| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu este areligios(non-religios)El e doar Putere Superioara,Inteligenta Superioara, Forta Superioara.Sunteti de acord? Ce credeti? Dumnezeu este independent de orice religie.

5 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Putem avea pareri, dar nu folosesc la nimic. Important e SA STIE FIECARE CUM SA SE MANTUIASCA, pentru ca daca stie poate se si apuca sa faca ceva in aceasta privinta, dar daca crede ca ducandu-se la biserica, sau facand rugaciuni rezolva problema, va avea cea mai neplacuta surpriza sa constate ca a ratat totul pentru ceva care era foarte usor de facut - Sa citeasca si sa inteleaga Noul Testament

| NGheorghe a răspuns:

D-zeu este ceea ce este, si nu e cazul sa-L inventezi tu.
Dacă nu ar fi independent atunci ar trebui sa vină la "întruniri".

| mentholinks a răspuns (pentru NGheorghe):

Te rog fa o descriere sau spune niste caracteristici ale acestui Dumnezeu de care spui.

| NGheorghe a răspuns (pentru mentholinks):

D-zeu... dăinuie. Pe o planetă a creat viață. Viața exista dacă este un întreg ecosistem, nicidecum nu se poate începe de la o celulă ce mănâncă pietre sau pămant. Omul este elementul esențial si cel mai important in acest ecosistem, de fapt D-zeu l-a făcut stăpân peste floră si faună, ceea ce înseamnă convietuire in pace. Oamenii, in schimb preferă războiul, vor sa fie stăpâni nu peste floră si faună ci peste semenii lor (peste alți oameni). Istoria este plină de scavi, robi, slugi, si toți cei comandați din ziua de azi. Tu la fel, poți sa îți trăiești viața in natura sau poți (folosind-te de minciuni si speriind lumea) sa devi vreun șef de trib ce dă comenzi altora, sau poate crezănd minciuni gogonate (si promisiuni) vei sta sa te comande altii. Sau poate vei accepta pe amandoua: unii sa te comande pe tine si tu pe altii... in semn ca îți arunci la gunoi toate capacitățile inginerești si creative de care dispui si vei sta ca altii sa-ți facă caca pe cap.
Aici, elementul necesar vieții- apa- curge pe gratis, copacii înfloresc pe gratis, așadar poate fi liniște si pace, însă dacă este cearta, altercații, lupte de stradă sau război mondial... Terra este la distanțe atât de enorme, fată de orice alt sistem asemanator cu cel Solar, ca niciodată omenirea nu va ajunge nicăieri. Deci, omenirea nu va putea deranja pe nimeni niciodată. Nici pe Marte nu va merge (radiația x si gama din afara câmpului magnetic al pământului este mortală).
Regula este simplă: tu esti aici sa fi stăpân peste plante si animale. Regula este logică si corectă... dacă nu o respecți ai de pierdut, daca nu se respectă la nivel macro, omenirea are de pierdut. In schimb, la nivel de Univers nu se schimbă absolut nimic. Deci nu are nicio importanță cine a spus-o sau a dat-o, nu are nicio importanță nici acele caracteristici — dar sa zicem ca este plecat si momentan îl doare exact in cot.

| Saiko10 a răspuns:

Religia este doar un grup de persoane care cred acelasi lucru, ei pot sa creada ceva corect sau ceva gresit. Dumnezeu nu te indeamna la nici o religie.El vrea sa aio o relatie personala cu el(Tata-fiu).