| RAY a întrebat:

Dumnezeu a creat pamantul ca sa iti testeze creatia iar cei care trec testul merg in rai? dar dumnezeu stie rezultatul dinainte sa te nasti? ce parere aveti despre a face parte din acest experiment a lui dumnezeu?

7 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Nu e absolut deloc un test. Dumnezeu a creat pamantul pentru om ca sa locuiasca aici si sa se bucure de el. Iar tot omul care va raspunde dragostei cu dragoste înapoi va moșteni pamantul în comuniune cu ceilalti oameni și Creatorul lui.

| RAY explică (pentru EestiSodalane):

Nu e adevarat, la sfarsitul vieti dai socoteala lui dumnezeu

Romani 14:12 VDC

Așa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuși lui Dumnezeu.

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Normal că dai socoteala, dar asta nu înseamnă că e un test.

| Mosotti a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dzeu ala a creat pamantul ca sa-l facem noi praf, ca asta am facut, nici vorba.
Fi serios, asta cu dzeu e inventata de smecheri sa manipuleze fraierii.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mosotti te consideri un subiect bun de urmarit non de catre creatorul universului?

| RAY explică (pentru RAY):

Stop

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu, ca daca cineva ne-a facut, stie deja cum sunt, nu mai e nevoie sa ma urmareasca, stie si ce voi face, ca doar el a programat cum reactionez la anumiti stimuli de mediu.

Daca zice "l-am facut pe prostu` alade Mosotti sa aiba pofta ridicata de dulciuri si foame sus, si stiu si cu ce cantitate se potoleste cam", nu mai e nevoie sa vada daca te duci la cofetarie sau nu.