| FaraNume1245 a întrebat:

Dumnezeu e atotputernic, atotstiutor si atotorice. El face n lucruri doar pentru a ne testa. Dar, el fiind atotstiutor, nu stie dinainte cum vom reactiona la test?

32 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu încearcă pe nimeni, conform Bibliei. Iacov1:13.

| FaraNume1245 explică (pentru danay72):

Atunci de ce a lasat Dumnezeu sa existe raul, Satana, "diavolii" si alte minuni?

| danay72 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Satan a fost un heruvim bun la început. Dacă Dumnezeu îi distrugea pe ei și pe demoni, ceilalți îngeri buni ar fi putut zice ca ii distruge pentru ca au dreptate. De aceea, a trebuit ca timpul sa arate cine are dreptate. Satan a susținut ca oamenii se pot guverna singuri fără ajutorul sau. Dar timpul a demonstrat ca nici o guvernare nu a satisfăcut necesitățile reale ale oamenilor. Dar Dumnezeu, în curând va pune capăt acestei răzvrătiri. Psalmi37:9-11.

| FaraNume1245 explică (pentru danay72):

"ceilalți îngeri buni ar fi putut zice ca ii distruge pentru ca au dreptate", dar, Dumnezeu fiind atotstiutor stia ce vor zice ingerii daca ii distrugea pe Satan si pe demoni.

| danay72 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Deși poate, decide sa nu îl folosească.Așa cum posesorul unui aparat de radio poate asculta ştirile din diferite părţi ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că şi face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul şi apoi să aleagă postul. La fel, Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte dinainte evenimentele, dar Biblia arată că El se foloseşte de această capacitate în mod selectiv şi aşa cum consideră necesar, cu o cuvenită consideraţie faţă de liberul arbitru cu care şi-a înzestrat creaturile umane. Geneza 22:12; 18:20, 21.

| RAY a răspuns:

E amenzic find asa batranel uita fiule asa ca isi repeta testele, trebuie sa ne respectam batrani indiferent cat de amnezici sunt, nu asta e problema si cand un nebun se arunca in aer si omoara nevinovati

| Clorox a răspuns:

Cine stie...

| VelaJohnny a răspuns:

Daca e sa testeze pe cineva, nu o face pentru el. Exemplu e cu Iov, slujitorul sau. Satan a spus ca daca va trece prin anumite incercari, nu-i va mai ramane loial lui Dumnezeu. Dumnezeu a avut incredere in el, si a permis sa fie incercat, tocmai pentru a ii arata lui Satan ca se inseala, in timp ce Iov credea ca toate acele necazuri veneau din partea Creatorului, fara sa aiba habar de ce se intampla in domeniile spirituale. Citeste cartea Iov daca vrei detalii.

| FaraNume1245 explică (pentru VelaJohnny):

Am citit-o dinainte.
Te-ai cam abatut de la intrebare. Dumnezeu fiind atotstiutor, nu stia dinainte ca Iov ii va ramane loial? Daca da, atunci de ce nu i-a explicat lui Satan asta?

| UnOmModest a răspuns (pentru VelaJohnny):

Adica dumnezeu si satana au facut un pariu, iar iov era calul de curse, asta e tare de tot happy! Lui dumnezeu ii place sa ''joace'' ca zic asa, la pariuri, ca sa vezi. Ia stai putin asa, daca Iov era cel mai bun om de pe pamant, satan l-a vazut si a vrut spre deliciul sau sa faca un pariu cu dumnezeu, demonstrandu-I ca Iov va ceda, bun pana aici. Mai departe stim amandoi cum decurge actiunea (stiu ca o sa-mi reprosezi ca nu stiu, dar na. preventiv am venit pregatit). Atunci explica-mi cum se face ca dumnezeu care ca un bun stapan ce vrea binele lui Iov si al omenirii, sa se foloseasca de Iov (care fiind cel mai bun om rezulta ca nu trebuia sa pateasca nimic, sa nu indure suferinta, pentru ca D E C E I N B I B L I E S P U N E negru pe alb ca doar ce-i pacatosi vor avea parte de necazuri nu cei drepti? Sau cum e? Unii dintre ceidrepti cand se nasc traiesc iadul pe pamanat si raiul in ceruri si majoritatea(nu generalizez) norocitilor traiesc raiul pe pamant si dupa iadul? F u c k the logic!) DOAR pentru a vedea daca acesta ii este loaial, si il tortureaza, pentru ca dumnezeu se pretinde a fi iubitor de oameni si aparator al celor buni si nu ar trebui sa-I torutreze pe pamant doar spre deliciul sau de a vedea daca ii sunt sau nu loaiali, pentru daca face asta isi incalca propriul cuvant se autoanuleaza bunatatea persoanei Lui(acum tu imi vei spune ca ii lasa sa sufere sa vada ei daca nu renunta la El, pai iti spun eu, ti se pare normal ca El sa-I torureze pe supusii sa-i ca vada daca-I sunt loiali, sau ti se pare normal sa-i tina ascultatori prin intelegere si pe cai pasnice, ca doar sunt oameni buni, nu rai). Si este de subliniat faptul ca asa zisul Iov a trait inainte de Iisus Hristos, asa ca nu imi poti spune:’’pai da, stii, asa cum Iisus a suferit pe cruce, sufera si Iov ca El, pentru a ajunge la desavarsire.’’, ei?
Asa si daca ar fi sa o luam din perspectiva hristica, este batut in cuie ca, daca Iisus Hristos a suferit, omul bun trebuie neaparat sa sufere si el? Adica, te rog arata-mi logica in chestia asta.
Si chiar daca Dumnezeu si fiul sau sunt atat de buni, de ce raman cu gandirea ca oamenii buni trebuie sa sufere, sa fie testati(daca ei sunt buni siasculta de cuvantul lui dumnezeu, doar ca sa aiba certitudinea dumnezeu ca cineva isi aminteste de el si ca nu e inexistent in interiorul oamenilor, pai daca-I asa este grav, deorece nu mai conteaza daca tu crezi sau nu ca exista dumnezeu conteaza doar sa faci bine si atat) la fel ca Iisus Hristos, pai unde mai este iubirea atunci, si tu imi vei spune acum:’’este in ceruri’’. Aha si pana omul ajunge in cer (care nici macar nu ai certitudinea CA EXISTA, sti doar dintr-o carte scrisa de mana omului, doar n-a scris-o isnusi dumnezeu laughing si din auzite, pai scuza-ma daca este asa inseamna ca esti in bezna totala (fara jignire, imi spun punctul de vede, esti si tu la randul tau liber sa ti-l spui pe al tau), sa revenim, pana ajunge in cer traieste iadul pe pamant, hmm… interesanta idee, interesanta!
Ceea ce ti-am spus eu se refera la lipsa de logica din treaba asta pe care tu o promovezi, stai ca-ti explic:: Dumnezeu e bun si nu vrea pieirea celor ce cred in el, dar pe de alta parte ii tortureaza ca se scoala intr-o diminieata si zice: ‘’Hai ca am chef de putin divertisment astazi, ce-ar fi sa-I supun unor suferinte cu toate ca-s oameni buni, sa vad daca ei cred mai cred in mine, ooo asta imi place, a da, si daca scapa cu viata de suferinte supusii mei si ma intreaba cu se aleg, eu le spun cu viata vesnica, ha ha ha’’. Si de ce ii testeaza sa vada daca ei cred in El, ca sa fi OM BUN trebuie neaparat sa ai credinta in dumnezeu sau alta divinitate sau ce o fi, eu zic contrariul, de ce? Pai este la mintea cocosului, este dovedit ca nu-ti trebuie credinta intr-o divinitate ca fi un altfel de om, si da recunosc iti trebuie credinta in BINE, si daca nu ma crezi testeaza pe pielea ta, poate asa te convingi.
Iar din ce relatezi tu si bilbia (cartea lui Iov) si din explicatia ta pe baza cartii lui Iov resiese ca dumnezeu este bun dar nu este bun(ajung la concluzia asta pentru ca ma gandesc logic ca tu ai spus ceva ilogic si cartea lui Iov la fel).
Si inca ceva (nu o voi spune ca o insulta ci ca pe un sfat), incearca sa gandesti ce citesti, atunci cand citesti bilbia, pentru ca din cate vad, desii ai citit-o nu intelegi mare lucru din ea (nu e o jignire este o afirmatie), iar in rest, cam atat. La revedere!

| UnOmModest a răspuns (pentru UnOmModest):

Am vrut sa spun spre sfarsit: ''Iar din ce relatezi tu si blilia'', am corectat.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci iahve nu stia ce va face iacov din moment ce a facut un pariu cu satanel a?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Cine zice ca a fost pariu? Biblia nu. Una e sa demonstrezi contrariul a ceva, alta e sa faci pariu pe baza acelui lucru.
Legat de ce ma intreba userul care a postat intrebarea, raspund tot aici. „de ce nu i-a explicat lui Satan asta?" - intre Satan si Dumnezeu nu e o relatie de genul „Satan, fiule, stai sa iti explic cum stau lucrurile (...)" si Satan sa raspunda „Da, ai dreptate!". Satan a contestat integritatea tuturor slujitorilor lui Iehova, si ca singurul motiv pentru care o fac e pentru ca primesc binecuvantari, pentru ca o duc bine, insa daca trec prin necazuri inceteaza sa ii mai slujeasca lui Dumnezeu. Evident ca o astfel de controversa, pentru a fi rezolvata, trebuia demonstrata. Detaliile astea sunt date in primele doua capitole ale cartii Iov. Degeaba mi se tine mie teorie ca nu citesc cu atentie, punandu-mi mintea la contributie.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Da dumnezeu stia rezultatul si totusi tia lasat mana de pe iacov

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

E adevarat, si-a luat „protectia" de pe el, insa nu de tot. Nu a permis sa se atinga Satan de viata lui, ci doar asupra lucrurilor din jur sa aiba influenta. La urma, a fost binecuvantat dublu. S-a meritat cateva saptamani (probabil, parerea mea) de chin pentru zeci de ani de zile tihnite si linistite.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu am impresia ca iahve nu stia ce va urma, daca citesti vei vedea asta, el nu a fost sigur de ce va face iacov asa cum nu stia unde e adam si eva in gradina edenului

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Poate ca e cum zici tu, ca nu si-a folosit prestiinta pentru a cunoaste ce va fi. N-am chef sa mai fac cercetari in acest sens.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te inteleg man, dar ma bucur ca macar miai raspuns, vezi si tu ca iahve are si el amnezie cateodata

| FaraNume1245 explică (pentru VelaJohnny):

Iov era un om "fără prihană şi drept; se temea de Dumnezeu şi se ferea de ce este rău.". Totusi, Iov avea slugi. Nu mi se pare ca esti un om drept avand alti oameni drept slugi. E o contradictie si o greseala de logica mare, spun eu.
Revenind, in "Cartea lui Iov" sunt omorati zeci de oameni si animale, doar pentru a-l testa pe Iov. In plus, i-au murit copiii si Dumnezeu nu a facut nimic in legatura cu asta. Dumnezeu il apara doar pe Iov, dar lasa restul oamenilor sa moara. Mi se pare absurd, imoral si ilogic ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand biblia a fost scrisa oamenii nu erau chiar asa de intrebatori si deschisi la minte. Sunt o gramada de greseli de logica etc la fel ca si oricare alta carte cu povesti fantastice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate sa fie cu cateva greseli, poate nu se potrivesc toate numerele sau numele unora, dar asta este si din cauza traducerii deficitare.
Anyway Biblia este o carte religioasa, ea nu este una stintifica ca sa ai pretentii, de ex ca toate numerele sa fie exacte, nu poti sa iei totul literalmente.
Alt ex Psalmii sunt poezii, Pildele sunt pilde

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt cateva gresesli sunt multe greseli. La vremea ei era considerata cartea care le are pe toate adevarate, inclusive partea de stiinta inglobata in ea. Stiinta pe vremea aia era explicata prin religie in multe aspecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. SI?
Cum ziceam, nu vreau sa fac apologetica, pentru ca nu se poate cu cei de pe TPU asa ceva...
Iarasi zic, Biblia ii o carte religioasa, ea te invata cum sa traiesti pe acest pamant si ce sa faci sa ajungi in Rai, accentul principal fiind credinta, daca o iei pe partea logica atunci vezi partea aceea mentionata de tine cu greselile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar trebuie sa iei totul pe partea logica. daca consideri biblia ca fiind o carte dupa care oamenii vor sa traiasca. Asta at insemna ca toti care traesc dupa biblie sunt niste idioti (ceea ce nu e departe de adevar). Sa faci bine sa fii om bun nu vine din faptul ca trebuie sa iti fie frica de cineva ci trebuie sa vina din tine din conditia ta umana. Esti o persoana buna nu pentru ca tie frica de D-zeu ci pentru esti genuine o persoana buna fara sa fi auzit vreodata nimic despre religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ziceam, nu vreau sa fac apologetica PUNCT
Daca nu sti ce inseamna consulta un DEX

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga stiu ce inseamna foarte bine. Tu ai inceput apologetica asta si tu esti cea care nu vrei sa faci apologetica. Citeste tu in DEX ce inseamna ipocrit. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul folosit de tine nu potrivit ( a testa)
Daca citesti Ioan 15, vei putea vedea, ca Dumnezeu vrea sa curateasca mladita sa aduca rod.
Aviz celor bagareti. Nu vreau sa fac apologetica!

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmModest a răspuns:

Sa stii ca atat credina credinta crestina, bilbia in anumite privinte(care sunt cam multe la numar) dau dovada de ilogism, mai pe romaneste: ''se bat cap in cap''. Daca credinta crestina si biblia erau si sunt atat de infailibile, ele nu pretinzand adevaratul absolut, ele chiar fiind adevarul absolut, de ce oamenii incep sa-si puna intrebari, si nu orice fel de intrebari, intrebari la care nu ca nu gasesc raspuns, dar orice raspuns ar gasi nu se potriveste, de ce? Ca doar religia aceasta si cartea ei iti promit adevarul absolut si desteptarea, parca asa e, nu? Pentru ca orice raspuns este ilogic, si exista totusi un raspuns simplu, la toate intrebarile ce prezinta dileme majore si anume: Majoritatea pasajelor din bliblie sunt fara sens, punct.
Sau hai ca-ti mai dau un raspuns: poate ca stie care-ti este sfarsitul, insa doar priveste ca un bun spectator si nu se implica ca un bun jucator, pe scena vietii si te lasa cum ar veni singur pe teren, spre deliciul Lui, pentru a vedea cum te descurci singur? Nu stie nimeni asta, de aceea o mai spun inca o data, este prostesc sa te iei dupa n si n persoane care-ti baga pe gat credinta, cand si ei au auzit de la altii si altii de altii si sirul contiuna la nesfarsit. Pentru ca daca stai sa te gandesti putin este logic, chiar crezi ca oamenii care au propovaduit si propovaduiesc biblia stiu ei sigur de existenta raiului si a iadului? Sunt ei atat de inzestrati intelectual (spun ''intelectual'' deoarece aici vorbim de capacitatile mintii pentru a putea intelege anumite lucruri, pentru ca nu poti gandi cu inima si chiar daca simti anumite chestii foarte profund, tot ai nevoie de ratiune pentru a le intelege si pune in practica, pentru ca una este sa simti si alta sa intelegi(cu mintea intelegi), iar ambele trebuie sa coexiste, nu?) incat mintea lor poate cuprinde chesti, care mintii omului actual ii sunt limitate (si cand spun aceasta chestie ma refer si la profeti, chiar crezi ca profeti acum mi si mi de ani erau mai evloluati la nievelul creierului decat omul din ziua dea azi, sau imi vei spune tu: ''da stii, dar ei au simtit chestilea acestea de la dumnezeu si li s-a aratat chiar El pe strada, ma intelegi?) adica revelatia pe care ei au avut-o bate ratiunea si logica acumulata si dezvoltata in mi si mi de ani, si nu poate fi un semn al unei boli psihice sau o inselatorie? Si de ce este nevoie neaparat sa-i cred pe preoti (iar aici nu jignesc generalizand si spun doar ca ei nu stiu totul sau nu stiu mai mult decat oamenii de stiinta, atata tot, sa nu se inteleaga gresit) cand spun cu tarie anumite chesti cu privire la sensul vietii, aparitia vetii in univers si evolutia sa, caci ei sunt niste oameni pana la urma ca mine si ca tine si nu oameni de stiinta care au studiat temeinic folosindu-se de ratiune si logica pentru a obtine rezultate verosimile, iar din punct de vedere spiritaul sa stii ca nu chiar toti preotii sunt ingeri (inca odata se intelege, ca nu generalizez) pentru ca si ei sunt niste simpli oameni ca noi si poate unii sunt mai slabi sau mai rai decat altii care nu profeseaza in acest domeniu(mi se pare o mare tampenie sa-l consider mai evoluat spiritual(adica mai bun pe romaneste) decat tine daca este preot, ca na, tot om e si el). Si este oare batut in cuie ca toti preotii si adepti crestinismului(pana si profetii care au fost inainte cu mi de ani in urma) detin in mare parte adevarul? Nu, eu cred ca nu este batut in cuie, deoarece daca tu cauti cu tarie sa afli raspunsul la sensul intregii creatii, apelezi prima si prima data la ratiune si logica(de ce? Pentru ca-s plauzibile si dovezi ai cacalau), nu la ce a spus profeti de acum mi de ani, care poate nu aveau ce face si au scris din lipsa de ocupatie. Cam atat am avut de spus, la revedere!

| AlexMarian17 a răspuns:

Da.