| ateuNEGATIV a întrebat:

Dialog intre satana si Iisus
inainte de a citi acest dialog am niste intrebarii?
daca Iisus facea din pietre painii era o idee rea si de ce?
traieste cineva din cuvantul domnului fara mancare? si daca da cine?
de ce nu la distrus pe satana?
de ce i spune in mod repetat sal slujeasca este clar ca il slujeste?

1. Iar Iisus, plin de Duhul Sfant, S'a intors de la Iordan; si a fost dus de duhul in pustie
Jd 13:25, 3Rg 18:12, Mt 4:1-4, Mc 1:12-13

2. timp de patruzeci de zile, ispitit fiind de diavolul. Si in acele zile El n-a mancat nimic; si cand ele s'au incheiat, El a flamanzit.
Ies 34:28, 3Rg 19:8, Mt 4:1-4, Mc 1:12-13, Evr 4:15

3. Si I-a zis diavolul: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, zi-i acestei pietre sa se faca paine".
Mt 4:1-4, Mt 27:40, Mc 1:12-13, Lc 22:70

4. Si i-a raspuns Iisus: "Scris este ca nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot cuvantul lui Dumnezeu".
Dt 8:3, Sol 16:26, Mt 4:1-4, Mc 1:12-13

5. Si suindu-L diavolul pe un munte inalt, I-a aratat intr'o clipa toate imparatiile lumii.
Iz 4:12, Mt 4:8-10, Mc 1:12-13

6. Si I-a zis diavolul: "Tie iti voi da toata stapanirea aceasta si slava lor, caci mie mi-a fost data si eu o dau cui vreau 1.
Mt 4:8-10, Mt 28:18, Mc 1:12-13

7. Asadar, daca te vei inchina inainte-mi, a ta va fi toata".
Mt 4:8-10, Mc 1:12-13

8. Si, raspunzand, Iisus i-a zis: "Mergi inapoia Mea, Satano, ca scris este: Domnului Dumnezeului tau sa I te inchini si numai Lui sa-I slujesti".
Dt 6:13, Dt 10:20, Ios 24:14, Mt 4:8-10, Mc 1:12-13

9. Si L-a dus in Ierusalim si L-a asezat pe aripa templului si I-a zis: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-te de aici jos,
Iz 8:3, Mt 4:5, Mt 4:6-7, Mt 27:40, Mc 1:12-13, Lc 22:70

10. ca scris este: ingerilor sai va porunci pentru tine, ca sa te pazeasca;
Ps 90:11-12, Mt 4:6-7, Mc 1:12-13

11. si ei te vor ridica pe maini, ca nu cumva piciorul tau sa ti-l izbesti de piatra".
Ps 90:11-12, Mt 4:6-7, Mc 1:12-13

12. Si, raspunzand, Iisus i-a zis: "S'a spus: Sa nu-L ispitesti pe Domnul, Dumnezeul tau".
Dt 6:16, Mt 4:7, Mt 4:6-7, Mc 1:12-13, 1Co 10:9

13. Si diavolul, sfarsind toata ispita, s-a indepartat de la El, pana la o vreme.

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

''daca Iisus facea din pietre painii era o idee rea si de ce?'' Nu era o idee rea, dar El a fost ispitit de diavol care i-a zis: '' De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini" (Matei 4, 3), dar daca transforma pietrele in paini si manca painile ar fi pacatuit si de aceea a lasat pietrele pietre.
''traieste cineva din cuvantul domnului fara mancare? si daca da cine?'' La Domnul este puterea, daca El vrea poate sa te tina in viata fara mancare, fara apa, fara orice, nu uita ca Dumnezeu este atotputernic, adica poate sa faca orice. Nu stiu daca in momentul asta exista cineva care traieste fara mancare.
''de ce nu la distrus pe satana?'' Pentru ca diavolii (toti) vor arde in focul iadului, iar acest foc este cea mai grea din muncile iadului, de el (de foc) se tem si dracii că ei se rugau Mântuitorului, când făcea minuni pe malul Mării Galileii, când a scos demonii din cei doi îndrăciţi: Te ştim pe Tine cine eşti, Fiul Celui Preaînalt; Te rugăm nu ne trimite pe noi în gheena! Atat de tare chinuie focul ala ca pentru cei ce ard in el ar fi fost mai bine sa nu se fi nascut, sa nu fi existat vreodata.
''de ce i spune in mod repetat sal slujeasca este clar ca il slujeste?'' Nu inteleg intrebarea.

| ateuNEGATIV explică (pentru William):

Deci daca facea din pietre era un lucru nasol inteleg banuiesc ca esti miliardar in euro

| William a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu ai inteles. Eu am incercat sa iti explic ca diavolul a vorbit cu Iisus si i-a zis sa transforme niste pietre in paini. Daca Iisus ar fi facut asa ar fi insemnat sa faca voia diavolului iar asta este un pacat. Nu sa transforme pietrele in paini era rau, ci sa faca voia diavolul. Acum ai inteles?

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut rey!

Hai ca incerc si eu sa iti raspund, desi am indoiesc ca te vei deschide.

Nu stiu ordiena si nu am chef sa recitesc, asa ca sper sa nu te superi, iti raspund aleator.

Dumnezeu, nu a mancat 40 de zile pentru ca a postit (asta a zis si ijustLOVERAPPERS) si probabil nu a transformat pietrele in paine, pentru ca...stii El era in desert, singur, doar cu Satana + ca Iisus nu face ce ii spune Satana.

Sa stii ca nimeni nu traieste din cuvantul Domnului, doar prin rugaciuni, a ceea era a apus sub praful timpului si al pacatului.

Daca l-ar fi distrus pe Satana, ne-ar fi inchis sansa sa alegem daca facem bine sau rau in viata, Satana ne ispiteste, iar noi alegem ce facem, prin distrugerea lui noi pierdeam aceeasta calitate. Pe scurt Satana e un rau necesar, ca sa putem sa algem dintre bine si rau.

Prietene, Iisus nu se supune lui Satana, El se supune doar Domnului.

Acum sa iti zic si eu tie ceva:

Tu nu esti ateu. Un ateu nu crede in existenta unei fiinte superioare spiritual, nu incerci sa dovedesti ca aceea fiinta e rea. Tu crezi in ea/el doar prin incercarile tale de a dovedi ca el e rau.

Te legi de crestinism, pentru ca ai fost crescut de crestini (pe asta o presupun), daca erai budist, erai impotriva budismului, cel mia probabil.

Pe o parte te inteleg, nici eu nu cred ca lumea e dreapta, dar e o diferenta intre a da vina pe Dumnezeu si a dovedi ca El e rau si a fi ateu.

Crezi ca mie imi place lumea asta, daca m-ai cunoaste ai stii ca nu imi place, dar asta e, n-am ce-i face, nu pot decat sa ma adaptez.

Lumea e rea pentru ca oameni sunt rai, de la inceput e asa, dand vina pe Dumnezeu nu indrepti nimic.

P. S. Sincer, nu cred ca vei fi de acord cu mine, dar asta e ideea mea, de fapt sunt ideiile mele. Dumnzeu e sus, noi jos, deci trebuie sa ne ocupam singuri de lumea noastra si sa incercam sa o facem un loc mai bun.

| ateuNEGATIV explică (pentru ZambetulNebuniei):

De ce crezi ca sunt impotriva ta? libera gandire o asociezi cu impotriva crestinmului asta nu-i democratie, daca isus face painii din pietre nu era foamete in lume

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Am spus ca probabil nu o sa fi de acord cu mine.
Nu asociez libera gandire cu impotrivirea contra crestinismului, esti liber sa alegi ce vrei, dar nu uita ca sfera generala a alegerilor se imparte doar in bine si rau, nu e neaparat sa fi crestin ca sa faci bine sau rau.

Daca Adam si Eva nu pacatuiau, noi eram acum in Ceruri. Iisus ne-a deschis portile Raiului, mie mi se pare nesimtire sa ii mai cerem si de mancare, doar putem incerca sa ne descurcam si singuri.

Ca fapt divers, foametea, razboiul, sunt creeate de oameni, nu de Dumnezeu, Iisus ar fi trebui sa distruge ceva facut de oameni, daca transforma pietrele in paini.

| ateuNEGATIV explică (pentru ZambetulNebuniei):

Tu ai afirmat ca sunt impotriva crestinismului nu sunt impotriva unei religii sau secte imi exprim opinia iar faza cu raul si bine e metaforic ca finta nu exista aceste lucruri nu tot cei rau pentru tine e si rau pentru mine

| nimeeee a răspuns:

In primul rand Domnul nu a facut pietrele in paine pentru ca El a stiut tot ce se intampla si stie... deci a stiut ca va fi ispitit de satana si a stat 40 de zile fara mancare ( adica a postit) traiesti fara macare chiar 40 de zile daca te rogi la Domnul, il slujesti nencetat ..adica postesti, nu la distrus pe satana pentru ca a stiut ca planul lui D-zeu este sa piara in focul vesnic!

| ateuNEGATIV explică (pentru nimeeee):

Deci era un lucru groaznic sa fi facut paine pentru cei saraci, infometati inteleg

| nimeeee a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Am zis ca nu a facut pietrele in paine atunci cand era in pustie!

| kriystina19 a răspuns:

O sa incerc pe cat pot sa iti raspund la intrebari.
1: Nu este rau ca Isus a transformat pietre in paini ca sa aiba oameni ce manca si sa nu piara de foame.
2: In zilele noastre poate nu mai exista nimeni care sa traiasca doar din cuvantul lui Dumnezeu din cauza pacatului dar in biblie scrie ca celor credinciosi painea si apa nu le va lipsi.
La fel stim ca in biblie scrie ca atunci cand oameni au fugit din tara Egiptului si au stat in pustie Dumnezeu le dadea mana din ceruri ca sa traiasca si sa nu moara de foame.
3: Nu prea stiu exact si nu vreau sa te duc in eroare desi mi-as fi dorit sa il distruga
4: Satana si-ar fi dorit sa il poata avea ca slujitor pe Isus. Isus nu slujeste decat pe tatal sau.

| ateuNEGATIV explică (pentru kriystina19):

Tu sti sa citesti? tu nu vezi ca nu face din pietre painii aia e propunerea lui satana sa faca el refuza
acum vb de vechiul testaent ciudat parca il ignorai