| RazzMTB a întrebat:

Dumnezeul crestin este imaginar. Daca nu ești de acord cu afirmatia de mai sus, explica de ce, cu argumente si dovezi. Daca observ ca esti analfabet sau bigot, vei fi ignorat. Multumesc.

41 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns (pentru RazzMTB):

Te-am întrebat ce argumente pentru existenta lui Dumnezeu ai studiat. Și dacă le-ai studiat sa-mi zici si greselile de logica pe care le-ai identificat. Ma gandesc ca un om onest chiar a studiat inainte problema ca sa ajunga la concluzia ca Dumnezeu nu exista. Iar daca n-a studiat, vorbeste pur si simplu ca sa se afle în treabă happy

| RazzMTB explică (pentru EestiSodalane):

Am studiat urmatoarele argumente: ontologic, moral, teleologic, cosmologic, fine tuning si mai multe… am un raspuns naturalistic la toate

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RazzMTB):

Argument cosmologic - ce presupune și de ce e invalid?

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu lupt contra lui Allah sau vreunui alt Dumnezeu.
Eu știu că există doar Dumnezeu căruia i-am predat viața mea, și diavolul. Nu mai există altceva.
Dumnezeu este lumină, și lumina aceasta trebuie doar să ajungă unde acum este întuneric, adică unde nu există cunoștință de Dumnezeu.
Unele sunt armele luminii, și altele sunt armele întunericului. Întuneric este acolo unde Dumnezeu este respins. Allah este doar creația musulmanilor cu dor de răzbunare, și nimic mai mult.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Nici macar nu esti de credinta majoritara, dar te lauzi ca detii Adevarul Absolut.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Nici Domnul Isus și nici apostolii nu erau de credință majoritară... Adevărul Absolut era printre oameni, și oamenii L-au respins. Duhul Lui este și astăzi printre oameni, și oamenii nu-I văd prezența.
Oamenii nu trebuie să se împotrivească lui Dumnezeu, pentru că în felul acesta ei se împotrivesc Celui ce îi poate ajuta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dap, lauda-ma gura, ca dovezi obiective oricum nu ai si nu poti avea. D-aia se numeste "credinta": pentru ca nu e dovedita. Altfel s-ar fi numit "stiinta".

Dupa cum a zis Immanuel: a trebuit sa neg cunoasterea pentru a face loc credintei. Adica sufletul si Dumnezeu nu pot fi obiecte ale cunoasterii.

| doctorandus a răspuns:

Si da, e corect, Dumnezeul crestin nu este imaginar, ci este mitic, deoarece universitarii de specialitate disting clar intre fantezie si mit.

De exemplu "Ion Caramitru este presedintele Romaniei" este o fantezie. "Isus a inviat" este mit.

| RazzMTB explică (pentru anonimg):

Ma pis pe isusul tau si pe apostolii tai, mars de la mine din comentarii

| RAY a răspuns:

Toti zeii sunt proiecti imaginare ale personalitati umane, natura umana negativa este vazuta ca rea, diabolica iar ceea pozitiva beneficica daca este in interesul religiilor, politici