| IMPERO a întrebat:

Despre Isus se stie clar ca a baut alcool, dar intrebarea este: Dumnezeu a baut? Crestinii cei mai extremisti, spun ca Dummnezeu este duh, ca nu mananca si nu bea, dar ei uita ca Biblia spune ca Dumnezeu a mancat si a baut la Avram. In Numeri 28:7 porunca spune: "Jertfa de BAUTURA de vin s-o faci Domnului în Locul Sfânt." In textul
ebraic cuvantul este SHACHAR si se traduce IMBATATORE, AMETITORE.

Răspuns Câştigător
| Element231 a răspuns:

Nene daca esti prost stai acasa.In Biblie scrie clar ca YHWH a mancat si a baut la stejarul Mamvri.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar intrebarea este: Dumnezeu a baut? Tu pui întrebarea? Ești beat când o pui?
Jertfa de BAUTURA de vin s-o faci Domnului în Locul Sfânt." In textul.
Dumnezeu mănâncă și bea ceea ce este adus ca jertfă lui?

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar intrebarea este: Dumnezeu a baut?
Să înțeleg că mă întrebi din nou pe mine?
Apoi mă întrebi din nou pe mine?
Așa să înțeleg?
Dumnezeu mănâncă și bea ceea ce este adus ca jertfă lui?
Deci vrei să îți răspund la această întrebare, care ar clarifica pentru tine textul biblic -
Dumnezeu mănâncă și bea ceea ce este adus ca jertfă lui?
Acum ce răspuns vrei să îți dau, ce cred eu despre acest verset, sau ce credeau cei ce l-au scris?
Mai întâi să clarificăm care sunt termenii ce apar în acest text.
Domnul - adică Dumnezeu. Ce crede cel ce a scris textul despre Domnul rezultă din Vechiul Testament. Este o ființă divină, în orice caz nu se poate pune problema că el bea și mănâncă ca și oamenii, astfel întrebarea d-tale nu are sens nici atunci și nici acum, pentru mine și pentru tine.
și Dumnezeu mănâncă și bea ceea ce este adus ca jertfă lui? Și dacă l-ai fi întrebat pe cel ce a scris textul ți-ar fi răspuns ca și mine acum.
Apoi este evreul căruia i se face această recomandare, să procedeze așa. Acesta în cadrul religiei areo relație specială cu această ființă specială care este Domnul.
Această relație specială el o are prin actiuni speciale numite ritualuri. În ele acțiunile nu au semnificația obișnuită, ci una simbolică. Astfel jertfa înseamnă să dăruiesc un bun al meu Domnului, un bun produs de mine, un miel, o bucată de pâine. Iar cum nu am cum să i le dau să le mănânce Domnului, le pun pe cărbuni încinși să ardă. Astfel le dau Lui în mod simbolic. La fel, torn în foc Băutura de vin. Acest act ritualic, în care renunț la acest bun al meu ( care costă și el bani, sau sudoare, transpirație penrtru al produce din partea mea) penrtru a-l dona lui. Aceasta este jertfa.
De ce? Este un Domn, dumnezeu antropomorfic ( după chipul și asemănarea noastră) astfel îi fac jertfă, donație din produsele importante pentru mine.
Acum o să întrebi din nou.
Tu.
-Știu că Isus bea. pe bune. Dar Domnul bea?
Eu răspund.
- Da, bea. Dar bea simbolic. El face parte din viața mea ca un simbol, iar relația mea cu el este simbolică prin ritualuri iar eu comunic cu el în mod simbolic prin ritualul de jertfă în care îi ofer și Băutura de vin.
Mă aștept din partea ta să mă întrebi dacă se și îmbată. Fiindcă ies uneori copii tâmpiți s-ar putea.

| Element231 a răspuns (pentru sadrian46):

Nene daca esti prost stai acasa.In Biblie scrie clar ca YHWH a mancat si a baut la stejarul Mamvri.

| minrest a răspuns:

Si daca bea, ce? Nu are voie? Da, Dumnezeu nu bea in sensul propriu, neavand metabolismul unui om, dar odata ce cere jertfe de bautura, nu e abstinent din principiu, in mod simbolic, bea. Sa Ii fie de bine, nu e treaba noastra. La stejarul din Mavri, a aparut o persoana fizica, tangibila, vizibila, care poate ca Il reprezenta cumva pe Dumnezeu, ca nu am incredere in interpretarea crestina, si care bea. Iar Isus nu era Dumnezeu, asa ca bea in nume propriu, si se pare ca, comform evangheliilor, nu putin.

| J0B0MAT a răspuns:

Vin poți bea. E sângele mântuitorului.

| mentholinks a răspuns:

Desigur, el bea si face sex ca toti oamenii doar la un alt nivel.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iisus este Dumnezeu deci dacă Iisus a băut vin atunci Dumnezeu a băut vin. Să spui contrariul se numește nestorianism.

| SingleForOne a răspuns:

E interzis doar dacă bei doar pentru tine, sa te simți tu bine, să bei până uiți de toate până la a doua zi. Nu zice nimeni sa nu bei, doar sa nu uiti ca bei pentru Dumnezeu, bei intr-o masura, mai imparti cu cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, Domnul Isus nu a băut alcool și nici Dumnezeu. Într adevăr, Dumnezeu și Duhul Sfant sunt Duh.

| EmanuelHEY a răspuns:

Nu,,Crestinii cei mai extremisti, spun ca Dumnezeu este duh"
ci Insusi Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos, a spus:
,, Dumnezeu este Duh" Ioan 4:23-34

,,Biblia spune ca Dumnezeu a mancat si a baut la Avram."
Nu spune ca Dumnezeu Insusi a mancat si a baut la Avraam. La lumina Bibliei, vedem ca asta este incorect pentru ca,, Nimeni nu a văzut vreodată pe Dumnezeu" Ioan 1:18 chiar Insusi Creatorul spune:
,, căci nu poate omul să Mă vadă și să trăiască!" Exodul 33:20
Atunci cum ar fi putut ca sa manance si sa bea impreuna cu Avraam?
"Dar ce, să locuiască Dumnezeu cu adevărat împreună cu omul pe pământ? Iată că cerurile şi cerurile cerurilor nu Te pot cuprinde" – 2 Cronici 6:18

Biblia, il clasifica pe aceia care au baut si mancat cu Avraam, ca si niste barbati... nu ca si Insusi Dumnezeu.
,, Bărbaţii aceia s-au sculat să plece" Genesa 18:16
,,Bărbaţii aceia s-au depărtat, şi au plecat spre Sodoma" Genesa 18:22
Dar atunci de ce, Avraam parea ca vorbea personal cu Dumnezeu si ca Dumnezeu, Ii raspundea inapoi?
asta a fost posibil prin acei barbati, care urmatorul capitol le descopera rolul lor de,, îngeri" Genesa 19:1
Dumnezeu, prin ei vorbea, prin acei ingeri. Ingerii, nu trebuie neaparat sa fie finte spirituale, (din cer) cuvantul "inger" isi extrage intelesul din ebraicul si grecescul "trimis / mesager.
Biblia, in mai multe cazuri numeste chiar si oameni, ingeri, deoarece au avut serviciul de mesageri, de trimisi ai lui Dumnezeu, dar probabil ca acei barbati, au fost fiinte spirituale ceresti, care sau materializat ca sa faca acea lucrare, asa cum au facut-o si Fii lui Dumnezeu pacaliti de diavol, pe vremea lui Noe.

avem voie sa bem vin cu masura, dar atat am vrut ca sa spun, ca nu Dumnezeu Insusi a baut si a mancat cu Avraam.

Daca ai inteles, si are logica ceea ce am scris, aceasta pentru ca este adevarul. Daca vrei sa afli mai multe informatii, mai multe adevaruri, acceseaza vestitorulimparatiei.ro