| TrăieşteClipa a întrebat:

Deuteronomul 4:16 "ca nu cumva să vă stricaţi şi să vă faceţi un chip cioplit sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om, sau chipul vreunei femei, "
Daca Dumnezeu intra intr-o"sfanta" biserica de-a noastra pictata pe toti peretii pe banii enoriasilor, plina de icoane de pupat din 2 in doi metri, ce credeti ca va zice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, si a dat El vreo porunca potrivit careia israelitii trebuiau sa se inchine heruvimilor? Nu! Nimeni nu se inchina lor si nici nu ii sarutau. Nu exista nici un pasaj din Biblie unde sa scrie sau se cere asta. Inafara de inchinatorii pagani care se inchinau la Baal si alte minunatii. In ce priveste exemplul cu fotografia, daca cineva ar vorbi cu iubitul/a la telefon si tine poza altcuiva in mana si o saruta? Daca vrem sa ne rugam Lui Dumnezeu trebuie sa o facem fara icoane caci chipul Lui Dumnezeu inca nu l-a vazut nimeni ca sa il poata picta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hristos e chipul vazut al lui Dumnezeu, deci Il putem picta, bineinteles respectand canoanele.
Ia citeste ce spune Evanghelia dupa Ioan (1, 14):
"Si Cuvantul S-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar."

Sfantul Apostol Pavel:

I Timotei 3:16 Si cu adevarat, mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu S-a aratat in trup, S-a indreptat in Duhul, a fost vazut de ingeri, S-a propovaduit intre neamuri, a fost crezut in lume, S-a inaltat intru slava.

Iata mai sus, iehovistilor, Apostolul va spune ca Hristos este Dumnezeu, dar voi o tineti pe-a lui Arie, al doilea Iuda, ca nu e decat creatura.

II Corinteni 4:4 In care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile necredinciosilor, ca sa nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Acum studiez Biblia.
Nu am ajuns inca la NT, dar am descoperit chestii interesante in VT.
Traducerile teologilor lasa de dorit.
1.Nu exista niciun manuscris original doar cateva mii de copii fara sa existe doua identice.
2.Nimeni nu stie cum s-a vocalizat la origine textele in ebraica.
Exista mii de variante.
2.Nu se cunosc cu certitudine autorii cartilor sfinte.
De exemplu marele profet Isaia nu suntem siguri daca intr-adevar se numea Isaia.
Se crede ca el ar fi autorul capitolelor de la 1-39.
Dupa 250 de ani a completat cica tot un Isaia capitolele de la 40-55 iar dupa alti 40 de ani al treilea (coincidenta) Isaia capitolele 56-66.
Ori credem in reincarnare ca sa afirmam ca Isaia a scris textul ori credem in trinitatea lui Isaia.ProtoIsaia,DeuteroIsaia si TritoIsaia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Isaiah

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că și-ar face cruce și ar ieși cât mai repede.

| danay72 a răspuns:

Versetele sunt clare, Dumnezeu nu e de acord cu asa ceva.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Ma bucur ca suntem de acord.

| milan9 a răspuns:

UNICUL SCOP pentru care a fost data porunca a II-a a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult… thinking

| milan9 a răspuns:

Obiectele de cult au in primul rand un rol memorialistic. Atingerea lor nu este nici obligatorie si nici conditie pentru mantuire... Evlavia ii face pe credinciosi sa isi manifeste respectul fata de sfinti atingand icoanele (tot la fel cum tu ai scos o fotografie din album pentru a o strange la piept sau pentru a o simti mai "aproape") thinking

Dar ce spui de asta? happy
La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

| sublime89 a răspuns:

Va zice ca a creat niste idioti, dupa chipul si asemanarea lui.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ca-l urmati de fapt pe cel care i se impotriveste lui Dumnezeu, care este un calomniator si in el nu este adevar. Ioan 8:44. Acolo in beserica nu se face nimic din ceea ce vrea dumnezeul adevarului, ci doar ce vrea,, tatal minciunii " in el nu este adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El n-are nevoie sa intre acolo sa ne vada, ne vede si asa si ne suporta destul. Scrie clar sa nu ne facem chip cioplit si sa nu ne inchinam niciunei imagini, dar ce pretentii sa avem de la biserica a carui intetes este doar strangerea de fonduri? Pacat ca oamenii nu deschid ochii sa vada falsitatea bisericii. Unii nu vor s-o faca pentru ca ada cum a zis Isus "preotul le gadila urechile".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca in felul asta putea-vor vedea adevarul si surzii si-l vor intelege,iar orbii vor auzi ce se spune si vor ajunge la cunostinta adevarului.o imagine buna face cat o mie de cuvinte. daca talerul Domnului, dat pictorului este harul picturii, si el, pictorul il foloseste cu intelepciune, cine santem noi sa judecam asta?

| aabaaab3278 a răspuns:

"Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului; Ies 25, 18
"Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi îţi voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel Ies 25, 22
Cortul însă să-l faci din zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; în ţesătura lor să faci chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă. Ies 26, 1
Să faci o perdea de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie, răsucită, iar în ţesătura ei să aibă chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă; Ies 26, 31

Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr. Ioan 1, 14.
Versetul ala se referea la popoarele care se inchinau la idoli.

| TrăieşteClipa explică (pentru aabaaab3278):

"Versetul ala se referea la popoarele care se inchinau la idoli."
Se inchinau doar la alti elohim.
Numele unora dintre ei incepea cu Baal adica Domnul.
Ex: Baal Peor era domnul tarii vecine Caanan asa cum Yhwh era al israelitilor.
Monoteismul a aparut tarziu la evrei, in jurul anilor 600 ÎdC.
elohim erau cu sutele pe atunci.
Cei care au facut impartirea pamantului i-au dat si soldatului JHWH o patratica de popor si una de teren, cele mai mici.

Deuteronomul 6:14 "Să nu vă duceţi după alţi Elohim dintre Elohim ai popoarelor din jurul vostru, "
Iosua 24:14 "Acum, temeţi-vă de JHWH şi slujiţi-I cu scumpătate şi credincioşie. Depărtaţi-va de Elohim cărora le-au slujit părinţii voştri dincolo de Râu şi în Egipt şi slujiţi lui JHWH
Iosua 24:15 "Şi dacă nu găsiţi cu cale să slujiţi pe JHWH, alegeţi astăzi cui vreţi să slujiţi: sau Acelor Elohim cărora le slujeau părinţii voştri dincolo de Râu, sau Elohim ai amoriţilor, în a căror ţară locuiţi. Cât despre mine, eu şi casa mea vom sluji lui JHVH."
2 Imparati 5:17 "Atunci, Naaman a zis: „Fiindcă nu vrei să primeşti tu, îngăduie să se dea robului tău pământ cât pot duce doi catâri, căci robul tău nu mai vrea să mai aducă altor Elohim nici ardere-de-tot, nici jertfă, ci va aduce numai lui JHWH. "
sursa:
http://www.jewishencyclopedia.com

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Hristos Dumnezeu este in Biserica Ortodoxa, in Trup si Sange, prin Sfanta Impartasanie. Cand preotul iese din Altar cu Sfintele Daruri, iese cu Insusi Hristos in Carne si Sange.
Pe Dumnezeu nu-l deranjeaza icoanele sau imaginile sacre, heruvimii au fost tesuti la porunca Sa in cortul marturiei.
Hristos este chipul lui Dumnezeu, deci poate fi pictat in icoane, iar sfintii Lui, "prietenii si casnicii Lui", intru care Dumnezeu este laudat, asa cum spune Psalmul 150, pot fi de asemenea pictati in icoane canonice.
Idolii sunt dumnezeii neamurilor (citeste Psalmul 95), adica falsele divinitati.
Hristos nu e falsa divinitate, ci este "Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut, Cel deo Fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut." - Crezul Ortodox
Apostolul si Evanghelistul Luca a fost primul care a pictat icoane. Cred ca el stia mai bine decat sectantii de azi ca icoanele nu sunt idoli.
Primele icoane pictate de Ap. Luca au fost de tipul Odoghitria, Eleusa, Deisis.
Sfanta Traditie Ortodoxa consemneaza ca Ap. Luca a pictat peste 70 de icoane.