| xerxes1 a întrebat:

Dumnezeu a facut un copil cu Maria chiar daca aceasta era casatorita cu Iosif.
Maria a fost luata la cer sa stea cu cu Dumnezeu, Iosif nu.
Vi se pare corect?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Acuma nu toți au avut „onoarea" să se facă șogori cu dumnezeu, numai Iosif.
Maria a fost luată-n cer ca să stea cu cu lui dumnezeu.Și așa o apărut cristi. happy. De asta-i fain să fi dumnezeu. Să ai puterea să iei pe oricare femeie atrăgătoare să o duci în cer și apoi... cu cu... happy

15 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eh si tu; si Maria Magdalena a fost iertata, tot pentru ca "a intrat la ea Sf. Duh, ioh, ioiiiii, oh my good etc, etc.winking laughing

| xerxes1 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Poate ii face un fratior lui Iisus, sau o surioara.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru xerxes1):

Tot din categoria LGBT!?winking laughing

| DeyCj a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Păi probabil că l-o mustrat conștiința pe dumnezeu că s-o făcut șogor cu un pământean laughing).

| AliGab a răspuns:

Numai idiotenii scot unii oameni...nici macar nu stii toata 'povestea" si te bagi in seama ca musca'n lapte

| xerxes1 explică (pentru AliGab):

Nici nu am spus toata povestea, ca oitele nu sunt inca pregatite sa o inteleaga.

Răspuns utilizator avertizat
| Golyat18 a răspuns:

Amantii astia...

| LOVW a răspuns:

Erezie totală!
Biblia nu învață acestea, sunt complet niște minciuni.
Nu știu de unde ai auzit acestea dar sunt niște mari blasfemii.
Probabil de prin legende sau basme băbești, știu că este o învățătură care susține că Iisus a fost căsătorit cu Maria Magdalena și a avut copii, nicidecum!
Mai sunt și evangheliile false, a lui Toma, Iuda, etc. care sunt doar povești.
Ce ai scris mai sus nu sunt adevărate, iar cu privire la Iosif nu s- a comis o nedreptate fiindcă Maria nu s-a înălțat la cer.
Maria a mai avut copii, dar nicidecum cu Iisus.

| xerxes1 explică (pentru LOVW):

Sa nu confundam Mariile din Biblie.
Au fost 3( Ioan 19:25)
Maria sotia lui Iosif care a facut un copil nelegitim( Iisus) cu Dumnezeul biblic.
Maria Magdalena sotia lui Iisus.
Maria Cleopa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru xerxes1):

"Maria Magdalena sotia lui Iisus." Unde, in biblie spune asa ceva? Lumineaza-ma, te rog!

| LOVW a răspuns (pentru xerxes1):

Ok, au fost trei Marii, dar Biblia nu învață că Iisus a avut o soție sau copii.
Ea a fost vindecată de Iisus și L-a urmat, apoi a stat lângă crucea Lui, a mers la mormântul Lui cu celelalte femei.
Evanghelia după Filip care este gnostică a fost scrisă după moartea lui Iisus când s-a făcut un fel de mixaj care nu era bun pentru nimeni.
Maria Magdalena nu a fost căsătorită cu Iisus, iar El nu s-a căsătorit cu nimeni.
Există canonul biblic, cu care măsurăm cât de adevărată este o învățătură.
Nici Biblia nu învață aceasta și în plus nu e logic.
Apocrif vine din grecescul,, ἀποκρύπτω — apokripto,, care înseamnă ceva secret, nesigur ) cărțile acestea nu sunt sfinte fiindcă nu au avut inspirație divină și sunt multe erori, sau povești.
În popor s-a vorbit despre viața lui Iisus, o fi venit cineva și le-a istorisit celorlați ce vis a avut el sau ce a auzit el din apocrife, că Iisus s-a căsătorit.

| xerxes1 explică (pentru LOVW):

NT este inventat de Saul din Tars un criminal notoriu jumatate evreu jumatate roman care intr-o criza de epilepsie ar fi avut o viziune.

| xerxes1 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

In evangheliile gnostice.
De fapt au fost 18 evanghelii, biserica le-a eliminat pe cele incomode.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru xerxes1):

laughing de acolo putem extrage chiar si adevaruri despre mitul biblic.