| Steregoi a întrebat:

Devil stie foarte bine ce este scris in Biblie si cauta sa gaseasca orice motiv inchipuit pentru a batjocori Biblia si pe Dumnezeu. Cum vi se par oamenii care procedeaza ca Satan?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Nu ai cum sa compari diavolul cu ateii, ateii sunt oameni ca toti ceilalti in fata lui, si cu totii sunt lucruri care trebuie stricate. Habar nu am de ce ataca atat de mult Satan omul insa stim ca el nu vrea ca sa-L aiba Dumnezeu iar Dumnezeu nu-l lasa sa omoare oamenii. Daca nu-i poate omori atunci face tot posibilul sa-i faca sa se uncida intre ei(nu ma refer neaparat la crima aici).
Ateii sunt cele mai proaste persoane din punctul lui de vedere, cele mai usoare de manipulat("o singura viata, ce nu stii inseamna ca nu exista, stiinta explica tot si nimic din ce nu a demonstrat cineva si este verosimil pentru tine nu exista cu adevarat, Dumnezeu nu exista, EU nu exist s. a. m. d.")
Satan nu vrea numai ca tu sa faci pacat, ceea ce vrea el cu adevarat este sa fii o persoana influenta! Sa influentezi alti oameni sa faca pacat! Cum crezi ca l-a facut pe Adam sa manance din mar? I-a spus lui ceva? Nu! A fost influentat!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Crestinii nu trebuie sa aduca ocara necredinciosilor. Mantuitorul S-a rugat pentru cei ce L-au pus pe cruce; intotdeauna El a tratat cu demnitate pe oameni si asa trebuie sa facem si noi. Spiritul celui rau poate fi alungat prin Spiritul Sfant.
A manifesta impotrivire fata de cei cazuti inseamna a batjocori pe oameni. Si lucrul acesta nu este de la Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Eu am treaba cu faptele oamenilor si nu cu oamenii cand tratez aspecte negative. Oamenii care procedeaza ca Satan sunt pe drumul spre moarte vesnica. Hristos nu a fost pacifist. Cei ce nu stiau ce fac nu citisera scripturile precum fariseii si de aceea Hristos a spus: "iarta-i ca nu stiu ce fac". Vorbesc despre oameni care se folosesc de Biblie pentru a batjocori. Ei stiu ce fac si fac intentionat in deplina cunostinta de cauza si de aceea ei nu vor fi iertati niciodata de Dumnezeu pentru ca batjocorind Biblia batjocoresc Spiritul Sfant prin care a fost inspirata Biblia spre a fi scrisa de oameni credinciosi.

| 6684464 a răspuns:

Nu stiu... sunt oameni care stiu Biblia la fel de bine cum o stie un prezbiter?
Nu de alta, dar cine citeste si intelelge invataturile Bibliei nu are cum sa o vorbeasca de rau, cel putin(!) nu ar comenta prosteste de frica Lui Dumnezeu. Nu trebuie sa crezi cum o fac crestinii ca sa-ti fie frica.
Daca o tara ar fi plina de adevarati crestini(in Biblie spune ca nimic nu i se va intampla tarii in care sunt numai copii de-ai Lui) nu ar fi atacata de nici o alta tara pentru ca ori cei de la conducere, ori marea ajoritate a tarii ar spune "noi nu avem ce cauta acolo cu razboiul pentru ca Dumnezeu este cu ei". Este scris in codul nostru genetic sau in inconstientul nostru de existenta divinitatii; si un ateu cand este pe cale sa faca ceva ce-L ataca direct pe Dumenzeu isi da seama de ce este pe cale sa faca, daca totusi o face inseamna ca este incapatanat si va suporta consecintele care, de cele mai multe ori, sunt chiar in viata de aici!

Un om care nu a auzit niciodata de vreo divinitate insa nu fura si nu minte cand are ocazia. De ce? Nu il vede nimeni, nu il va mustra nimeni. De cine ii este frica?
Se intampla pentru ca este scris in codul lui genetic inca de la nastere, la fel si in cazul celor ce nu au auzit de El si si-au facut zei. Este scris ca Dumenzeu se indura pana la al miilea neam al familiei care a ascultat de El.
Nimeni, dar absolut nimeni nu va avea scuza in fata Lui.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Eu nu vorbesc despre cei care n-au avut sansa sa citeasca Biblia. Sunt multi necredinciosi pe aici care intentionat batjocoresc si nu sunt sinceri spre a afla vreun raspuns si intrebarile lor sunt intentionat batjocoritoare. La fel a facut si Devil a pus o intrebare Evei fara sa caute un raspuns sincer pentru ca imediat sa vina cu versiunea lui batjocoritoare si mincinoasa si acuzatoare la adresa lui Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Oamenii sunt victime colaterale in scopul lui Devil de a fi mai presus decat Dumnezeu.

Mi-a placut remarca ta prin care stiinta omului necredincios a ajuns atat de decazuta incat sa spuna ca de fapt realitatea sau chiar omul e doar o holograma o inchipuire sau ceva de genul "Dumnezeu nu exista, eu ( omul ca fiinta ca specie ) nu exist". rolling on the floor

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Prin "EU" m-am referit la Satan, "eu" ca om intra la "s. a. m. d.".

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Adica Devil promoveaza nerecunoasterea existentei lui Dumnezeu precum si nerecunoasterea propriei existente printre oameni actionand fara sa fie vazut sau recunoscut vazandu-se doar efectele actiunilor lui.

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu ai cum sa compari diavolul cu ateii, ateii sunt oameni ca toti ceilalti in fata lui, si cu totii sunt lucruri care trebuie stricate. Habar nu am de ce ataca atat de mult Satan omul insa stim ca el nu vrea ca sa-L aiba Dumnezeu iar Dumnezeu nu-l lasa sa omoare oamenii. Daca nu-i poate omori atunci face tot posibilul sa-i faca sa se uncida intre ei(nu ma refer neaparat la crima aici).
Ateii sunt cele mai proaste persoane din punctul lui de vedere, cele mai usoare de manipulat("o singura viata, ce nu stii inseamna ca nu exista, stiinta explica tot si nimic din ce nu a demonstrat cineva si este verosimil pentru tine nu exista cu adevarat, Dumnezeu nu exista, EU nu exist s. a. m. d.")
Satan nu vrea numai ca tu sa faci pacat, ceea ce vrea el cu adevarat este sa fii o persoana influenta! Sa influentezi alti oameni sa faca pacat! Cum crezi ca l-a facut pe Adam sa manance din mar? I-a spus lui ceva? Nu! A fost influentat!