| AvalohAlyn a întrebat:

Doctori pentru trup exista dar cine e doctorul sufletelor? Omul se imbolnaveste trupeste dar si sufleteste.Cine il vindeca pe om la suflet? Cine e doctorul sufletului?
Consideri ca e Iisus Christos Dumnezeu doctorul sufletelor? Crezi asta?

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Constiinta, creierul, Dumnezeu si persoana ce te iubeste si iti este alaturi ca sa-ti aline durerea si sa ti-o linisteasca.

| AvalohAlyn explică (pentru RareşTPUro):

Frumos spus.E adevarat.

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ateii nu au suflet. Ei sunt un melange de atomi. atomi care s-au luat de mana si s-au civilizat de la traznetele cazute pe lacuri si mari. din cauza asta mai bine s-ar numi "trasniti"

| OOOLEOOO a răspuns:

Shamanul.

| danay72 a răspuns:

Biblia este un,, bun medicament,, pentru suflet, iar respectarea principiilor enuntate de Isus ne ajuta sa fim fericiti si impliniti.

| TheCritic a răspuns:

Doctorul sufletului tau esti chiar tu. Nu exista unul specialist. E adevarat ca sunt situatii in care o persoana, un psiholog, un preot, etc. te poate ajuta, dar cel mai mult te ajuti singur. Dumnezeu sta la baza tuturor lucrurilor dar nu le rezolva el pe toate. Ne-a dat constiinta, ne-a dat ratiune. Intr-adevar, ideea de a crede in cineva care e peste tot si care ne vede, ne aude si ne va ajuta ii ridica pe multi si ii scoate din impas, dar adevaratul doctor al sufleteului e reprezentat de propria-ti persoana. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"dar si sufleteste"... de unde stii ca asa ceva exista? Poti sa dovedesti?

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Se poate demonstra.
Un docotor a si cantarit sufletul si ar avea cateva grame. Ii demonstrat stiintific.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cine il vindeca pe om la suflet? Cine e doctorul sufletului?"
Psihologul sau psihiatrul dupa caz.
"Consideri ca e Iisus Christos Dumnezeu doctorul sufletelor? Crezi asta?"
Din ce stiu Iisus nu se ocupa cu psihologia.

| PogChamp a răspuns:

Conceptul de suflet este doar o perspectiva a mintii pentru a clasifica diverse stari psihologice. Mai impropriu spus psihologul este doctorul "sufletului"