| Denly a întrebat:

Dintre doctori şi preoţi, cine salvează mai multe vieţi?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dar cine salveaza mai multe vieti intre doctori, psihologi, psihiatri?
Fiecare salveaza vieti in functie de natura problemei abordate. Domeniul psihic, spiritual este daca nu la fel de complex, atunci cel putin e tot la fel de dificil ca abordare si terapie...
Pe de o parte apa sfintita este pentru probleme de natura spirituala, pe de alta parte, ea actioneaza in functie de credinta fiecaruia... happy

52 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

PROFESORII si PARINTII. Aia care isi fac treaba cum trebuie. Ar fi nevoie de mai putini doctori si de nici un preot daca profesorii si parintii si-ar face treaba cum trebuie in educarea celor ce vin dupa ei.

| costis a răspuns:

De ce nu compari cu actori sau scriitori?

| danut a răspuns:

La ce fel de "viata" te referi?

| danay72 a răspuns:

E clar ca doctorii salveaza vieti, iar din punct de vedere spiritual, Biblia.

| Narcis2007 a răspuns:

99% doctorii, 1% preotii

| Felys a răspuns:

Doctorii o gramada pe cand preotii deloc

| doctorandus a răspuns (pentru Felys):

Preotii nu fac avorturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nici doctori nu fac avorturi daca nu sunt obligati de situati.

| Felys a răspuns (pentru doctorandus):

Daca erai femeie si aparea o sarcina intr-un moment total nepotrivit nu ai mai fi fost contra avorturilor, pentru mine avortul nu este nimic mai mult decat ceva comparativ cum ai scoate o masea care deranjaza, nu stiu ce se face atata caz pe avort, embrionul nu este o persoana este o aglomerare de celule

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Din punct de vedere legal, fătul nu este o persoana, chiar daca uciderea lui este crimă efectuată cu premeditare asupra unui copil nevinovat, fără apărare;
Deja la 18 zile de sarcina se pot percepe bataile inimii fatului.
Aceasta fiinta fara aparare, simte pericolul si incearca totusi sa se fereasca cum poate de instrumentele care încearcă sa-i curme viata.
http://vimeo.com/6174632

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Am vazut o gramada de cazuri cu copii care au supravietuit avorturilor.Acea ''masea care deranjaza'' este o fiinta.
http://ortodox.dyndns.org/......tati/1.gif
Imi pare rau daca te-am scarbit dar gandeste-te ca ceea ce ai vazut ar fi putut ajunge un om de succes.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Copiii trebuie sa apara pe lume programati,atunci cand sunt doriti,nu asa la voia intamplarii ca nu suntem animale sa ii abandonam dupa o scurta perioada,orice copil care apare cand nu e dorit nu va fi fericit in viata, va fi marginalizat sau chiar abandonat prin spitale, casa de copii, daca stai sa analizezi cati copii abandonati au sansa sa ajunga oameni de succes, cred ca 1% sau nici atat, ca sa ajungi sa faci o facultate trebuie sa ai pe cineva sa te sustinta financiar si moral, un copil orfan la 18 ani este dat afara din orfelinat si lasat sa se descurce singur, e mult prea greu sa isi poata lua zborul fata de unul cu familie si putere financiara

| doctorandus a răspuns (pentru Felys):

Asta e o teza de filosofie moral-politica, iar problema cu astfel de teze este ca nu pot fi nici dovedite si nici infirmate in mod obiectiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Da, de aceea femeile ar trebuie sa fie mai responsabile cu privire la viata lor sexuala.Asa nu ar mai avea nevoie sa faca avort

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Dar macar i se da o sansa.
Asa tu il omori ca sa nu ajunga la ofelinat?
Tare mai este logica ta.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa tu copii fara numar, eu m-am limitat la cat am crezut ca sunt in stare sa cresc sa ii pot oferii o viata imbelsugata fara lipsuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

"viata imbelsugata fara lipsuri "
Iti bati joc de el.
Un copil are nevoie de dragoste in primul rand.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragoste primesc toti copii cu parinti, bunuri materiale doar unii

| express11 a răspuns:

Doctorii vieti, preotii suflete.

| Alphawolf a răspuns:

Preotii nu salveaza vieti, ei subjuga vieti.

| Jardelin a răspuns:

Nici unii, nici alții! Doar Dumnezeu salvează vieți.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Nici unii, nici alții! Doar Dumnezeu salvează vieți."

Da ma, al naibi zeu, te imbolnaveste, sau te lasa sa te imbolnavesti doar ca sa te poata salva apoi. Foarte inteligent si matur se comporta zeutul asta al vostru, n-am ce zice...laughing

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

Corect. Ai un raspuns inteligent din partea mea. Si unul folositor.

| MskDesign a răspuns (pentru Jardelin):

Doctorii salveaza vieti. Dumnezeu, Iisus si sfintii sunt elemente foarte bune care au fost folosite pentru a fi scris un bestseller numit Biblia.Nu trebuie sa-mi dai un raspuns.Am observat ca esti o persoana ahtiata de religie. Vreau sa-ti istorisesc o mica poveste, la care vreau un raspuns din partea ta.
Aici unde ma aflu eu, in Italia, a murit un roman. Familia acelui roman neavand starea financiara necesara transportului in tara a decedatului, a apelat la consulat si la biserica din oras. Vreau sa imi zici daca stii ce au raspuns aceste doua entitati cererii si de ce Dumnezeu nu a intervenit.Mentionez ca persoana a decedat in urma unui accident de munca.

| Jardelin a răspuns (pentru MskDesign):

Dumnezeu lucrează prin oameni, prietene, inclusiv prin doctori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctorii normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au functii diferite.
La înmormântare tu chemi doctorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba!? V-ati pornit toti sa declarati razboi religiei? Cu ce va deranjaza faptul ca pe pamant exista oameni care au principii diferite fata de voi? Lasati oamenii sa creada in ce vor si nu mai veniti cu inrebari stupide puse cu scopul de a demonstra cine are dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza amuzanta e ca ateii nu au nimic cu relgiosii. cei religiosi sunt care nu se pot abtine sa bage la altii pe gat dzeu lor.

| Andrei1811 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza acelor oameni nu o ducem noi bine, religia si dzeu au fost creeate pentru manipularea oamenilor in masa! Deschideti ochii oameni buni!

| Andrei1811 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate un sfat nu va bazati pe "Crede si nu cerceta" doctorii salveaza vieti, preotii sunt niste mizeri care manipuleaza oamenii in masa inclusiv politicieni, care in loc sa construiasca spitale si scoli ei fac biseri, nu cu ajutoru biserici poti sa devi mai destept, sau sa traiesti mai mult. Din cauza lui Ponta copii sunt obligati sa faca religie ortodoxa in scoli, in loc sa isi aleaga ei religia, astia te tampesc si te indoctrineaza de mic!

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

"Faza amuzanta e ca ateii nu au nimic cu relgiosii. cei religiosi sunt care nu se pot abtine sa bage la altii pe gat dzeu lor."

Zau?! De aia nu mai puteti de grija bisericilor si a orelor de religie? Pentru ca sinteti mielusei? Tie cine ti-a bagat pe git pe Dumnezeu? Ia arata-mi si mie o singura dovada ca cineva incearca sa va evanghelizeze!

Mai mult va freaca pe voi grija de ce fac si cum fac religiosii, decit invers. Altfel nu ati pierde vremea vremea ca prostii pe forumuri, in timp ce va bate vintul prin buzunare! Ca mai apoi sa spuneti ca din cauza asta merg lucrurile rau in tara asta, pentru ca oamenii cred in Dumnezeu in loc sa fie atei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"Tie cine ti-a bagat pe git pe Dumnezeu?" bunica si scoala, oare cine?
"£Mai mult va freaca pe voi grija de ce fac si cum fac religiosii, decit invers." cel putin pe mine nu. Eu am la munca si "religiosi" si nu am avut niciodata vreo problema cine crede ce. Voi suntei nenorociti homofobi. Nu puteti dormni noaptea ca 2 oameni de acelasi sex sunt impreuna, ca nu fiecare om de pe Pamant crede in dzeu vostru, si asa in ziua de azi tare multi mai sunt. Cat despre ora religiei, da. Dor idiot sa fiu sa am copii si sa ii las sa ii bage toate prostiile pe gat toti idiotii care cred intr-un barbos in cer care e bland si nemilor dar totusi atatea nenorociri se intampla. Macar lasa-ma.
"Altfel nu ati pierde vremea vremea ca prostii pe forumuri, in timp ce va bate vintul prin buzunare! " am muncit de la 14 ani asa ca nu ma simt! la 16 ani am plecat din casa parinteasca. poti zice la fel? nu cred. iti trebuie tarie sa faci asa ceva. Daca ati avea tarie ati crede in voi, nu in cineva imaginar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios!? Tu esti ateu, nu? Atunci de ce-ai mai pus intrebarea asta?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Urim pacatul dar ii iubim pe pacatosi!

In rest, numai de bine!
Du-te si munceste, meseria e bratara de aur! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca am pus eu intrebarea? daca tot te bagi aiurea in seama, citeste tot inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"Urim pacatul dar ii iubim pe pacatosi" laughing, da da. sa zicem mersi ca numai e 1500 ca i-ati fi omorat cu pietre. numai bine si tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei1811):

Nu sunt credincioasa nu sunt nici atee si sa stii ca am renuntat de mult sa mai cred tot ce se spune.Realizez ca oamenii au inteles gresit religia: credinciosii cred ca daca Dzeu nu ar exista atunci oamenii ar uita sa traiasca normal, ar fi numai crime, furturi etc. doar pentru ca nu exista nicaieri niste reguli scrise in biblie sa nu faci asta.Ateii pe de alta parte vor sa-si impuna convingerile cu orice pret.Cum am spus, nu sunt o persoana religioasa dar nu am nimic cu oamenii care aleg sa fie asa.Pana la urma, nu religia este ''cancerul societatii''.Cat despre preoti, sa stii ca am avut un profesor de religie care era preot si era o persoana extraordinara cum rar intalnesti in zilele noastre.
Ai spus ca in loc sa se construiasca spitale si scoli se fac biserici, aici ai dreptate. Daca chiar crezi in Dzeu atunci de ce ai nevoie de biserici? Daca te rogi acasa fara sa te vada nimeni, Dzeu nu o sa-ti asculte rugaciunile? Uite la asta ma refer cand spun ca oamenii au inteles gresit religia.
Dar unii oameni chiar au nevoie sa creada in ceva si atunci vin ateii sa le spuna ca sunt prosti.Eu cred ca cu cat crezi mai mult ca ceva te va ajuta sa realizezi ceva(cum este si cazul crestinilor) cu atat exista mai multe sanse ca acel lucru sa se indeplineasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei1811):

Din cauza religiei nu o ducem noi bine? Deschide tu ochii si gandeste-te mai mult la capitalism ca asta e adevaratul motiv pentu care nu o ducem bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ma rog, nu conteaza cine a pus intrebarea, oricum sunteti de aceeasi parere.In loc sa va bateti capul degeaba mai bine ati discuta probleme importante dar cred ca deja cer prea mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incetat de mult timp sa imi bat capul cu religia sau "religiosi". unii sunt asa de spalati pe creier ca te miri cum de ajung la o anumita varsta.
oricum, dupa mintea ta, care sunt probleme importante? mai ales la voi in tara? sunt curios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, iti respect opinia.Cand spun probleme importante ma refer la: faptul ca acceptam sa fim condusi de niste maimutoi (presupun ca esti de acord cu mine), ca permitem ca tara noastra sa fie condusa din exterior de americani, ca se incearca sa se legalizeze marijoanna, homosexualitatea.Religia conteaza mai putin, nu crezi?

| Andrei1811 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand religia conduce lumea, eu sincer nu stun nici ateu nici dzeu, ateei nu cred in nimic, eu cred intr-un smecher pe care nu pot sa-l numesc dzeu, ii zic smecheru, da nu trebuie sa ma rog la el! In opinia ta porfu era super smecher sigur eu as fi avut ceva de obiectat asa e felu meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 lucruri diferite si totusi interesanta intrebare. Doctorul are grija de trupul tau in timp ce preotul are grija de sufletul tau. Daca traiesti dupa un standard cat de cat crestin doctorul iese din discutie, dar asta este o alta discutie mukt prea ampla. Raspunsul este:depinde ce este mai important pentru tine. Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand naiba a salvat un popa o viata? ce intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce naiba salveaza un popa o viata nu stiu, deci doctorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctorii sant doctori de trupuri care spun asa; noi legam; Dumnezeu vindeca.Preotii sant Doctori de suflete,carora li sa- spus; ce legati pe pa, amt. legat va fi si in ceruri, si ce dezlegati pe pamant, in numele meu., dezlegat va fi si in ceruri.

| SweetMinion a răspuns:

Nu cred ca, conteaza cine salveaza vieti,avand in vedere ca la un moment dat toti murim. Dupa un accident de masina,in sala de operatii nu te gandesti nici la preot,care chiar nu iti poate salva viata la momentul respective, nici la doctor,care se presupune ca trebuie sa isi faca treaba bine.Te gandesti daca o sa supravietuiesti,te rogi lui Dumnezeu nu preotului si nici doctorului, te gandesti la ai tai care sunt ingrijorati de moarte pentru tine. Dupa ce supravietuiesti doctorului ii multumesti o data ca ti-a salvat viata, insa lui Dumnezeu ii multumesti de o mie de ori ca te-a lasat sa traiesti. Intelegeti unde vreau sa ajung? Ca sa o luam babeste : doctorul te insanatoseste, preotul te ingroapa, Dumnezeu hotaraste la care dintre acestia ajungi.

| AnonImOO000 a răspuns:

Hristos

| Djnicnr a răspuns:

Pai doctori salveaza vieti iar popa vrea doar taxe!

| Uncais a răspuns:

Doctorii salvează vieţi, iar preoţii "vindecă" sufletelor indoctrinaţilor.

"Religia e cea cu care se manipulează oameni în masă
Şi d-asta credinţa voastră este mult prea dubioasă" - nimeni altu'

| apaplataDorna a răspuns:

Sunt 2 lururi diferite, doctorii te tin in viata, si preotii te ghideaza in viata