| quorelation a întrebat:

Din cate am inteles religia nu este un obiect de studiu obligatoriu.As dori sa aflu cum trebuie sa procedez in cazul in care nu mai vreau sa fac aceasta materie? apropo, voi face alta materie in loc de religie sau cum?

7 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Faci o hartie semnata de parinti, prin care ei cer ca tu sa nu mai faci aceasta materie la scoala. Nu se va inlocui cu o alta materie si nu vei primi note, va fi ca si cand nu ar exista.

| AdrianL a răspuns:

Nu inteleg de ce nu vrei sa mai faci religie dar banuiesc ca e din cauza profesorului nust, da' stiu ca trebuie sa te duci cu parintii la director/are si semnezi nust ce hartie si nu mai participi la ora de religie asa stiu ca se face cel putin la mine la scoala, da.

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa faca parintii tai o cerere la directiune prin care specifica faptul ca nu vrei sa participi la ora de religie.Iti pot incheia media fara o materie si nu e nevoie sa mai faci o alta ora. Oricum, scoala iti poate spune exact cum va proceda.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Depinde ce religie ai, daca este ora intre alte ore nu ai voie sa parasesti incinta scolii, unde stai in wc?

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Da, nu este obligatoriu, dar ti-l recomand.
Nu sunt vreun fanatic religios care incearca sa te indoctrineze, dar religia, ca obiect de studiu, nu se axeaza doar pe crestinism. Asa e cazul la noi, poate, cand unii nu stiu sa-si descopere latura obiectiva atunci cand predau unor minti tinere, dar in rest...
Daca stii ca ai un profesor bun, s-ar putea sa inveti lucruri interesante. Nu doar despre crestinism, ci despre toate religiile mari ale lumii.

Dar daca neaparat vrei sa o schimbi, si trebuie, vorbeste cu dirigintele tau. Te poate ajuta cu asta.

Cu stima,
Neo

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Socrate a afirmat "Singurul bine este cunoasterea, singurul rau este ignoranta".

| mary4048 a răspuns:

Declari ca esti ateu sau ai alte convingeri religioase..cred ca parintii trebuie sa faca asta printr-o cerere..eu zic ca nu strica s-o studiezi totusi.