| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu are religie sau e independent de ele? Ma refer la Creatorul Universului.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,intotdeauna s-a identificat cu o forma de inchinare.In vechiul Israeul, s-a identificat in mod clar cu poporul.Isaia43:10-12.Apoi in primul secol si azi se identifica cu o religie. Fapte15:14,17 arata ca Dumnezeu a ales un popor numit cu numele sau.Azi e usor de identificat cine sunt cei care poarta numele lui Dumnezeu.

| T0T a răspuns:

Dacă Dumnezeu există nu ar trebui să aibă religie altfel ar fi o discriminare în masă.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

Numai creştinismul are vreo 39000 de culte, secte gresite si fiecare cuprinde teorii ce le exclude pe celelalte.

| milan9 a răspuns:

...Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| sublime89 a răspuns:

Daca nu are religie, atunci ar insemna ca nu e un zeu din religiile noastre, deci toate credintele din lume sunt false, bazate pe zei inexistenti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu este unul singur. Toate religiile spun la fel. Poruncile (legile ordinare si normative )sunt aceleasi.Fac trimitere la Mirce Eliade care a scris istoria religiilor.Pamantul este populat de multe populatii care se diferentiaza prin rase, locatii, etc. dar sunt asemenea prin numarul de cromozomi. (se zice ca 47 -parca).Nu mai stiu, am trait un ciclu chinezesc complet, care in acceptiunea lor este de 60 de ani.
Daca admitem ca Universul a fost creat, este evident ca de un singur Dumnezeu, altfel s-ar fi certat intre ei si se omorau, apoi tot unul ramanea.
Religiile au toate aceeasi legislatie, ele au fost inspirate de acelasi Dumnezeu, pentru toate populatiile (ca principiu legislativ).
Dumnezeu este suma perfectiunilor si imperfectiunilor aparente) universale.A creeat mai multe rase umanoide, si cred ca a gandit bine caci in sistemul geno-cromozonial, am fi devenit in final clona aceluiasi stramos, neviabil. Dumnezeu este independent de religii, religiile sunt toate dependente de acelasi Dumnezeu!
Ca o Religie sa existe este obligatoriu sa existe si diavoli(in fapt dispute ) caci daca toata lumea am fi de acord asupra tuturor lucrurilor, am fi clone, ar disparea DEVENIREA, ar disparea deci transformarea si VIATA deci.
Va trebui sa ne luptam intre noi ca sa traim. Daca cadem la invoiala suntem ca si morti. Daca ne certam prea tare intre noi, sigur Dumnezeu va gasi alta CALE.
Ma abtin sa mai fac alte comentarii ca sa nu devin subversiv, desi eu mi-am cam mancat malaiul'

| Anonimuserr a răspuns:

Creatorul universului conform teoriei religioase este Dumnezeu. Dar conform altor teorii universul s-a creat singur prin marea explozie Big Bang. Deci depinde în care teorie să crezi.

| Dorugar a răspuns:

Buna intrebare!
Pai daca Dumnezeu ar avea si El un Dumnezeu atunci noi in cine ar trebui sa credem si pe cine sa slavim?
Pe Dumnezeu, sau pe SupraDumnezeu?

Prin urmare este evident ca Dumnezeu este ateu, pentru ca el fiind unic nu are un Dumnezeu in care sa creada.
In concluzie se poate afirma ca ateismul este Calea lui Dumnezeu.
Deci cine vrea sa urmeze calea lui Dumnezeu trebuie sa devina ateu care crede numai in STIINTA, adica in Legile lui Dumnezeu.
Nu vi se pare asta un paradox?

| ada92 a răspuns:

Din Matei 28:19-20 intelegem ca Isus si-a indemnat discipolii sa invete oameni din toate natiunile si sa-i boteze, astfel ei urmau sa aiba un anumit mod de inchinare adica sa apartina unei religii. Trebuiau sa "respecte tot ce le-a poruncit." Dumnezeu. (In prezent sunt multe religii care doar pretind ca sunt crestini dar nu respecta Cuvantul lui Dumnezeu ci mai degraba traditii si obiceiuru) Isus a spus ca adevaratii sai discipoli vor fi recunoscuti indeosebi datorita iubirii pe care o vor manifesta unii fata de altii, adica fata de colaboratorii in credinta (Ioan 13:35 Gal. 6:10). Pentru a dovedi aceasta iubire, trebuie sa studiem si sa aplicam Cuvantul lui Dumnezeu si sa ne intrunim cu alti slujitori ai lui Dumnezeu ca sa-i aducem inchinare.

| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Dumnezeu nu are religie, oamenii au religie ( o serie de reguli morale si spirituale create de ei sub influenta divinitatii ). Creatorul universului nu are treaba cu noi momentan, ne.a creat si ne.a lasat sa vada daca ne descurcam

| Dorugar a răspuns (pentru Superdumnezeuomniscient):

Zau? Tu esti creat de Dumnezeu?
Curios!
Pina acum credeam ca absolut toti oamenii au fost creati de parintii lor!
Se pare ca tu esti o exceptie! Sau esti atata de omniscient incat nu stii nici macar acest lucru elementar

| Semloh a răspuns:

Dumnezeu nu are o religie, El nu este o religie.
Religia a fost creata de oameni. El e o fiinta ce traieste in afara timpului si spatiului.
Daca am incerca sa privim putin mai atent am vedea ca stiinta si biblia nu trebuiesc separate, ele se explica una pe cealalta.
Bing bangul e descris ca o ciocnire a doua particule subatomice, care au creeat o explozie(lumina puternica) si de aici a inceput materia: Geneza1.3 Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
in fine daca vrei putem vorbi mai multe in privat : https://www.facebook.com/uzumachi.sebastian