| sabin89 a întrebat:

Din punct de vedere religios, care trebuiau să fie graniţele Israelului? Că am găsit undeva scris, în Geneza, că de la Nil până la Eufrat (Gen. 15:18). Chiar aşa de mare? Nu e o greşeală aici? Din câte ştiu, ei n-au avut niciodată pretenţia să încorporeze Peninsula Sinai la sud, şi nici Siria la nord; nici oraşele Tyr şi Sidon. Cu atât mai piţin nu au această pretenţie în zilele noastre.

6 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Acum 8 ore | sabin89 a întrebat:
"Din punct de vedere religios..."
In completarea raspunsului lui iurii75, Statul Israel, cu cateva mici exceptii, este separat in epoca moderna aproape total de halakhah.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

De acord. Doar din curiozitate te-aş întreba de ce îţi începi răspunsul cu fraza "acum 8 ore sabin a întrebat..."? happy

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Inceputul subliniaza intre ghilimele intrebarea principala care ma intereseaza si la care raspund.
Cele care urmeaza: "Chiar asa de mare?" sau "Nu e o greseala aici?" nu-mi suscita interesul. Am dat un raspuns exact, completat si de celalalt user, alte discutii nu isi mai au rostul.
Pentru ca imi esti foarte simpatic, pot sa iti raspund si la celelalte: Da, chiar asa de mare. si: Nu, nu este nicio greseala. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Or fi ajuns până la Eufrat, dar nu au ajuns până la Nil; cel puţin aşa rezultă de pe harta aia. Nu încercaţi să mă păcăliţi happy

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Prof. Shaye J.D. Cohen (Harvard): Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?);

Prof. Christine Hayes (Yale): Oamenii care pun semnul egal între adevăr și fapt istoric vor sfârși prin a vedea Biblia cu dispreț, drept o urzeală de minciuni naivă și rudimentară, deoarece este plină de elemente care nu pot fi literal adevărate. Dar a o vedea astfel este o confuzie de gen literar. Hamlet de Shakespeare deși plasat în Danemarca, un loc real, nu este fapt istoric.

CMB=cercetătorii moderni ai Bibliei

Ambii sunt profesori universitari de Biblie.