| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu e independent de orice religie sau cult.Si e același pentru toți,nu face diferente intre rase,sex, etnie sau religie.E doar Creatorul Inteligent și Superior, o Forță Inteligenta și Superioara.Cum comentați afirmația? E adevărat?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru Dumnezeu TOTI oamenii sunt egali dar Dumnezeu spune CLAR ca are un popor deosebit pe pamant care executa anumite lucrari pe planeta pentru EL.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Vrei sa spui ca pentru Dumnezeu suntem toti la fel? Nu cred, mi se pare o prostie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mi se pare o afirmatie idiotica care pleaca de la presupunerea ca toate religiile lumii gresesc despre cum e Dumnezeu. De ce ai face presupunerea asta? Pe ce baza? Presupunand ca Dumnezeu exista de ce sa nu existe si o religie care are dreptate despre cum e Dumnezeu?
Si de unde stii ca, citez, "nu face diferente intre rase, sex, etnie sau religie"?
L-ai cunoscut? Ti-a spus El asta?
Acum tu o sa zici: "pai nu dar asa mi se pare mie normal"

Si eu o sa zic: "exact, asa ti se pare tie normal. Dar ce-mi pasa mie de parerea ta? poate altuia i s-ar parea normal ca Dumnezeu sa faca discriminare pe baza de rasa. De ce nu? N-ai de unde sa stii cum e Dumnezeu".

Si deci aici e problema, daca Dumnezeu nicio religie nu are dreptate despre cum e Dumnezeu atunci o sa fie imposibil sa aflam vreodata asta si ar fi idiotic sa ne dam cu parerea despre cum poate fi ceva atat de trancendental ca Dumnezeu. Daca vrem sa stim ceva despre cum e Dumnezeu ar trebui ca El sa se releveze noua. Sa ne zica cum e El si ce vrea de la noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si de unde stii ca, citez, "nu face diferente intre rase, sex, etnie sau religie"?

Galateni 3:28- "Nu este nici iudeu, nici grec, nici sclav, nici om liber, nici bărbat, nici femeie, pentru că voi toţi sunteţi una în Cristos Isus."

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii mai atent data viitoare la intrebare. Avaloh zicea de un Dumnezeu independent de orice religie. Nu asa a zis? Citeste intrebarea ca lumea si dupa comenteaza. Tu dai citate din Biblie care e o carte a unei religii specifice, dar Avaloh zicea de un Dumnezeu independent de orice religie

| Algo098 a răspuns:

"Dumnezeu e independent de orice religie sau cult" exista religii si credinte care au un Dz, mai multi Dz sau nici unul.

"Si e Același pentru toți, nu face diferente intre rase, sex, etnie sau religie" Din punctul meu de vedere, daca tot e personaj de poveste si nu face nimic, inseamna ca e corecta afirmatia, face acelasi lucru pentru toti, adica nimic.

"E doar Creatorul Inteligent și Superior, o Forță Inteligenta și Superioara" E valabil in poveste si in mintea credinciosilor, ca in realitate Dz nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e adevărat, putem citi la Romani 10:12: "În adevăr, nu este nici o deosebire între iudeu şi Grec; căci toţi au acelaş Domn, care este bogat în îndurare pentru toţi cei ce -L cheamă. 13. Fiindcă oricine va chema Numele Domnului, va fi mîntuit.`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pentru "Căci înaintea lui Dumnezeu nu se are în vedere faţa omului." 2-11:16 Dacă nu se are în vedere chipul, cu atât mai puțin religia și ce ai mai enumerat tu mai sus. Ceea ce contează este credința, ascultarea de Dumnezeu și faptele (făcute în adevăr nu în chip fățarnic).

| MihaiV01 a răspuns:

Hai sa iti spun ceva
Diferența dintre religie si Dumnezeu
Religia e un cult pe care unii oamenii il urmează si respecta unele reguli impuse
Dumnezeu este o divinitate, atotputernic etc...
acum trecem la diferențele majore
Religia condamna unii oamenii precum : homosexuali, criminali, persoanele cu dezabilitati
si cersetori etc
In schimb dumnezeu ii considera pe toti ai lui si nu doreste moartea lor ii îndeamnă sa se întoarcă la el, religia ce face? Ii blestema le spune ca Iadul ii așteaptă, ca dumnezeu e maniat pe ei si etc...
Religia de asemenea este folosita si in scopuri josnice sa nu uitam totuși ca majoritatea războaielor au început din cauza religiei, cei ma cunoscuti in cauza fiind cruciați si tot religia manipulează oamenii
si din păcate aceea sunt oamenii vârstnici care ajung sa fie manipulați si sa spuna o groaza de aberații, asta ar fi unul dintre motive pentru care tot mai mulți tineri devin atei
Asa ca nu il confundați pe dumnezeu cu religia!