| Ioanaaaaa1234 a întrebat:

Demonii din mitologie exista in realitate?

19 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

In realitatea fizica? Nu

| RazzMTB a răspuns (pentru mODIN):

In imaginatia omului shizofrenic? da

| RAY a răspuns:

In biblie nu exista demoni, totul este dumnezeu și Intr un totul Dumnezeu, Dumnezeu fiind absolut tot ce există și ar putea exista vreodată, Dumnezeu se manifesta diferit în fiecare dintre noi, Dumnezeu a predestinat totul înainte să te naști, verset - Dumnezeu a pus în mintea tuturor gândurile lui

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Dacă în Biblie nu există demoni de ce spune Sf. Pavel lui Timotei în capitolul 4, versetul 1:

"Dar Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor"

?

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

Noul testament este o blasfemie a vechiului testament, inclusiv Iisus a spus nu am venit să schimb și să împlinesc legea lui Moise

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Dacă în Vechiul Testament nu există demoni cum îți explici că în cartea profetului Osea, capitolul 12, versetul 12 zice:

"În Galaad au săvârşit închinări la idoli, în Ghilgal au jertfit demonilor. Jertfelnicele lor să fie dărâmate - grămezi de pietre pe brazdele ogorului!"

?

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

Da mi versetele in limba ebraică antica, demoni înseamnă nebuni, traducerea voastră e spre secta voastră

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Demoni nu înseamnă nebuni. Demon vine din grecescul daemon care era un spirit inferior zeilor la grecii antici.

Vezi traducerea în greaca veche a septuagintei

"ὅτι πάντες οἱ θεοὶ τῶν ἐθνῶν δaιμόνιa ὁ δὲ κύριος τοὺς οὐρaνοὺς ἐποίησεν" (Psalmul 95:5)

Scrie clar "Oi Theoi ton ethnon daimonia"

Adică "zeii neamurilor sunt demoni"

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ce legartura aveau greci cu evrei

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Datorită Imperiului grecesc a lui Alexandru cel Mare și a influenței economice pe care a avut-o cultura greacă asupra zonei estice din Mediterană atât evreii cât și alte popoare au început să vorbească limba greacă. Undeva prin anii 300 înainte de Hristos 70 de evrei învățați care știau limba greacă foarte bine au tradus Scriptura ebraică în limba greacă. Când au tradus acest verset (Psalmul 95:5) au tradus cuvântul ebraic care era acolo cu cuvântul grecesc "daimon" care însemna spirit inferior zeilor care influenteaza si chiar pot sa posede oamenii. Așa știm că sensul real al acelui verset este "zeii neamurilor sunt demoni". Deci uite că demonii apar în Vechiul Testament.

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

Chiar nu ai altceva de facut

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Pai m-ai întrebat care e legatura și ți-am raspuns. Întrebarile nu se pun cu intentia de a primi răspuns?

| RAY a răspuns:

Onur cat de viclean ești mă nu ți rușine să vb de Dumnezeu

| anonimg a răspuns:

Demoni există, dar nu așa cum îi descrie mitologia, ci cum îi descrie Biblia. Cartea "Adevărul despre îngeri" descoperă realitatea nevăzută a ființelor cerești, atât a îngerilor răi cât și a îngerilor buni.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Eu consider singura carte Biblia

| 1onur a răspuns:

Oamenii fără frică de Dumnezeu sânt toți demoni toți monștrii toți draci toți diavoli toți sânt satana pe pământul ăsta fiindcă scopul lor este să-l elimine pe Dumnezeu și să ia controlul asupra oamenilor cu frică de Dumnezeu să le distrugă credința în Dumnezeu apoi să-i controleze...

| T0Teu a răspuns:

Din mitologie? Nu stiu cum sunt acei demoni, dar demonii din Biblie sunt adevărați, exista in realitate

| RazzMTB a răspuns:

Pai fix d-aia fac parte din mitologie, ca nu exista laughing la fel ca spiridusii sau balaurii