| Genesis2014 a întrebat:

Dumnezeu are,,nevoie"de asemenea palate aurite?
Până si strainii au descoperit ce măgării se fac, cu scopul controlului si indobitocirii poporului român!
http://www.youtube.com/watch?v=jpzqw_4UahM

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Iată răspunsul Bibliei: "Dumnezeul care a făcut lumea şi toate lucrurile din ea, El, care este Domnul cerului şi al pământului, nu locuieşte în temple făcute de mâini" - Faptele 17:24

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

La câţi creduli, pardon crecinciosi sunt în ţara asta... nu au loc într-o singură biserică şi d'aia! În curând fiecare familie va avea biserica propriehee hee
Sunt "mândru" că sunt român şi că trăiesc într-o ţară atât de..."evlavioasă"hee hee

| William a răspuns:

''Milă voiesc, iar nu jertfă'' (Matei 9:13)

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Nu,de fapt nici lui Dumnezeu nu ii place asa ceva.Dar Biblia vorbeste ca in ultimele zile crestinatatea avea sa traiasca intr-un lux nerusinat. Apocalipsa18:4-8

| milan9 a răspuns:

Cea mai repetată minciună din ultimii ani este că românii ar fi cei mai religioși din Europa. Evident că nu sunt, pentru că deși suntem înregistrați ca 90% creștini, suntem creștini nepracticanți. Da, probabil avem creștini practicanți vreo 10%.

La întrebarea: "Sunteți creștin-ortodox?" Răspunsul nu are însă aceeași valență. În mintea noastră "da" înseamnă că sărbătorim Nasterea Domnului (popular "craciunul", prin îmbătare) și Paștele (asemenea) la fel ca și fiecare ocazie de a bea în timpul anului. Pentru occidentali, "da" înseamnă mers la biserică duminică de duminică. Trimis copiii la școli speciale de pe langă biserici în timpul liber (summer-school religios), ceea ce evident că nu e adevărat. Deci nu suntem prea multi "ortodocsi" in tara asta.

| milan9 a răspuns:

Românii construiesc o biserică la 3 zile pentru că, spre deosebire de celelalte organisme (de stat), BOR este mai puțin coruptă și chiar face cu banii ceea ce zice că vrea să facă. Așa ajung să se construiască 112 biserici într-un an. Sunt multe? Sunt puține? Nu știu. Dar ce știu este că nimeni nu s-ar supăra dacă statul român ar lucra la fel de eficient ca și BOR.

La numarul acela mare de biserici inaintat de BBC intra cu siguranta toate chiliile si bisericutele de pe la sate, alea vechi, alea construite pentru satucuri de 20-30 de familii unde preotul ajunge prin rotatie o data pe luna poate. Cate satucuri avem in Romanica? Multe... deci si multe biserici mai mici, sub media de inaltime si greutate cu care ne-a obisnuit presa sa ne prezinte...

De fapt acelea mici si modeste sunt cele mai frumoase, mai sfinte... happy

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

INCREDIBIL,CÂTĂ INDOBITOCIRE!
milan9 a scris mai sus ca BOR nu este corupta si cu banii dobanditi face exact ceea ce,, spune''!
In ce țară trăiesti copile? In Romănia in nici un caz! cuvintele sunt de prisos!

| milan9 a răspuns:

E adevarat "Domnul cerului şi al pământului, nu locuieşte (DOAR) în temple făcute de mâini" deoarece evreii asa credeau, facand abstractie de prezenta lui Dumnezeu in viata lor si comitand pacate...
Profetul a vrut sa spuna atunci ca Dumnezeu nu este doar intr-un singur loc, el este peste tot si nu poti face abstractie de El.
Daca este in orice loc, cum n-ar fi prezent atunci si in Biserica, locul in care vin atatea suflete la rugaciune...

Sa ne aducem aminte că Acelaşi Dumnezeu i-a îndemnat pe evrei să-şi construiască Sfânta Sfintelor, Cortul Marturiei, sau, uriaşul Templu din Ierusalim...

| Moisie a răspuns:

Se pare ca tu nu stii ca romanii nu i se inchina lui Dumnezeu, ci "dumnezeului veacului acesta" (adica veacul Noului Testament) si cum acest "dumnezeu" care singur se recunoaste in Apoc 22:16 ca este Lucifer, mai este numit si Satan, iarv faptul ca Satan are nevoie de palate aurite si aiurite... mi se pare lucrul cel mai normal!
Asa ca daca intelegi realitatea aceasta, nu trebuie sa fi mirat de porcaria imensa pe care hotii din politica o incurajeaza, pentru ca daca furi totul macar sa oferi prostilor care se lasa furati... speranta ca dupa ce iti umbla mii de viermi prin gura si prin ochi, vei fi cu adevarat fericit!

| HowdidIgethere a răspuns:

E o tabla acoperita, prostane, doar nu crezi ca e biserica acoperita cu tabla din aur.

| ADN30 a răspuns:

Locurile în care se adunau congregaţiile din secolul I în vederea închinării nu erau clădiri cu o arhitectură încărcată, asemănătoare multora dintre bisericile de azi ale creştinătăţii. În majoritatea cazurilor, primii creştini se întruneau în case particulare (Romani 16:5; 1 Corinteni 16:19; Coloseni 4:15; Filimon 2). Deseori era folosită camera de la mansardă sau camera de sus dintr-o locuinţă particulară. De fapt, într-o cameră de sus s-a ţinut Cina Domnului. La Penticostă, tot într-o cameră de sus au fost unşi cu spirit sfînt cei 120 de discipoli. — Luca 22:11, 12, 19,  20; Faptele 1:13, 14; 2:1–4; 20:7, 9.

Crestinatatea din zilele noastre nu se dovedeste a face parte din continuatorii lui Isus.