| anonim_4396 a întrebat:

Dragi creștini atenție nu pentru atei, nu pentru necredincioși, pentru creștini care cred că sunt creștini, am postat cum de ați renunțat voi la adevărata învățătură? de ce ați renunțat la trupul și sângele mântuitorului pentru iertarea faptelor rele? știți bine că după faptă vine și răsplată, de ce fugiți sau vă temeți de Duhul Sfânt? fără Biserică nu există mântuire, eu cred că ar fi cazul să ne trezim din amețala asta puturoasă, singur nu te mântuiești eu v-am spus părerea.

23 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Lasa Biserica si spune-mi ce stii tu despre Dumnezeu.

| citrixma a răspuns (pentru mentholinks):

Trebuie să îți explic eu? La Biserică spune preotul predica de ce aș faceo eu du-te la Biserică și vei ști mai multe decât iți imaginezi, în numele lui Dumnezeu vorbesc cei mari și învățați nu păcătosul ca mine Dumnezeu e Sfânt Sfânt Sfânt numele lui.

| AlexeHellsing a răspuns:

Care-i întrebarea?

| citrixma a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Pai dacă nu înțelegi nu mai întreba că nu vreau să îmi bat capu cu fiecare desene animate în parte. Ești copil nici nu doresc să fac chat dar tu faci, fiți oameni, toți copii care nu înțeleg comentează, m-am săturat să răspund la fiecare copil în parte vezi frate de altă întrebare pa pa.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru citrixma):

Scuze OMULE, dar de unde era să știu că asta era o întrebare retorică și tu nu căutai vreun răspuns. Data viitoare precizează și tu în întrebare un P.S. în care să evidențiezi că ești mult superiori persoanelor care își afișează pasiunle. Și, dacă eu sunt copil, tu cât ai? 50? 60? Modul în care, i-ai abordat profilul îmi spune că ești mai tânăr de cât mine.

| citrixma a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu mai comenta dacă nu cunoști întrebările nu vreau să te fac înțeles nu te-au făcut părinți?

| aabaaab3278 a răspuns:

Dar de ce ai nevoie de biserica sa te mantuiesti? Nu poti face asta si de acasa? Adevarata invatatura? Cum ai ajuns la aceasta concluzie?

| Chimied a răspuns (pentru aabaaab3278):

E usor sa stai departe de Biserica Ortodoxa, sa dai cu pietre si sa spui ca nu-ti place. Intra in Biserica Ortodoxa, ai rabdare, cunoaste Biserica si atunci fa-ti o opinie despre ea. Tu n-ai nevoie de Biserica, stai toata ziua pe canapea si vaai ce crestin bun esti tu, nu fumezi, nu bautura, nu discoteca si gata esti mantuit.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru Chimied):

Am fost si sunt in Biserica Ortodoxa, dar crezi ca daca te duci la biserica rezolvi ceva? Eu nu dau cu pietre in nimic, decat ca l-am intrebat si eu niste chestii asa cum intreaba el pe altii. La biserica ma duc rar, am planuri sa ajut oamenii cum pot eu si apoi sa merg sa ma rog.

| citrixma a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu te poți mântui acasă, nu vine duhul sfânt în casă, Duhul Sfânt este în Biserică, în altar, cum să te mântuiești acasă dacă binecuvântarea se coboară prin Duhul Sfânt în Bisercă sau nu ai știut, nici nu ai puterea să te mărturisești fără sângele și trupul mântuitorului, ști tu despre ce vorbesc că ai fost la Biserică, Binecuvântarea se coboară peste vin și pâine prin Duhul Sfânt în Biserică acasă nu există mântuire. Numa vise îți faci

| pet555 a răspuns (pentru citrixma):

Ba da, Duhul Sfant vine si acasa, daca suntem crestini adevarati. Trebuie sa mergi si la Biserica, intr-adevar, unde sa Il lauzi pe Dumnezeu impreuna cu credinciosii, pentru ca fara biserica nu poti duce viata de crestin. Trebuie sa mergi la Biserica unde este prezenta Lui si pentru a-L cunoaste mai mult. In plus, Botezul, Cina Domnului(Impartasania) se intampla in Biserica

| citrixma a răspuns (pentru pet555):

Nu te contrazic nu vine Duhul Sfânt decât în Biserică, acolo este locul lui prin Duhul Sfânt ei tu binecuvântare de o duci acasă în fiecare Duminică, în casă sunt multe greșeli, mai te scapi și vorbești urât, de exemplu alți fumează casa Duhului Sfânt este Biserică și e neântinat, schimbăți părerea că o ai greșită Binecuvântarea vine, nu suntem în același duh când ne rugăm în biserică?

| pet555 a răspuns (pentru citrixma):

Oare nu scrie in Biblie ca Duhul Sfant locuieste in noi? Asta daca suntem adevarati credinciosi. Cum sa fumezi fiind crestin? Daca vorbesti urat o data Domnul te iarta cand ii ceri iertare. Dar daca biserica este intinata? Daca cei din biserica pacatuiesc? Atunci prezenta Lui pleaca, la fel ca in Vechiul Testament. Dar din "nu te contrazic" inteleg ca nu ma contrazici. Apoi vad ca ma contrazici... Da, e important sa fim in acelasi Duh, da, trebuie ca pe langa Biserica sa avem o biserica locala, dar ne putem ruga si acasa, nu doar la biserica.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Eu nu sunt din cultul ortodox dar nu inseamna ca Dumnezeu este doar in altar, cum zici tu. Cand perdeaua templului s-a rupt, omul a avut acces in Sfanta Sfintelor. E normal ca in biserica sa te simti mai aproape de El, dar e prezent oriunde.

| aabaaab3278 a răspuns:

De ce nu poti sa iubesti neconditionat atunci cand esti iubit? De ce in biserica ta se vinde scriptura cu zece ron cand tu ai primit-o GRATIS? De ce urasti cand pretinzi ca tu crezi in iubire? De ce faci rau fratelui tau cand ar trebui sa fii alaturi de el la nevoie? De ce lasi in spate tot inclusiv familia pentru niste hartii de plastic? De ce crezi ca nu te aude nimeni cand minti impotriva creatorului si de ce crezi ca nu te vede nimeni cand furi? Oare te crezi singur pe pamant? De ce ataci tot ce nu esti in stare sa intelegi in loc sa inveti din mers? Crezi ca vei intra in imparatia tatalui daca te faci frate cu diavolul? Sau crezi cumva ca ignoranta ta va trece neobservata? Adu-ti aminte de legea atractiei si nu uita ca toti vom trece prin acelasi foc la final de drum. Schimbarea incepe cu tine.

| Oxymorone a răspuns:

Nu in felu' asta aduci un crestin pe calea cea dreapta, iar cat despre Biserica..nu Biserica in sine este problema crestinilor, ci preotii cu BMW-uri x5, lor de ce nu le mai reproseaza nimeni nimic? Spun asta pentru ca dupa cum ai formulat intrebarea, cred ca esti ortodox.

| Chimied a răspuns (pentru Oxymorone):

Cred ca problema sunt oamenii care "pun botul" la toate minciunile de la televizor. Probabil ai auzit de popa cu Maserati sau popa care cere bani pentru inmormantare, dar ai auzit de parintele Nicolae Tanase? Nu prea cred, deoarece sunt promovate doar minciuni si anti-modele.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Oxymorone):

Deoarece una din invataturile crestine spune sa nu judecam pe preotii.

| citrixma a răspuns (pentru Oxymorone):

Tu dacă nu ai cunoștință de Biserică de ce vorbești cucon sau cucoană? Tu dacă nu ești creștină de ce vi cu răspunsuri ești paranoica sau nai citit textul?

| Oxymorone a răspuns (pentru Chimied):

Pe mine nu ma intereseaza parintele Nicolae Tanase, ai inteles gresit. Raspunsul meu se referea in general la preotii ortodocsi, intr-un ocean plin de pesti morti, a mai ramas un singur peste care incearca din rasputeri sa supravietuiasca in haosu' ala muribund. Sper ca intelegi.

| Oxymorone a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Care,bineinteles,a fost scrisa de preoti. laughing E ca si cum as incepe sa lucrez la propriul magazin si as vinde marijuana, dar mai intai as pune pe usa de la intrare : Nu ma judecati pentru ceea ce vand! Pace. Corect?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Oxymorone):

Corect, nu te contrazic. Dar ca orice alta invatatura, ca si crestini, nu o putem contesta datorita conduitei. Eu oricum am o atitudine indiferenta cu privire la bogatasii. Treaba lor cum fac banii, cum se descurca, nu ma intereseaza.

| Arjunaa a răspuns:

,,Datoria''lor este sa ceara si a nostra sa dam!? https://www.youtube.com/watch?v=VXzKWnB5SUc&feature=autoshare