| Roman2391 a întrebat:

Desi cred in Dumnezeu,mintea mea refuza sa inteleaga anumite lucruri,mi se blocheaza si imi aduce o mare dezamagire...
De ce exista atatea religii? Pe langa Dumnezeu,mai sunt slavii in alte regiuni Allah,Buda etc etc
Daca ne nasteam in Israel acum eram evrei,probabil credeam cu aceeasi putere in Dumnezeu? Nu,ni se parea ca acolo ne este sufletul
Daca ne nasteam in Arabia acum eram musulmani, credeam in Allah sau in cine cred ei...
Nu inteleg logica, si de unde au stiut oamenii sa scrie Biblia? S-a apucat un Ion Creanga de scris povesti? pe ce baze?

37 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns (pentru Inferno):

Daca Dumnezeu exista atunci El este independent de constiinta colectiva, asa ca pot exista si 10000 de religii care-l descriu in 10000 de moduri contradictorii, asta nu ar afecta cu nimic realitatea si pe divinitatea care, sa presupunem, ca ar exista in ea.

Este foarte interesanta aceasta descriere, poti detalia mai mult ca sa-ti pot intelege mai adanc punctul de vedere?

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

happy Ma bucur ca ai facut ce trebuia si ca nu ai probleme in a recunoaste ce e gresit din partea ta. Este de admirat asta.

Da, am observat cum unii raspund in bataie de joc iar altii isi expun parerea cu seriozitate.Stii de ce se intampla? Pentru ca toti suntem diferiti unul de altul.
Nu generaliza : nu toti ateii raspund in bataie de joc si nu toti credinciosii expun frumos parerea fara a jigni.

Avem zile si zile, inteleg, suntem oameni.o zi proasta se reflecta si in raspunsurile noastre la anumite intrebari si poate ne descarcam furia pe unde putem ..nu este de condamnat, dar cand se trece peste o limita, se merita sa atragi atentia si sa tragi un semn de alarma.

Nu trebuie sa-ti ceri iertare in fata mea, doamne fereste, nu ai de ce. Ma bucur ca ai facut-o in ceea ce priveste utilizatorul.

Eu am cam lipsit in ultimul timp de pe aici ...am o perioada latenta, ideile si gandirea analitica iau o pauza la mine cateodata ..astfel ca nu pot sa ma bag in seama si sa raspund in continuare la intrebari daca nu am inspiratie, ar fi pacat cred.

Pe softpedia nu am fost niciodata, dar cand am intrat am descoperit o lume frumoasa si raspunsuri pe masura si inteligente.
Ma mai gandesc... happy
---In legatura cu categoria de aici si cu luptele invizibile dintre atei si credinciosi eu cred ca nu -si au rostul mereu. Sunt aruncate cuvinte grele cateodata si se isca vrajba intre noi.
Am inteles ca fiecare alege ce sa creada si cand sa creada atunci cand e pregatit si nimic mai mult.

Sper sa fii bine si nu uita ca tot ce e urat si rau nu tine la infinit happy te pup.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Ma refeream la "ei" ca grup. Sigur, nu este exclus ca o religie sau o secta sa fi aflat adevarul despre Dumnezeu, dar nu ai nicio siguranta ca faci parte taman din secta care a aflat adevarul. Probabilitatea de a face parte dintr-o religie care se inseala este mult mai mare decat cea de a face parte din secta care a gasit adevarul. Asta neluand in seama contradictiile existente in cadrul unei singure religii/secte/carti sfinte. De ex. daca in ortodoxie exista descrieri contradictorii ale lui Dumnezeu este clar ca ortodoxia se inseala. Si nu vorbesc despre descrierile unui popa sau calugar care s-a ratacit, ci despre descrierile din Biblie si ale Parintilor Bisericii. Deoarece Biblia se contrazice pe sine in probleme teologice majore, este clar ca nu reda adevarul despre Dumnezeu. Similar pentru Coran, Vede, Cartea lui Mormon, etc.

| Maxim96 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si a fost scrisa de profeti prin insuflarea Duhului Sfant.

| DonPaul a răspuns:

Religia si legea lui Dumnezeu au fost una si aceeasi doar ca oamenii au interpretat-o cum le-a fost mai pe plac si s-au format mai multe religii (in jur de 5.000 X.X). Referitor la felul cum a fost scrisa Biblia, Ea a fost scrisa de mai multi profeti intelepti din revelatii Divine.Un exemplu de zi cu zi ar fi acela cand simti o inspiratie de a scrie o poezie total originala si din ideile tale, asta ar fi o revelatie. Sper ca te-am ajutat, bafta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns:

Daca nu ai citit Biblia vezi ca nu sti nici tu ce crezi? Isus spune : Omul nu se hraneste doar cu paine, ci cu orice lucru care iese din gura lui Dumnezeu. Oameni care au scris Biblia nu au facut asta dupa capul lor, ci Totul este insuflat de la Duhul Sfant :

Toată Scriptura este de Dumnezeu insuflată şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea spre dreptate, ca să fie deplin omul lui Dumnezeu, spre tot lucrul bun şi desăvârşit.Acuma mi se pare normal sa nu fi sigur in ceea ce crezi daca nu citesti Biblia si te duci de 2-3 ori pe an la biserica. Dar vei fi judecat dupa faptele tale, prin fapte insemnand ce ai facut tu pentru Isus, cand El s-a jertfit pentru tine ca sa fi mantuit. Pace