| anonim_4396 a întrebat:

Credeți în horoscop? Vă citiți horoscopul sau zodiacul?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cred ca cei care i[l scriu sunt influentati unii de demoni nu citesc si sting radioul daca sunt in masuna si cineva il spune la radio.

| halogen001 a răspuns:

Horoscopul e o fantezie prin care unii oameni fac bani profitând de naivitatea acelora care cred în existenta unei legături dintre poziția corpurilor cerești și evenimentele din viata lor. Asemenea legătură nu e dovedita științific și nu exista.

| tudorvolcano a răspuns:

Astrologia e nu numai un lucru drăcesc pentru noi creștinii, ci și de tot râsul.
Și păgânii romani își băteau joc de această „știință".

Las aici un citat foarte influent nu numai în societatea romană a acelor timpuri, care erau la acele vremuri ademeniți de „clarvăzătorii" babilonieni, și din Orient în general, cu previziuni destul de solicitante, ci și în societatea modernă, cu faimoasa expresie prost înțeleasă și scoasă din context „Carpe diem":
„Tu ne quaesieris (SCIRE nefas) quem mihi, quem tibi
finem di dederint, Leuconoe, nec Babylonios
temptaris numeros. Ut melius quicquid erit pati!
Seu pluris hiemes seu tribuit Iuppiter ultimam,
quae nunc oppositis debilitat pumicibus mare
Tyrrhenum, sapias, vina liques et spatio brevi
spem longam reseces. Dum loquimur, fugerit invida
aetas: carpe diem, quam minimum credula postero." (Q. HORATII FLACCI CARMINVM LIBER PRIMVS, //https://www.thelatinlibrary.com/horace/carm1.shtml)

| ReignForest a răspuns:

Nu cred, deși mama ascultă și eu mai aud(cã suntem aceiași zodie), dar niciodata nu am crezut deoarece niciodara nu s-a intamplat.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Nu este extraterestru, dar un lucru este sigur si anume ca vede tot, aude tot, si stie la ce te gandesti acum probabil. Poate stie si ce vei face. Te-as ruga si eu ceva daca se poate sa nu ajungi sa ai,, schizofrenie''. informeaza-te mai mult in legatura cu ce ti-am scris eu. Mai stiu pe cineva care nu a acordat atentie la asta si a devenit asa.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Scuze am gresit intrebarea...

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Eu nu cred in horoscop.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Voiam sa raspund la intrebarea aceea a ta, cu extraterestrii si i-am dat din greseala aici...

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Stii tu cu Dumnezeu... asta este daca mergea sa sterg raspunsul il stergeam de mult timp.happy