestiSodalane):

Ne, ne. Erau doar Adam, Eva, Cain

| EestiSodalane a răspuns (pentru dany1988122):

Cum adică erau doar Adam, Eva și Cain? Ai citit textul? Scrie că Cain avea o femeie a carui nume nu se precizeaza din care s-a nascut Enoh. Apoi Enoh a avut altă femeie din care s-a nascut Irad după el a avut un copil pe nume Maleleil dupa el a avut un fiu numit Matusal și abia după Matusal a avut un fiu numit Lameh. Deci se vede că n-ai citit nimic dar pui întrebari aiurea.

| dany1988122 explică (pentru EestiSodalane):

''Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.''

| dany1988122 explică (pentru EestiSodalane):

Care alta femeie?

| dany1988122 explică (pentru EestiSodalane):

Cine au fost sotiile lui Enoh, Cain, etc? Chiar si ale lui Lameh. Ca existau doar Cain, Eva si Adam. HaI sa zicem ca au avut si 3 fiice nebiblice. Dar nu se numeau Sela si Ada

| dany1988122 explică (pentru EestiSodalane):

Sper ca nu o bagi pe aia ca Adam si Eva aveau multe fiice si multi fii. Ca asta s-a intamplat dupa nasterea lui Set. Lamei e mai inainte

| EestiSodalane a răspuns (pentru dany1988122):

Ba da, Adam a avut fii si fiice, dar si copiii lor au avut fii și fiice. Nu stiu unde scrie în Biblie ca doar cei numiți existau si altii nu erau in afara de ei