| Roman2391 a întrebat:

Desi cred in Dumnezeu,mintea mea refuza sa inteleaga anumite lucruri,mi se blocheaza si imi aduce o mare dezamagire...
De ce exista atatea religii? Pe langa Dumnezeu,mai sunt slavii in alte regiuni Allah,Buda etc etc
Daca ne nasteam in Israel acum eram evrei,probabil credeam cu aceeasi putere in Dumnezeu? Nu,ni se parea ca acolo ne este sufletul
Daca ne nasteam in Arabia acum eram musulmani, credeam in Allah sau in cine cred ei...
Nu inteleg logica, si de unde au stiut oamenii sa scrie Biblia? S-a apucat un Ion Creanga de scris povesti? pe ce baze?

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca Dumnezeu exista atunci El este independent de constiinta colectiva, asa ca pot exista si 10000 de religii care-l descriu in 10000 de moduri contradictorii, asta nu ar afecta cu nimic realitatea si pe divinitatea care, sa presupunem, ca ar exista in ea.
Deci din moment ce crezi ca aceasta entitate este reala, vizualizand-o in modul descris mai sus (independenta de constiinta colectiva) nu are nici-un sens sa tii cont de mentalitatea colectiva si de ce cred oamenii.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Da, corect, insa nimic nu garanteaza ca ce crezi tu despre divinitatea care exista in mod real ar fi adevarat. Te poti insela complet asupra caracterului ei sau a modului ei de actiune, la fel cu atatia altii care se inseala la randul lor asupra acestor lucruri. Diversitatea de opinii despre Dumnezeu poate servi drept ilustrare pentru faptul ca oamenii nu-l inteleg pe Dumnezeu si doar arunca cu parerea despre el. Asta admitand ca Dumnezeu exista in mod real. Faptul ca o entitate metafizica poate exista in mod real, independent de ce cred oamenii despre ea nu demonstreaza ca religia cutare are dreptate. Un criteriu al adevarului este coerenta si daca diverse religii nu prezinta o imagine coerenta a lui Dumnezeu rezulta ca unele dintre ele sau chiar toate dintre ele il descriu incorect pe Dumnezeu. Si atunci este o mare incumetare sa sustii ca taman religia in care te-ai nascut detine adevarul despre Dumnezeu iar restul religiilor se inseala. Asa cum se inseala ele, se poate insela si religia ta. Existenta lui Dumnezeu nu este un fapt obiectiv, deoarece nu exista nicio modalitate de a cunoaste in mod cert acest fapt. De-aia se numeste credinta in Dumnezeu si nu stiinta despre Dumnezeu. Daca era o stiinta, academiile de stiinta ar fi fost chemate sa stabileasca teologia adevarata prin experimente stiintifice.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Inferno):

Daca Dumnezeu exista atunci El este independent de constiinta colectiva, asa ca pot exista si 10000 de religii care-l descriu in 10000 de moduri contradictorii, asta nu ar afecta cu nimic realitatea si pe divinitatea care, sa presupunem, ca ar exista in ea.

Este foarte interesanta aceasta descriere, poti detalia mai mult ca sa-ti pot intelege mai adanc punctul de vedere?

| OOOLEOOO a răspuns:

Http://www.nlpmania.ro/......-7-minute/

O parte din tine vrea sa te tina in siguranta, in zona de confort si de fiecare data cand vrei sa ''evadezi'' acea parte din tine te trage inapoi si o face cu sentimente dureroase!

Afla cine este acea parte din tine si cum sa o elimini citind articolul de mai sus.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa afli daca fondatorii de religii au vorbit cu Dumnezeu sau e din cauza ca le-a batut Soarele-n cap, aplici metoda urmatoare: daca vrei sa stii daca oamenii cunosc cine este Barrack Obama, le ceri sa il descrie. Daca unul zice ca este un lider religios columbian, altul zice ca e un maturator de strada din Brazilia, altul zice ca e in Romania la puscarie pentru proxenetism, e clar ca ei nu stiu despre cine vorbesc. Diversitatea de idei despre Dumnezeu pledeaza pentru ideea ca e din cauza ca le-a batut Soarele-n cap. Eu am intalnit doar in cadrul Bibliei suficiente contradictii si aberatii pentru a fi lecuit definitiv de ideea ca Dumnezeu a vorbit vreodata cu oamenii. Nu mai cred in nicio carte sfanta. Sigur, asta nu poate demonstra ca Dumnezeu nu exista, ci doar ca oamenii nu stiu mare lucru despre el.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

"aca vrei sa stii daca oamenii cunosc cine este Barrack Obama, le ceri sa il descrie. Daca unul zice ca este un lider religios columbian, altul zice ca e un maturator de strada din Brazilia, altul zice ca e in Romania la puscarie pentru proxenetism, e clar ca ei nu stiu despre cine vorbesc. "
Rationamentul este eronat deoarece mai multe pareri contradictorii nu implica invaliditatea fiecareia. Asta e doar o inferare eronata.
Pentru ca X poate spune ca Obama este un maturator de strada, Y ca este un aurolac iar Z ca este presedinte. X este incompatibil cu Y care este incompatibil cu Z, dar cu toate acestea Z are dreptate.
Pe baza carei logici postulezi tu ca printre mai multe afirmatii contradictorii nu poate exista nici macar una care sa fie adevarata?

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Ma refeream la "ei" ca grup. Sigur, nu este exclus ca o religie sau o secta sa fi aflat adevarul despre Dumnezeu, dar nu ai nicio siguranta ca faci parte taman din secta care a aflat adevarul. Probabilitatea de a face parte dintr-o religie care se inseala este mult mai mare decat cea de a face parte din secta care a gasit adevarul. Asta neluand in seama contradictiile existente in cadrul unei singure religii/secte/carti sfinte. De ex. daca in ortodoxie exista descrieri contradictorii ale lui Dumnezeu este clar ca ortodoxia se inseala. Si nu vorbesc despre descrierile unui popa sau calugar care s-a ratacit, ci despre descrierile din Biblie si ale Parintilor Bisericii. Deoarece Biblia se contrazice pe sine in probleme teologice majore, este clar ca nu reda adevarul despre Dumnezeu. Similar pentru Coran, Vede, Cartea lui Mormon, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, creştinismul (scopul şi continuarea firească a iudaismului şi a profeţiilor lui), Biserica Noului Testament - cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său - trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns:

Este normal şi de bun simţ a crede faptul că doar o singură credinţă poartă mesajul "unui Singur Dumnezeu" în lume.

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singur cale de transmitere a învăţăturilor și a recomandarilor Sale. În caz contrar, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există astazi mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| sublime89 a răspuns:

Tu acum incepi sa realizezi ca ideea de d-zeu sau alti zei e stupida. Aici nu e vorba de care zeu exista, sau care e mai bun. Trebuie sa realizam ca nici un zeu din cati am inventat noi nu exista. Nu vad niciun motiv de ce unul ar exista si celalalt nu. E corect ce ai scris, depinde unde te nasti, si in ce vremuri. Daca te nasteai in Grecia antica creadeai in Zeus, si-n ceilalti zei ai lor. Iar Biblia e doar o carte in care un popor a incercat sa-si scrie istoria amestecata cu toate legendele, basmele si superstitiile in care credeau ei la vremea aceea. Ei nu-si puteau explica lumea si propria existenta, asa ca au recurs la explicatii mitologice pentru tot ce era in jurul lor. De aici au aparut zeii.

| Lizzu a răspuns:

"De ce exista atatea religii?"
--Atatea religii cate natii de oameni exista,pentru fiecare cate una.

"Daca ne nasteam in Israel acum eram evrei"
--Cat se poate de adevarat.

"Daca ne nasteam in Arabia acum eram musulmani, credeam in Allah sau in cine cred ei..."
--DA,din nou adevarat.

"Nu inteleg logica, si de unde au stiut oamenii sa scrie Biblia?"
--Carticica Biblie este o minciuna deschide ochii odata pentru totdeauna.
De unde au stiut? Mai marii acelor vremuri au dorit sa subjuge popoarele intr-un fel pentru a avea avantaje materiale si banesti de pe urma lor si trebuiau sa caute o solutie cat mai plauzibila...
Dar uite ca s-au gandit sa creeze o carte cica scrisa sub indrumarea unui duh,iar oamenii au pus boticul.

"S-a apucat un Ion Creanga de scris povesti? pe ce baze?"
---Pe nici o baza. Pura imaginatie si evenimente din istoria lor puse cap la cap,carpite si cusute cu ata.
Sunt studii care arata ca in unele pasaje din biblie se afirma un anume lucru care in alte pasaje din alte pagini tot din biblie,se neaga(acelasi lucru).
Cum poti explica asta tu? Oare dzeu e schimbator si se razgandeste,e nehotarat in ce spune?
Din pacate nu mai stiu exemplele, dar ele exista daca sapi adanc in treaba asta.

Stii ce ma uimeste pe mine pana la extrem? --- Ca minciunica inca continua si in vremurile noastre, in era noastra, in secolul XXI, anul 2013? sad

Foarte trist.
Ignoranta maxima... minciunile prind la popoarele ignorante din fire si al nostru e pe cea mai inalta treapta a ignorantei.
E din natura lui. poate trezirea e aproape, sa speram.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Allah e dumnezeu, islamu, ca si crestinismul au plecat de iudaism.
Ce e asa de neinteles in biblie? sunt povesti transmise pe cale orala adunate intro singura carte

| Maxim96 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si a fost scrisa de profeti prin insuflarea Duhului Sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai religiile au rolul doar de ati baga pe gat niste convingeri! Daca esti desptept formeaza-ti propria opinie!
Allah este Dumnezeu! Dumnzeu este titlul! Ca in cazul crestinatatii Yahwe(Iah) derivat a lui Allah sau poate mai usor tradus in limba lor! Cum in cazul romanilor Iehova nu poti sa zici ca cred in zeitati diferite! Este acelasi Dumnezeu dar cu alte perceptii care cum ti-am spus religiile incearca sa ti le puna in carca!
Budda! Tu sti cine a fost Budda si sti ca budisti nu cred in Dumnezeu? Eh Budda a fost un om ca fiecare dintre noi, un invatator, care a trait prin anii 500-400 i HR.El a inventat yoghismul si alte invataturi false si uite ca s-au aspandit si s-a format aceasta asa zisa religie!
Nu trebuie sa crezi in ceva doar pentru ca te nasti cu o religie care cum am spus si o mai spun pentu a 3-a oara iti baga pe gat convingerile! Creazati propriile convingeri dupa capul tau!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Buddha n-a inventat yoga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca distantele erau foarte mari si nu prea exista posibilitatea comunicarii cum este in ziua de azi. sunt ata de multe, cu foarte multe asemanari si deosebiri, pentru ca ce-au simtit si experimentat oamenii de pe vremea aia doar asa a putut fi INTERPRETAT si EXPRIMAT. asta reprezinta orice sistem religios: suma interpretarilor unor experinte si trairi interioare. mai mult nu s-a putut si cu asta basta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti roman? e o religie ori nationalitate? ca auzii de romano-catolica.acu nu stiu cat esti catolic si cat roman.ori esti de amandoua? m-ai bagat in negura. mintea ta, are imaginatia foarte ingusta si totusi face ce vrea ea? aa pai esti foarte mintos dar atunshe.da pe creanga l-ai cetit? pe ce vale ma mergeau plutasii cu plutele?

| Mikhtarian a răspuns:

Ideea e ca fiecare religie crede in cineva,deci exista o persoana.
Astazi am fost pe deal,m-am asezat si am vazut frumusetea naturii,tot ce mi-a venit in cap a fost sa-L laud pe Dumnezeu,caci prea frumos a creat totul,si nu,stiinta nu creea natura,pasarile,apusul si norii happy.
Biblia este o carte frumoasa,bazata pe cuvantul lui Dumnezeu in mare parte, scrisa de oameni carora li s-a aratat Sfantul Duh, ingeri, Dumnezeu ( lumina puternica vorbitoare, ceva genul).

| Adrianetc a răspuns:

Daca nu ai citit Biblia vezi ca nu sti nici tu ce crezi? Isus spune : Omul nu se hraneste doar cu paine, ci cu orice lucru care iese din gura lui Dumnezeu. Oameni care au scris Biblia nu au facut asta dupa capul lor, ci Totul este insuflat de la Duhul Sfant :

Toată Scriptura este de Dumnezeu insuflată şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea spre dreptate, ca să fie deplin omul lui Dumnezeu, spre tot lucrul bun şi desăvârşit.Acuma mi se pare normal sa nu fi sigur in ceea ce crezi daca nu citesti Biblia si te duci de 2-3 ori pe an la biserica. Dar vei fi judecat dupa faptele tale, prin fapte insemnand ce ai facut tu pentru Isus, cand El s-a jertfit pentru tine ca sa fi mantuit. Pace

| casablanca40 a răspuns:

Trebuie sa fii o persoana cel putin imorala sa consideri ca esti special si ca vei merge in rai pentru ca ai avut norocul sa te nasti in locul potrivit.
Notiunea de moralitate a evoluat pe parcursul timpului, moralitatea crestinilor e aceeasi de acum 2000 de ani.
Sunt de parere ca crestinismul face mai mult rau decat bine. Impune pareri, opinii, restriciti, moduri de viata care sunt acceptate inconstient de catre populatie. Populatia isi pierde substanta si devine doar o simpla masa de oameni cu aceleasi opinii si mod de viata.

| andreiush25 a răspuns:

Iti dau eu un indiciu minor : Dumnezeu nu exista.

| Exilee a răspuns (pentru andreiush25):

Esti chior? Sterge imediat negatia.

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru andreiush25):

Poate sufletul tău nu există.Dar Dumnezeu există!

| BlackSulphur a răspuns (pentru andreiush25):

Normal ca minor. Popilor nu le plac majorele!

| andreiush25 a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Poate in sufletul tau exista.Dar Dumnezeu nu exista!

In situatia asta ce facem?happy ...Este cuvantul meu contra cuvantului tau happy.
Desigur fiecare ramane cu parerea lui.
Discutie inutila.

| andreiush25 a răspuns (pentru Exilee):

Obliga-ma : >

| Exilee a răspuns (pentru andreiush25):

Imi sfidezi principiile. Multumesc pentru oferta. Stii, acum prin mustati mi-ai redat un zambet sadic.O sa te monitorizez numai pe tine de acum inainte. andreiush25-esti un zar care trebuie curand aruncat. Sper ca vei intelege sensul.

| andreiush25 a răspuns (pentru Exilee):

Uuuu ...Creepy. I like it. Iar tu esti un pion care se misca dupa cum spune zarul. Sper ca ai inteles sensul.

| Exilee a răspuns (pentru andreiush25):

Sanatate multa atunci happy

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Exilon...pareai pacifist tu dintre toti credinciosii de pe aici.
Cu ce drept obligi si ceri altuia sa stearga ce nu-ti convine sau sa il ameninti? Cu ce drept? Raspunde-mi, te rog.

Nu ai nici un drept nici tu si nici el sa va cereti unul atuia sa ganditi asa cum o face celalalt.
De acord?

Fiecare om de pe planeta e liber sa gandeasca asa cum o faci si tu si sa fie lasat in pace pentru asta, ok?

De la un timp ai devenit agresiv in vorbe...
Din cate stiu eu, nu am mai vazut nici un comentariu de la nimeni de pe aici care -i cere altuia sa stearga ce a scris...
Nu e frumos, doar pentru ca contravine credintelor tale.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

AM editat raspunsul. Stiu ce termeni sadici am folosit si am discutat cu dansul pe privat. L-am editat in orice caz.

"De la un timp ai devenit agresiv in vorbe..." totul are un scop. N-am putu sa tolerez. Apropo, tu ai observat cum raspunsurile ironice (si absolut nefolositoare) la aceasta categorie sunt evaluate ca fiind corecte si inteligente? De exemplu, se pune o intrebare. Atat cei credinciosi, cat si atei raspund la aceasta, doar ca (,) credinciosii isi expun opiunia, iar unii care se dau drept atei ( nu-mi vine a crede ca ca sunt atei in toata firea) raspund in bataie de joc. AM inteles la trolleri, DAR NU SI L-A SUBIECTE ce au legatura cu aceasta categorie.

"pareai pacifist tu dintre toti credinciosii de pe aici." nu stiu ce sa zic.

Mi-am cerut iertare/. IMi cer iertare si tie draga LiZA. AM uitat ca e o lume virtualas. NU stiu... poate am de gand sa ma retrag din aceasta comunitate (petr-un timp) si sa ma reintorc pe softpedia. Ti-ar placea si tie sa vi acolo?

Ma mai gandesc, dar totusi nu-mi place deloc cum stau treburile la aceasta categorie. DELOC.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

happy Ma bucur ca ai facut ce trebuia si ca nu ai probleme in a recunoaste ce e gresit din partea ta. Este de admirat asta.

Da, am observat cum unii raspund in bataie de joc iar altii isi expun parerea cu seriozitate.Stii de ce se intampla? Pentru ca toti suntem diferiti unul de altul.
Nu generaliza : nu toti ateii raspund in bataie de joc si nu toti credinciosii expun frumos parerea fara a jigni.

Avem zile si zile, inteleg, suntem oameni.o zi proasta se reflecta si in raspunsurile noastre la anumite intrebari si poate ne descarcam furia pe unde putem ..nu este de condamnat, dar cand se trece peste o limita, se merita sa atragi atentia si sa tragi un semn de alarma.

Nu trebuie sa-ti ceri iertare in fata mea, doamne fereste, nu ai de ce. Ma bucur ca ai facut-o in ceea ce priveste utilizatorul.

Eu am cam lipsit in ultimul timp de pe aici ...am o perioada latenta, ideile si gandirea analitica iau o pauza la mine cateodata ..astfel ca nu pot sa ma bag in seama si sa raspund in continuare la intrebari daca nu am inspiratie, ar fi pacat cred.

Pe softpedia nu am fost niciodata, dar cand am intrat am descoperit o lume frumoasa si raspunsuri pe masura si inteligente.
Ma mai gandesc... happy
---In legatura cu categoria de aici si cu luptele invizibile dintre atei si credinciosi eu cred ca nu -si au rostul mereu. Sunt aruncate cuvinte grele cateodata si se isca vrajba intre noi.
Am inteles ca fiecare alege ce sa creada si cand sa creada atunci cand e pregatit si nimic mai mult.

Sper sa fii bine si nu uita ca tot ce e urat si rau nu tine la infinit happy te pup.

| rebeca a răspuns:

Nu cred ca e bine sa iti pui atatea probleme la care oricum nu vei gasi niciodata un raspuns clar sau macar unul care sa te satisfaca. Mereu exista un "dar..."
Dumnezeu exista indiferent sub ce forma, nume, etc.
Religii sunt atat de multe deoarece oamenii aleg sa isi traiasca viata in moduri diferite, dupa "reguli" diferite.
Si da, biblia e o carte, o poveste interesanta.

| ClassyAsFuck a răspuns:

Păi, tot de la noi au plecat balivernele astea cu alte religi si d-alea d-alea.Religia ortodoxăeste una adevărată, nu zic că celelalte sunt ...proaste intr-un fel.Fiecare crede in ce vrea. Iisus le-a zis oamenilor ca ei sunt ortodoxi. Unilor nu le-a convenit si au vrut sa credă doar in MaicaDomnului, doar in sfinti, sau doar in Iisus.Tot de la religia ortodoxă au plecat toate.

| codrut a răspuns:

Fiecare popor care a existat pe acest pamant a crezut ca Dumnezeul lui este adevarat, deci iti dai seama cat de real este si al nostru nu?
De unde au stiut oamenii sa scrie Biblia? Poi si-au tras o bere-n bot, s-au imbatat, si au inceput sa scrie toti cartea aia.

| DonPaul a răspuns:

Religia si legea lui Dumnezeu au fost una si aceeasi doar ca oamenii au interpretat-o cum le-a fost mai pe plac si s-au format mai multe religii (in jur de 5.000 X.X). Referitor la felul cum a fost scrisa Biblia, Ea a fost scrisa de mai multi profeti intelepti din revelatii Divine.Un exemplu de zi cu zi ar fi acela cand simti o inspiratie de a scrie o poezie total originala si din ideile tale, asta ar fi o revelatie. Sper ca te-am ajutat, bafta! happy