| RAY a întrebat:

Deci traditia ortodoxa blasfemeaza biblia asta nu este ceva rau? Daca o luam asa nici sfintii nu stiu de ei ca si ei sunt morti si totusi unii se roaga la ei = inchinare la idoli

Stiti cei aiurea ca traditia invinge biblia,daca in biblie scrie ca fiindcă cei vii sunt conștienți că vor muri,+ dar cei morți nu sunt conștienți de nimic+ și nu mai au nicio răsplată, căci până și amintirea li se uită.
Noi inca dam de pomana,inca credem ca morti sunt judecati imediat dupa moarte,ne rugam pentru ei desi nu mai are nici un rost, o sa incenteze vreodata obiceiul asta? In fapt nu vad nici rostul inmormantarii sau zicala Dumnezeu sa il ierte, pai asta nu e o ispitire?

3 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Este o ispitire. Ortodocșii respectă Sfânta Tradiție și pe Sfinții Părinți și Sfinții.
În primul rând, cine i-a făcut sfinți pe acei oameni? Alți oameni? Da, alți oameni. Cu ce putere? Cu puterea cuvântului, însă doar Dumnezeu are puterea de a sfinți și de sfânt.
Cei morți nu sunt conștienți de nimic. Indiferent de mediul cultural sau etnic din care provenim, evităm obiceiurile și practicile bazate pe credința nebiblică potrivit căreia morții sunt conștienți și pot influența viața celor vii (Eclesiastul 9:5, 6, 10). Printre ele se numără priveghiul, pomana, parastasele, jertfele aduse pentru morți, vorbitul cu cel decedat și ritualuri pentru văduvi sau văduve. Evităm toate aceste obiceiuri și practici întrucât dăm ascultare următoarei porunci din Biblie: „Separați-vă... și nu mai atingeți ce este necurat" (2 Corinteni 6:17).

| unvecin a răspuns:

Întrebarea ridică o problemă importantă, chiar dacă poate fi provocatoare. Și sugerează un răspuns bun, bazat pe Scriptură.

Cu cât ne întoarcem mai mult spre Cuvântul lui Dumnezeu cu atât vom abandona practicile de origine păgâne, în care se includ și cele legate de cultul morților.

Obiectul închinării noastre nu trebuie să fie o persoană creată, cu atât mai puțin una creată și moartă. Toată adorarea noastră trebuie să se îndrepte spre Dumnezeu - Creatorul, „singurul Care are nemurirea" (1 Timotei 6:16).

| Emi93 a răspuns:

Daa, asa este. Omul odata mort a incheiat socotelile cu pamantul. Nu mai are nici o treaba si nu mai are nici o influenta,dar asa cum spui tu,omul,din religia ortodoxa mai exact, a fost indoctrinat gresit prin traditia lor. Omul cat traieste are sansa de a se impaca cu Dumnezeu dupa ce a murit ce a ales in timpul vietii lui de aia va avea parte dincolo. Si da, biblia e singura autoritate in materie de religie, ce iese din parametrii ei este pur si simplu erezie si ratacire. Vai de cei ce conduc multimea spre lucruri gresite si neadevarate, Dumnezeu ii va trage greu de tot la raspundere pentru sufletele pierdute.