| RazzMTB a întrebat:

Dumnezeul crestin este imaginar. Daca nu ești de acord cu afirmatia de mai sus, explica de ce, cu argumente si dovezi. Daca observ ca esti analfabet sau bigot, vei fi ignorat. Multumesc.

41 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmm... daca ne luam dupa Kant si Kierkegaard, "Dumnezeul crestin este imaginar" este o afirmatie subiectiva. "Dumnezeul crestin este real", la fel.

Iar dupa K.R. Popper, ambele afirmatii sunt nefalsificabile.

Aceste afirmatii nu sunt adevarate sau false, ele sunt pur si simplu idei subiective.

| RazzMTB explică (pentru doctorandus):

Dumnezeul crestin e imaginar prietene, este vorba de istoria zeilor si religiilor

| doctorandus a răspuns (pentru RazzMTB):

Sunt de acord cu tine, dar... ramane o idee subiectiva.

| doctorandus a răspuns:

Hmm... nu. Veridicitatea Bibliei *nu* a fost atestata stiintific. Dimpotriva: multe sustineri ale Bibliei au fost demolate de arheologia contemporana.

* Shaye J.D. Cohen, profesor universitar de Biblie la Harvard: "Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?);"

* Christine Hayes, profesor universitar de Biblie la Yale: "Oamenii care pun semnul egal între adevăr și fapt istoric vor sfârși prin a vedea Biblia cu dispreț, drept o urzeală de minciuni naivă și rudimentară, deoarece este plină de elemente care nu pot fi literal adevărate. Dar a o vedea astfel este o confuzie de gen literar. Hamlet de Shakespeare deși plasat în Danemarca, un loc real, nu este fapt istoric."

CMB=cercetătorii moderni ai Bibliei.

| doctorandus a răspuns:

Iar alalalt ratat da vina pe demoni pentru faptul ca el insusi nu poate oferi dovezi obiective.

| doctorandus a răspuns:

Si da, e corect, Dumnezeul crestin nu este imaginar, ci este mitic, deoarece universitarii de specialitate disting clar intre fantezie si mit.

De exemplu "Ion Caramitru este presedintele Romaniei" este o fantezie. "Isus a inviat" este mit.

| mODIN a răspuns:

Si matematica e "imaginara" dupa definitia ta, dar tot ne folosim de calcule si algoritmi peste tot in viata, desi nu exista nici un "4" in natura.

| RAY a răspuns:

Toti zeii sunt proiecti imaginare ale personalitati umane, natura umana negativa este vazuta ca rea, diabolica iar ceea pozitiva beneficica daca este in interesul religiilor, politici

| anonimg a răspuns:

Sunt multe dovezi ale existenței lui Dumnezeu. Aduc doar una singură, și anume: faptul că toți oamenii se luptă împotriva lui Dumnezeu, că își pun întrebări -și chiar de la tinerețe- asta este o dovadă a existenței Celui nevăzut.
Că oamenii nu L-au găsit și nu L-au cunoscut, este pentru că ei ori Îl caută pe alte căi, ori nu vor să Îl cunoască.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dap, si tu lupti contra lui Allah si a profetului sau, Mahomed. Deci rade ciob de oala sparta.

Morala: si tu esti un eretic sau un necredincios pentru multi altii.

| RazzMTB explică (pentru anonimg):

Prietene, asta nu e un argument laughing

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu lupt contra lui Allah sau vreunui alt Dumnezeu.
Eu știu că există doar Dumnezeu căruia i-am predat viața mea, și diavolul. Nu mai există altceva.
Dumnezeu este lumină, și lumina aceasta trebuie doar să ajungă unde acum este întuneric, adică unde nu există cunoștință de Dumnezeu.
Unele sunt armele luminii, și altele sunt armele întunericului. Întuneric este acolo unde Dumnezeu este respins. Allah este doar creația musulmanilor cu dor de răzbunare, și nimic mai mult.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Nici macar nu esti de credinta majoritara, dar te lauzi ca detii Adevarul Absolut.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Nici Domnul Isus și nici apostolii nu erau de credință majoritară... Adevărul Absolut era printre oameni, și oamenii L-au respins. Duhul Lui este și astăzi printre oameni, și oamenii nu-I văd prezența.
Oamenii nu trebuie să se împotrivească lui Dumnezeu, pentru că în felul acesta ei se împotrivesc Celui ce îi poate ajuta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dap, lauda-ma gura, ca dovezi obiective oricum nu ai si nu poti avea. D-aia se numeste "credinta": pentru ca nu e dovedita. Altfel s-ar fi numit "stiinta".

Dupa cum a zis Immanuel: a trebuit sa neg cunoasterea pentru a face loc credintei. Adica sufletul si Dumnezeu nu pot fi obiecte ale cunoasterii.

| RazzMTB explică (pentru anonimg):

Ma pis pe isusul tau si pe apostolii tai, mars de la mine din comentarii

| Theo94 a răspuns:

Doar dumnezeul crestin crezi ca e imaginar? Shiva e real, ganesha e? Entitatile supranaturale din buddhism sunt reale?
Nu am mai spus de allah sau yhwh pentru ca iudaismul, crestinismul si islamul sunt religii avraamice (doar ele sunt).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Religii_avraamice

https://en.wikipedia.org/wiki/Abrahamic_religions

| EestiSodalane a răspuns:

Din moment ceva ce există nu poate fi imaginar nu sunt de acord că Dumnezeul creștin este imaginar.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ideea ca Dumnezeu exista este subiectiva. Vezi mai sus.

| RazzMTB explică (pentru EestiSodalane):

Demonstreaza ca exista prietene

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă ideea că Dumnezeu există e subiectivă înseamnă că tehnic vorbind absolut orice idee e subiectivă. Dar faptul că Dumnezeu există este un fapt obiectiv.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Mestere, esti analfabet functional cu privire la termenii "obiectiv" si "subiectiv".

| EestiSodalane a răspuns (pentru RazzMTB):

De curiozitate ce fel de demonstratii ai studiat pana acum legat de existenta lui Dumnezeu? Nu de alta dar să nu mă repet

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Ceva există obiectiv când e separat de opinia unor subiecți. De obicei o viziune subiectivă este o opinie personală.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

"Apariţia dacismului la noi este, probabil, „normală" într-o ţară unde plagiatorii sunt adulaţi, unde o analfabetă precum Corina Dumitrescu e rector şi era să fie ministru, unde numărul de ghicitoare şi vrăjitoare la mia de locuitori este cel mai mare din Europa. " https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/dacologie-si-prostologie-ii--1964.html

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

"Filmul Dacii – Adevăruri tulburătoare 2012 a atins partea de creier a acelui spectator român care a copiat la teze, a furat la bacalaureat şi şi-a cumpărat diploma falsă de absolvent de facultate." https://www.catavencii.ro/......romanului/

Gata, te-am dibuit: esti la nivelul intelectual de fan al lui Savescu.

| RazzMTB explică (pentru EestiSodalane):

" Dar faptul că Dumnezeu există este un fapt obiectiv." - demonstreaza prietene acest "fapt" laughing laughing

| EestiSodalane a răspuns (pentru RazzMTB):

Te-am întrebat o chestie și aștept un răspuns

| RazzMTB explică (pentru EestiSodalane):

Pai exact aia e faza, ca nu exista demonstratii ale existentei lui dumnezeu fara sa te folosesti de greseli de logica sau sofisme… prin urmare nu exista demonstratii

| EestiSodalane a răspuns (pentru RazzMTB):

Te-am întrebat ce argumente pentru existenta lui Dumnezeu ai studiat. Și dacă le-ai studiat sa-mi zici si greselile de logica pe care le-ai identificat. Ma gandesc ca un om onest chiar a studiat inainte problema ca sa ajunga la concluzia ca Dumnezeu nu exista. Iar daca n-a studiat, vorbeste pur si simplu ca sa se afle în treabă happy

| RazzMTB explică (pentru EestiSodalane):

Am studiat urmatoarele argumente: ontologic, moral, teleologic, cosmologic, fine tuning si mai multe… am un raspuns naturalistic la toate

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RazzMTB):

Argument cosmologic - ce presupune și de ce e invalid?

| T0Teu a răspuns:

Ignorata as fi si daca aduc argumente ptc voi, ateii, cereti mereu "argumente stiintifice", dar credinta nu are de a face mereu cu stiinta. Nu poti demonstra existenta unui Dumnezeu dirext printr o descoperire stiintifica. Prin descoperiri stiintifice a fost atestata veridicitatea Bibliei, si implicit existenta unui Dumnezeu care stie totul dinainte ptc multe lucruri scrise in Biblie s au împlinit dupa sute sau poate chiar mii de ani. Oamenii n aveau de unde sa stie acele lucruri, Dumnezeu le-a insuflat pentru a le scrie in Biblie.

| RazzMTB explică (pentru T0Teu):

Da-mi studiile care confirma ce ai spus tu

| CIVIC1 a răspuns:

Dumnezeul crestin nu este imaginar. Isus Cristos l-a facut cunoscut oamenilor.
Biblia e cartea crestinatatii si cine o citeste cu inima deschisa si curata va smti transformarea sufleteasca.
Aceasta experienta e individuala si accesibila celor cu inima de carne, celor ce fac eforturi pentru a avea o inima sincera. Cei cu inima de piatra, cu inima locuita de demoni, care u au nici o convingere ca trebuie sa-si curete inima, au sanse minime de a intelege si de a simti placere fata de Cuvantul Dumnezeului Viu.
Pentru cei care il urasc pe Dumnezeu, Cuvantul sau din Biblie are cel putin doua versete:
-,, nebunul isi spune in inima sa: nu exista Dumnezeu"
-,, nebunul se crede intelept in inima sa".

Fara nici o aluzie personala.

| IonelaIasmina a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmația ta!
Dovezile sunt foarte multe.
1. Prima și cea mai mare dovadă că există Dumnezeu este pământul acesta pe care trăiești tu. Gândește-te puțin logic. Dacă nu există cineva (presupunem că nu știm de Dumnezeu) acolo sus, cine a creeat lumea aceasta? Dacă ești ateu, probabil o sa spui ca "a fost creeată de oameni". Dar ce oameni? Oamenii nu existau. Oamenii au fost creeați și ei de cineva. Oare de cine? De Dumnezeu.
2. A doua dovadă, foarte importantă, de altfel, este Iisus Hristos. A fost un om și el, dar ai auzit ce minuni făcea? Cum ar putea un simplu om să facă așa minuni dacă nu este Sfânt? E clar că este o minune de la Dumnezeu. Iarăși, dacă ești ateu, probabil vei zice că de unde știi tu "că Iisus a existat?". Păi știi: din Biblie. Dacă nu crezi în Biblie, o iei logic. Cum știi că, spre exemplu, Mircea cel Bătrân, Ștefan cel Mare, Alexandru Ioan Cuza, etc. au existat? Nu tot din cărți scrise de oameni? Așa și Biblia, dovezi văzute de oameni. Oameni care au trăit în perioada Mântuitorul Iisus Hristos.
3. Altă dovadă clara că Dumnezeu există sunt Sfinții. Ai auzit că fiecare Sfânt a făcut nenumărate minuni? "De unde știi?" Din cărți, de la oamenii pe care s-au făcut respectivele minuni.
4. Lumina care se aprinde de Învierea Domnului (la ortodocști, desigur), la Ierusalim. Cum de se aprinde ea numai atunci? Cum? Nu este o putere uimitoare a lui Dumnezeu?
5. De ce plâng unele icoane (la ortodocși)? De ce acele icoane sunt "Făcătoare de Minuni"? Fac minuni. Vindecă oameni. Chiar recent s-a spus la știri că un bebeluș care era pe moarte (medicii nu-i mai dădeau nicio șansă la viață) a fost dus la o mănăstire și a fost lăsat noaptea în fața unei icoane a Maicii Domnului, iar dimineața și-a revenit, după toată lumea a rămas uimită.
6. Una dintre cele mai recente dovezi, pot spune, este exisța Sfinților Părinți. Spre exemplu, Arsenie Boca. A fost un preot-călugăr care a avut atât de multă credință în Dumnezeu, încât după moartea sa, la mormântul său (în Hunedoara), se fac minuni. Zeci de oameni cu boli grave, la care medicii nu le pot face față, se duc zilnic și se roagă acolo, iar după ceva timp își revin.
Astea sunt unele dintre cele mai importante dovezi ale existenței lui Dumnezeu. Dovezi mai sunt, dar nu stau să le enumăr aici pe toate, pentru că, probabil dacă ești ateu, nu ai crezut, nu crezi și nu vei crede niciodată în Dumnezeu. Știu că o să dai "ignor" la comentariu, pentru că nu o să fii de acord cu realitatea. Dar nu are nimic, eu mi-am făcut datoria să scriu despre ce știu, nu am jignit, nu am zis nimic rău.
Seară frumoasă!

| doctorandus a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu orice carte e adevarata. Despre Mircea cel Bătrân, Ștefan cel Mare, Alexandru Ioan Cuza exista dovezi istorice. Despre minunile lui Isus nu exista dovezi. Si, conform epistemologiei istoriei, nici macar nu pot exista dovezi in acest sens. Istoricii specializati in istoria Bibliei si a crestinismului nu afirma ca miracolele descrise in Biblie ar fi obiectiv-reale. In general, un miracol nu poate fi fapt istoric obiectiv. Si da, majoritatea acestor istorici au doctorat in teologie si au ramas credinciosi crestini. Dar, conformandu-se canoanelor istoriografiei, nu pot pretinde ca miracolele au fost reale. Aia ar fi pseudoistorie.

| RazzMTB explică (pentru IonelaIasmina):

Din momentul in care am vazut ca ai scris "icoanele plang", nici nu mai are rost sa ne mai contrazicem laughing laughing

| IonelaIasmina a răspuns (pentru RazzMTB):

Ok, atunci ignoră aia, simplu. Citește mai departe.
Dacă nici așa nu-ți convine, du-te cu satana de gât, că oricum pământul nu are nevoie sa asemenea oameni. laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

"Ok, atunci ignoră aia, simplu. Citește mai departe.
Dacă nici așa nu-ți convine, du-te cu satana de gât, că oricum pământul nu are nevoie sa asemenea oameni."

Mesajul tau este un exemplu de iubire crestina pentru aproapele ta, fix cum ne invata Dumnezeu happy