| RAY a întrebat:

Doresc răspunsuri doar de la atei,agnostici, voi puneți pret doar pe bani?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeul lui Spinoza si sunt in aceeasi barca cu ateii si agnosticii. Dar in general am comportament de pocait: nu beau, nu fumez, nu sunt afemeiat, nu folosesc droguri, nu merg la club/discoteca, petreceri foarte rar si nu orgii/betii, nu arunc banii pe fereastra, etc.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Dar tot ce faci au un singur scop bani

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu. Banii sunt un mijloc, nu urmaresc sa devin bogat.

| Mosotti a răspuns:

Pun pret in egala masura si pe bani si pe afectiv, una fara alta nu merge, oricare din ele lipseste, e dezechilibru si nu e bine, trebuie sa fie un mix frumos, nu le poti separa!
Sa ai si afectivul satisfacut, sa fi si financiar multumit in functie de dorintele tale, si e f bine.

| LoveSleep a răspuns:

Nu, pun preț pe timp.
Si ca sa il obtin, am nevoie de bani.

Nu il pot avea cand ma duc 8 ore la munca pe zi.

| Mayhem666 a răspuns:

Bineinteles ca nu. Banii ne intretin doar in mod material, dar sunt multe lucruri care nu le poti cumpara cu bani, cum ar fi o viata mai lunga, sanatate, fericire, iubire, inteligenta, incredere, frumusete, etc.
Le poti doar "amplifica" dar nu le poti cumpara, si de obicei multe din ele sunt doar temporare, sau doar o iluzie falsa cu care ne mintim ca sa ne simtim mai bine.

| mastadont a răspuns:

Nu, sunt mult mai multe lucruri care au valoare în viață:
Respectul, încrederea, inteligența, etc.

| TristanTzara a răspuns:

Apoi, putem să ne orientăm după Piramida lui Mazlow aici, poți vedea că da bani au valorea lor, prin ei ne asigurăm nevoile de bază, dar după aceea acordăm valoare și lucrurilor ca respectul, prietenia, iubirea, grija etc.

În mare asta e adevărat la oricine îndiferent de ce ar spume sau crede, indiferent de e credincios sau necredincios.

| contsters2021 a răspuns:

Pai banii, frumusete si intelepciunea sunt cele mai importante in viata, daca le ai pe acestea nu iti mai trebuie nimic.
Banii te ajuta sa ai o viata mai frumoasa, mai confortabila si mai linistita.
Poti sa ai un confort minim si sa te consideri implinit, multumit, dar asta numai o perioada limitata, cand ai nevoie de bani pentru un transplant sau a ajuta un om sarman
vei vrea sa fii bogat.
Intelepciunea te ajuta sa te feresti de lucrurile rele, de boli prin abaterea de la ele.
Iubirea te implineste, nu iti mai trebuie nimic, ai da pana si ultimul banut pentru a fi iubit si apreciat de oameni, de femeia ta, pana la ultima ta farama de intelepciune, insa ca sa castigi aceste inimi ai nevoie de intelepciune, bani si ultima si cea mai importanta, frumusetea, pe care o pierzi cu trecerea anilor.

Deci daca esti frumos, inteligent si bogat nu mai ai nevoie de nimic, pentru ca esti iubit si apreciat din toate colturile.
Poti fi neiubit si daca le ai pe toate, dar numai daca ai un caracter jegos, insa asa cum spuneam, intelepciunea te ajuta sa ai un caracter frumos.
Ar mai putea fi oamenii invidiosi pe tine daca:
1.Cel urat nu e iubit de tine.
2.Cel sarac nu e ajutat de tine.
3.Cel prost e jignit de tine.
In concluzie, banii sunt importanti, dar mai important decat orice ban este linistea noastra sufleteasca.

| Cynthia20 a răspuns:

Ce legatura exista intre bani si ateism pentru ca eu nu o vad. Materialismul stiam ca inseamna altceva, nu dorinta de a acumula.