| Vernusio a întrebat:

Dumnezeu nu are religie.Corect nu? Dumnezeu este Creatorul Inteligent si Superior si nu are nicio legatura cu religia facuta de oameni.Este adevarat?

12 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

In proportie de 90%.da.

| SG1995 a răspuns:

Religia e tendinta umana de-a intui Divinul, multe religi intuiesc corect, dar au falsa impresie a adevarului absolut.

| RAY a răspuns:

De care dumnezeu vorbim? ala din vt - ala e un zeu razboinic care are un singur popor cel evreu,il reprezinta religia iudaica banuiesc

vorbim de acel creator care creaza totul apoi intra in pensie? sau de panteism =dumnezeu egal natura? cum au aparut creatorii astia? dumneezeu,creator inteligent sunt creati umane atat,fantezii umane, universul a aparut ca urmare a big bang asta stim restul basme, nu exista nici o dovada ca a intervenit vreun creator in evolutia acestui univers haotic,numai vorbesc de universul cuantic cat de haotica e,avem sansa de a trai dar preferam sa fim sclavi unor personaje imaginare, traieste viata care ti a fost traita, acest univers a inceput de la ceva simplu spre ceva complex, sansa ca noi sa existam din atatea miliarde de stele era una foarte mare, numa in galaxia noastra sunt 200 de miliarde de stele desi sansa era uriasa nu mare, avem obligatia sa ne descoperim originle nu sa credem in fantezii umane si sa speram la viata de apoi, ca vad numa oamenii morti vazand la viata de apoi, spera la viata asta, asta e singura viata care o vei trai vreodata

| DeyCj a răspuns:

De unde ştim noi asta? Nu există dovezi clare cum că există, în afară de o carte ce se presupune a fi cuvântul unei divintăţi, că dovezi nu există.
Deci nu există dovezi clare că există un creator, nu există un creator, există doar imaginaţie şi viziuni(nu neapărat patologice) transpuse înrealitatea fizică şi psihică, prepetuate de la o generaţie la alta, şi în unele cazuri fiind abuzivă asupra fiinţei umane(botezul ortodox, de exemplu).

| T0T a răspuns:

De unde știi că " Dumnezeu este Creatorul Inteligent si Superior" nu e de fapt o credință inventată de oameni, la fel ca religia?

| ania a răspuns:

Etimologic religie vine de la religare, adică reconectare cu divinitatea.Creatorul nu are nevoie de reconectare, noi oamenii avem. Oamenii pot să-și imagineze ce cum e și ce vrea Creatorul de la noi sau să-Lcunoască prin revelația, descoperirea de Sine a Creatorului.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu este adevarat! Dumnezeu are alta logica decat oamenii, nu poate fi judecat, doar, oarecum simtit de oamenii credinciosi!
In cazul tau ai perfecta dreptate, de vreme ce ti-ai raspuns singur la intrebarea pe care, iarasi singur ai pus-o!

| danut a răspuns:

Dumnezeu NU are o religie DAR pentru oameni a lasat una ca sa usureze drumul spre EL.

| danay72 a răspuns:

Întotdeauna Dumnezeu a avut un popor care a facut ce a spus el.Iar cei care dorea să îl slujească trebuiau să respecte normele sale. Fapte15:14,17.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Este o greseala sa consideri asta thinking
Dumnezeu ne-a lasat o "religie", ne-a lasat o cale. Poate cineva ca suntem lasati in totala confuzie? Ei bine NU. Suma de invataturi, de intelegeri ale mesajului, lipsite de confuzie constituie o "credinta"- o confesiune, o cale, o... "religie" (re "legare" a relatiei cu Divinul).
De ce s-au straduit oare unii sa denatureze sensul cuvantului "RELIGIE"? thinking

- NOUL TESTAMENT despre preoţii ACESTEI RELIGII: happy happy
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit." ETC... etc.

Răspuns utilizator avertizat